Idi na sadržaj

Fotografija

Kalendar ovulacije

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 maca

maca

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 277 Postovi:

Objavljeno 06 September 2006 - 01:08 PM

http://mladost.pliva...n_menu=kalendarevo na http://plivazdravlje.hr/ mozete dobiti licni kalendar ovulacije...vrijedi probati;)

#2 danijela

danijela

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 119 Postovi:

Objavljeno 23 September 2006 - 09:03 AM

Ja sam uvek racunala deseti dan posle menstruacije do petnesti dan da mi je ovulacija i tako da sam uvek ostajala trudna bas tada!!!!Evo sada sam u 20 nedelju a zadnja menstruacija mi je bila 27 aprila 2006 a ostala trudna 11 maja 2006 !!!!!!

#3 maca

maca

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 277 Postovi:

Objavljeno 03 October 2006 - 09:13 AM

da li ste culi za klomifen...a test maybe baby...ima li neko iskustva sa tim...podijelite sa nama...:D

#4 maca

maca

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 277 Postovi:

Objavljeno 15 October 2006 - 10:47 AM

tekst sam prekopirala sa http://crnamamba.blo...006-05.html-sto uciniti da ostanes trudna?Puno je onih kojima se trudnoca \"desi\", puno onih koje ostanu trudne nakon samo par ciklusa...ali ima takodjer puno onih koje nastoje ostati trudne dugi period bez rezultata. Zbog njih je ovaj post ovdje. One se susrecu s izjavama \"opusti se pa ce se desiti\" koje im dizu tlak na tisucu jer cinjenica je da smo sve koje smo pokusavale ostati trudne, u pocetku bile skroz opustene. Stres koji se okrivljuje za nemogucnost gravidnosti zapravo nastaje kasnije nako niza bezuspjesnih pokusaja i cesto nakon dijagnoza poput PCOS ili nekih drugih.Od onih sam ljudi koji ne cekaju cudo, nego uzimaju stvar u svoje ruke pokusavajuci rijesiti problem svim raspolozivim sredstvima prije nego se predaju. Tako sam nakon slavne giniceve izjave \"vi necete moci imati djece...dodjite u 9. mjesecu pa cemo poceti traziti uzrok\", potrazila sve sto sam mogla da sto vise saznam o svom tijelu kako bi mogla naci neko rjesenje.Evo sta vam moze pomoci:Vjerojatnost zaceca tijekom spolnog odnosa iznosi oko 33% ako je odnos svaki drugi dan, i oko 15% ako je odnos jednom tjedno. Zacece se dogadja samo za vrijeme ovulacije, a u prosjeku je u jednom ciklusu svega 6 plodnih dana sto ne znaci da u svih 6 mozete ostati trudne. Naime, jajna stanica moze biti oplodjena unutar 24 sata nakon ovulacije, dok spermiji mogu ostati tri do pet dana u spolnim organima zene i oploditi jajasce. zivotni vijek jajne stanice je 12 sati stoga ako u tijelu nema spermija, nema mogucnosti oplodnje.Prva zabluda...ovulacija je uvijek na pola ciklusa....ne, nikako, ovulacija ponekad i izostane pa je ciklus anovulatoran. Ovulacija kod mene je npr. 17-21 dan u ciklusu od 28-32 dana. Jedino sto je stalno, jest lutealna faza ciklusa, odnosno dani koji prodju poslije ovulacije do menge. Uzima se da taj period prosjecno traje 14 dana, medjutim, kada proucavate sve faktore ciklusa, onda mozede odretiti kolika vam je zapravo lutenalna faza. Za uspjesnu trudnocu potrebno je imati barem 10 dana jer se u tom periodu desava potencijalna implantacija oplodjene jajne stanice u endometrium. Ukoliko je kraca od 10 dana to se naziva defekt lutealne faze i lijecenje se usmjerava na produzenje tih dana. Poznato je da za produzenje koristi vitamin B6 koji djeluje samo u kombinaciji s ostalim B vitaminima tako da se najcesce pije Plivit B6 i B-complex, uz baveznu Folnu kiselinu (Twinlab ili Natural Wealth).Bazalna temperatura.Ovom metodom mozete bolje upoznati vlastiti ciklus i ona nikako nije metoda predvidjanja ovulacije, jer tek nakon sto se ovulacija desi, na tablici je zabiljezen temperaturni skok od cca 0,4 stupnja Celzija i tada znate da se ovulacija desila. Ova metoda je bitna jer tako upoznajete sebe, svoje tijelo i prepoznajete tipicna ponasanja koja prethode ovulaciji i eventualno zamijetite neke nepravilnosti koje do tada niste znale a koje je moguce popraviti. Bazalna temperatura je ona koju izmjerite prvu stvar ujutro dok se jos niste ni pomaknule iz kreveta, dok niste doruckovale, pile kavu, hodale i slicno...dakle otvorite oci i gurnete toplomjer u usta na 10 minuta te nakon toga zabiljezite svoje rezultate. Preporucujem da se registrirate na Fertility Friendu i tamo biljezite sve svoje podatke u tablice jer imaju prikaz grafova i biljezenje svih ostalih fertility znakova.Temperature koje prethode ovulaciji su nize, moje su se kretale od 36,2 do 36,5. Na dan ovulacije ili dan prije, karakteristican je nagli pad temperature, a za mene je to znacilo cca 36,1. Slijedeci dan nakon sto je ovulacija prosla biljezi se skok koji je za cca 0,2-0,4 stupnja visi od cijele prethodne faze i za mene je to znacilo na 36,6 - 36,8. Ostatak faze nakon ovulacije je obiljezen tim visim temperaturama sve do dana menge kada temperatura opet pada na niske vrijednosti. To je tipicna bifazicna tablica ovulatornog ciklusa. Medju onima koje nastoje ostati trudne cesto cete naici na pojam trifazicne tablice kao znak trudnoce. To se odnosi na temperature u postovulatornoj fazi koje biljeze jos jedan skok od cca 2 stupnja kao trecu fazu uzrokovanu trudnocom. Medjutim, ima onih koje imaju tipicno takav obrazac ponasanja temperatura tako da za njih to nista ne znaci. Kod mene je mjesec zaceca temperatura ostala visoka, ne u 3. fazi ali visa od uobicajenog ponasanja moji temperatura u tom periodu.Da potkrijepim receno, ovo su moje tablice...1. je tipicna tablica koja opisuje ovo sto sam gore navela 2. je moj obican mjesec bez trudnoce, dok je 3. mjesec kad sam ostala trudna.Cervikalna sluz.Postoji nekoliko faza cervikalne sluzi koja se izlucuje iz tijela tokom razlicitih faza ciklusa. Neposredno iza menstruacije tijekom prvih 4 - 5 dana sluz nedostaje zbog niske razine estrogena. Ovo su tzv suhi dani. Slijedi rana predovulacijska faza (9. - 10. dan ciklusa), kada razina estrogena lagano raste. Sluz se pojavljuje oskudno, zamucena je, zuckaste boje i ljepljive konzistencije (Phase 2). U vrijeme ovulacije - vlazni dani, raste kolicina sluzi koja je prozirna, veoma rastezljiva i konzistencije bjelanjka jajeta. U ovo vrijeme je razina estrogena veoma visoka. Ova faza traje 2 - 3 dana (Phase 3) i ta sluz se naziva plodna sluz!!!! Postovulacijska faza se karakterizira laganim porastom razine progesterona, zbog cega se smanjuje kolicina sluzi koja postaje zamucena i ljepljiva (Phase 4). Predmenstruacijska faza (Phase 5) se odlikuje daljnjim smanjenjem kolicine sluzi koja ponovno postaje prozirna, katkada vodenaste konzistencije. Polozaj cerviksa. Crviks je usce maternice koje se mijenja tokom ciklusa kroz nekoliko faza. Otvara se postepeno prema ovulaciji i nakon nje zatvara. Tekstura se mijenja od tvrdog cvrstog (kao vrh nosa) i visoko pozicioniranog s pocetka ciklusa, ka mekom (kao donja usna) prema ovulaciji i pogotovo za vrijeme ovulacije, te se postepeno opet dize i otvrdne nakon ovulacije. Preporucljivo je ne prtljati po cerviksu vise od jednom dnevno i to s zrazito cistim rukama kako ne bi izazvale infekciju. Dakle ono sto trazite je mekani otvoreni cerviks za vrijeme ovulacije.Na trzistu se nalazi nekoliko stvarcica koje mozete kupiti za predvidjanje ovulacije. To su maybe-baby mikroskop, Ovugnost stapici i F-test. Maybe-baby i F-test rade na istom principu i nisu jednokratne upotrebe. Rade na principu sline koju se takodjer prva stvar ujutro prikupi ispod jezika i stavi predvidjeno stakalce te se nakon susenja pogleda pod bijelim svijetlom (bilo koja zarulja u kuci a da nije hlogenka). Nekoliko je faza sline koja takodjer pokazuje kad su plodni dani. U neplodnom razdoblju slina je nalik kruzicima i nepovezana....prema plodnom razdoblju ona se sve vise spaja i prelazi u stapicastu formu. Za vrijeme plodnih dana izgleda kao paprat i to je ono sto trazite. Moja preporuka je F-test jer je cca 110 kn dok je Maybe-baby cca 350 kn.Ovugnost stapici su tada bili oko 60 kn i za jednokratnu su upotrebu a rade na principu istom kao test za trudnocu....potrebno vam ih je nekoliko svaki mjesec i preporucujem da to ni ne isprobavate jer je skupo i manje pouzdano od mikroskopa.Kombiniranjem svih ovih metoda mozete si poboljsati sanse za uspjeh....ja jesam jer sam barbi gini?u u tom 9. mjesecu dosla trudna sto ga je uvelike iznenadilo s obzirom da je bio siguran u godine nastojanja i tretmana :-)))))))

#5 Maja_81

Maja_81

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 95 Postovi:

Objavljeno 10 January 2007 - 12:40 PM

Koristila sam mikroskop maybe baby ali nisam bas sigurna koliko je pouzdan. Nekad mi je pokazivao plodne dane jedan za drugim, a nekad mi i po mesec dana ne pokaze plodni dan. U uputstvu pise da ako se pravilno koristi da je 99% siguran. Uz to pise da kad je zena trudna pokazuje kao da su plodni dani. Kod mene to nije bio slucaj, poslednji put kad sam ga koristila pokazao mi je neplodne dane, a vec sam bila trudna.
Objavljena slikaObjavljena slika

#6 Jelena

Jelena

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 982 Postovi:

Objavljeno 10 January 2007 - 01:24 PM

Ijuuu a moj bata i njegova draga pokusavaju dva meseca vec,(rekla bih tek:P ) pa se uzvrpoljili i kupili maybe baby.Znaci da ta spravica i nije bas mnogo pouzdana. Mojoj kumi je rekla njena Dr da to pouzdano moze da se sazna samo ako se UZ prati rad jajnika....ne bih znala dali je tako ili je zena htela jos malko parica da joj uzme?
babiesLilypie 1st Birthday Ticker

#7 jelka

jelka

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8122 Postovi:

Objavljeno 10 January 2007 - 10:20 PM

Ne znam da li sam to procitala bas ovde ili negde drugde uglavnom crkla sam od smeha. Jedna zena je, zeleci da utvrdi pouzdanost spravice maybe baby dala muzu da isproba.....ispalo je da su mu plodni dani.:D:D:D
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#8 lucy

lucy

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 4255 Postovi:

Objavljeno 10 January 2007 - 11:57 PM

Originalno postavio/la jelkaNe znam da li sam to procitala bas ovde ili negde drugde uglavnom crkla sam od smeha. Jedna zena je, zeleci da utvrdi pouzdanost spravice maybe baby dala muzu da isproba.....ispalo je da su mu plodni dani.:D:D:D :D:D

Da li je moguce???:D:D:D
 Baby Birthday Ticker Ticker Baby Birthday Ticker Ticker

#9 zvoncica

zvoncica

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 213 Postovi:

Objavljeno 11 January 2007 - 10:06 PM

meni je maybe baby mesec i po dana pokazivao da sam plodna.ali bas svaki dan.radila sam iz zezanja.na kraju se ispostavilo da zenama koje nemaju izuzetno redovu menstruaciju ne pokazuje tacno.eto ima i toga.:cool:
Objavljena slika

#10 Nikota

Nikota

Pishkota

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1696 Postovi:
  • LocationSkopje

Objavljeno 12 January 2007 - 12:41 AM

klomifen su tablete koje se koriste za ovulaciju. mogu da pomognu ako je manji problem. ja sam pila ali nisto. meni su pomogle injekcije i to 60 komada. :P. inat je bio ovaj moj Nikolica nije hteo da se pojavi :)
Objavljena slika

#11 dinosaurce

dinosaurce

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 508 Postovi:

Objavljeno 05 January 2008 - 03:33 PM

Ja nisam mogla da ostanem trudna dugo i kupila sam taj maybe baby.Bilo je meseci kada uopste nisam imala plodnih dana ili bi trajali 3 dana,a ne 6-7 ili bih odmah nakon par dana od pozitivnog rezultata na mikroskopu dobila.Kako sam ostala trudna,meni nije jasno...Dr je rekla da pokusavamo,da u prve dve godine braka treba da se desi,a ako ne,onda na ispitivanje.Eh,koliko sam menstr. otplakala,koliko testova negativnih...Meni ciklus nikada nije isti.Kretao se od 21 do 60 dana,28 u zivotu nisam imala,nikada dva iste duzine zaredom...Da li cu moci drugo dete da zacnem,ko zna...Videcu da se ispitam detaljnije...
Georginin drugi rodjendan je 11.08.2009.Novu bebu ocekujemo 12.08.2009.

#12 elice

elice

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 28 April 2008 - 11:33 PM

kolkukosta eden maybe baby mikroskop da se kupi od apteka ?

#13 ivanamimi

ivanamimi

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 834 Postovi:

Objavljeno 29 April 2008 - 07:49 AM

Originalno postavio/la elicekolkukosta eden maybe baby mikroskop da se kupi od apteka ?

kod nas kosta oko 20 eura

#14 Nikota

Nikota

Pishkota

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1696 Postovi:
  • LocationSkopje

Objavljeno 29 April 2008 - 09:00 AM

ja ne znam ovde nisam trazila. al ne bih ti preporucila. nije pouzdan!
Objavljena slika

#15 ivanamimi

ivanamimi

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 834 Postovi:

Objavljeno 29 April 2008 - 09:02 AM

da,slazem se sa Nikotom,nije pouzdan...

#16 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3323 Postovi:

Objavljeno 29 April 2008 - 12:18 PM

Bolje kupi test na ovulaciju, izgleda isto kao test za trudnocu i pouzdan je.
Objavljena slika[/url]

Objavljena slika[/url]

Objavljena slika

#17 Irena79

Irena79

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 174 Postovi:

Objavljeno 30 April 2008 - 10:26 PM

Par zena koje znam su koristile maybe baby i bile zadovoljne njime,ali su umale izuzetno uredan ciklus-bukvalno u dan.I u uputstvu mi se cini da pise da je pouzdan samo kod izuzetno radovnog ciklusa.A za taj test na ovulaciju nisam cula.Mamasha jel to nesto novo kod nas,ili....koja mu je cena?!
Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika

#18 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3323 Postovi:

Objavljeno 01 May 2008 - 04:44 AM

Pa i nije tako novo, od pre par godina je. Nekosta puno malo je skuplji od testa na trudnocu, imas ga u svakoj apoteci.
Objavljena slika[/url]

Objavljena slika[/url]

Objavljena slika

#19 elice

elice

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 02 May 2008 - 10:41 PM

mamicki vi blagodaram za odgovorite procitav podetalno kaj crnamamba blog ona ima objasneto podetalno se za testot a test za ovulacija ke pobaram vo nasive apteki pozdrav

#20 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 13606 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 24 August 2008 - 04:32 PM

Evo sta sam pronasla jos kao moguce racunice za ostajanje u drugom stanju... Lunarni kalendarGledala sam za Katarinu, zeznuli su se za jedan dan, predvideo je kalendar jedan dan ranije....EDIT 09.06.09 : Od nedavno mora da se plati izracunavanje, bas bez-veze
Objavljena slika Lilypie Fourth Birthday tickers

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika