Idi na sadržaj

Fotografija

\"Spina bifida\"

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 COCIKA

COCIKA

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 64 Postovi:

Objavljeno 19 November 2007 - 11:26 PM

Danas smo dobili uput za Tirsovu zbog takozvane spina bifida.Da li neko moze da mi nesto blize objasni u vezi toga?Bas sam uplasena!!!
Objavljena slikaObjavljena slika

#2 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4320 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 19 November 2007 - 11:32 PM

Pitaću mm, ali sutra, danas je dežuran.

Objavljena slika

Objavljena slika
baby development

#3 COCIKA

COCIKA

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 64 Postovi:

Objavljeno 19 November 2007 - 11:35 PM

Hajde,plizzzzzzzzzzzzzzzzzzz........Mislim da necu spavati veceras.......Hvala unapred...

#4 Nikota

Nikota

Pishkota

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1696 Postovi:
  • LocationSkopje

Objavljeno 19 November 2007 - 11:46 PM

probaj na netu, mozda nadjes nesto.
Posted Image

#5 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 12:01 AM

to mi je bio diplomski rad.....može da bude ozbiljno,ali ako tek sad za to čuješ tj.ako spominju to kod tvog deteta tek sad(posle godinu dana)ne bi trebalo da bude strašno.....to je otvor na kičmenom stubu....može da bude potpuno otvoreno,čak i koža,ili da ima izraslinu na kičmi(spolja) i onda zahteva hirušku intervenciju odmah po rođenju-što kod vas nije,jel......može da da različite kliničke slike,jer mogu da budu oštećeni,u različitom stupnju,živci,pa da bude kompromitovan hod i fiziološke funkcije....nekad se otkrije slučajnim rtg snimkom-što znači ne daje nikakvu kliničku sliku(zatvoreni tip)....nekad se ispolji u vidu noćnog mokrenja tj. tako se prepozna.....ja sam sad samo nabacala,s brda s dola ,u ove kasne sate....ne verujem da je kod vas išta drastično,mada nisi napomenula šta i kako je(da li hoda )i šta je izazvalo sumnju.....sretno u svakom slučaju i ako ti nešto zatreba javi mi se na u2u....

#6 COCIKA

COCIKA

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 64 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 12:11 AM

Hoda mi malena...nisam primetila nikakve promene u smislu deformiteta...Ima rupicu iznad cmara,sirine 2mm,duboka je...ne znam...Pedijatar je to tek sad alarmirao,do sad su odmahivali rukom...a meni alarmira u glavi...

#7 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 09:41 AM

ovo sam nasla na netu, nadam se da ce pomoci:\"Šta je Spina Bifida? - Spina bifida je urođeni deformitet kičmenog stuba i kičmene moždine, odnosno defekt neuralne tube i dešava se u prvim mesecima trudnoće kada ne dolazi do kompletnog zatvaranja kičmenog stuba. Taj otvor postoji u prvim danima prenatalnog razvoja, a onda se zatvara. Otvor koji je ostao, moze biti mali i da se primeti slučajno, prilikom rendgenskih snimaka iz drugih razloga. Ali na koži može da postoji ulegnuće ili čuperak dlaka. Još uvek se ne zna uzrok spini bifidi a veruje se da nasleđe ima uticaja. Veruje se i da ima veze sa ishranom majke pre začeća i u prvim mesecima trudnoće ( da je manjkala folna kiselina i gvožđe ).- Već godinama ima sve više i više dokaza da žene koje pre i tokom trudnoće uzimaju kompleks vitamina B2 imaju manje izgleda da rađaju decu sa nedovoljno razvijenim mozgom ili kičmenom moždinom van kičme.- Spina bifida se događa kada se ne zatvori donji kraj nervne cevi i najčešće dovodi do paralize nogu, gubitka sposobnosti kontrole bešike i debelog creva i mentalne zaostalosti.- Bebe gojaznih majki imaju i veći rizik za pojavu poremećaja razvoja centralnog nervnog sistema (kičmene moždine i mozga) gde spada i rascepljena kičma (spina bifida) kada se deo nervnog tkiva može naći izvan svog kanala.- Poslednjih godina prošlog veka došla je do izražaja važnost folne kiseline kao bitnog faktora u očuvanju zdravlja, pogotovo trudnica. Dovoljnim unosom smanjuje se rizik od oštećenja nervnog sistema kod dece. Vrsta vitamina B koji žene u trudnoći i neposredno pre trudnoće trebaju uzimati svaki dan. To je posebno bitno za žene koje su koristile kontracepcijske pilule jer njihova upotreba smanjuje visinu folne kiseline.- Folna kiselina smanjuje rizik deformacije fetusa koja je vezana uz centralni nervni sistem, poznatih pod nazivom - defekti neuralne tube. Ukoliko se neuralne tube pravilno ne zatvore nastaju defekti poznati pod nazivom DNT. DNT se pojavljuju u vrlo ranom periodu bebinog razvoja, između četvrte i pete nedelje nakon začeća. Tokom tog razdoblja trudnoće, formiraju se neuralne tube.- Spina bifida i anencefalija dva su najčešća oblika DNT-a. Spina bifida je naziv za rascep kičme, kada dolazi do njenog nepotpunog zatvaranja zbog čega se još naziva i \"otvorena kičma \". Anencefalija rezultira rađanjem deteta nerazvijenog mozga i nepotpune lobanje.\"Malo si me zaintrigirala. Moja beba koja ima 2 meseca ima isto rupicu na mestu koje si navela. Sada ja ne znam sta da mislim!

#8 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 09:43 AM

SPINA BIFIDASpina bifida je malformacija koja pripada u razvojne poremećaje u području kralješnice tj. rascjepe u području kralješnice (disrafije), a nastaje zastojem razvoja kralješčanih lukova, katkad i kralješčanih tijela. To je jedna od najučestalijih vrsta malformacija kompatibilnih sa životom. Najčešće se javlja u slabinskih i križnih kralješaka. Zbog rascjepa kralješčana luka iz spinalnog se kanala često izbočuju moždinske ovojnice sa ili bez kralješnične moždine te na leđima nastaju potkožne vreće (kele), koje, ovisno o zahvaćenom segmentu kralješnice i sadržaju, imaju različite nazive.Spina bifida nastaje zbog nepravilnog zatvaranja neuralnih nabora tijekom 3. i 4. tjedna intrauterinog razvoja. Od etioloških čimbenika najvažnijim se smatra nedostatak folne kiseline (folata) u trudnoći iako malformacije neuralne cijevi mogu uzrokovati i visoka temperatura, valproična kiselina, hipervitaminoza A i brojni drugi teratogeni čimbenici.Često se javlja zajedno s hidrocefalusom, siringomijelijom i Arnold-Chiarijevim sindromom.Postoje 3 glavna oblika spine bifide: okultna spina bifida, meningokela i meningomijelokela.Spina bifida occulta (okultna, sakrivena spina bifida) jest rascjep kralješčanih lukova, najčešće u području slabinskog dijela kralješnice (L4-S1), ali pritom nisu obuhvaćene moždinske ovojnice i moždinski živci pa malformacija nema veliko kliničko značenje. Smatra se da se nalazi kod 10-15 % ljudi, a na koži se može zamijetiti jedino pojačana dlakavost (hipertrihoza) lumbosakralnog prijelaza.Spina bifida cystica (cistična spina bifida, sa stvaranjem vreća - kela) je teška malformacija neuralne cijevi kod koje se kroz rascijepljene lukove kralješaka izbočuju u obliku vreće moždane ovojnice koje mogu sadržavati živčano tkivo kralješnične moždine. Ako se kroz rascjep kralješnice izbočuju samo ovojnice ispunjene cerebrospinalnim likvorom, to se naziva meningokela. Mijelokela je najteži oblik disrafija kaudalnog dijela, a za razliku od meningokela uključuje i malformaciju kralješnične moždine. Ako se u cisti (vreći) nalazi uz ovojnice ispunjene cerebrospinalnim likvorom i živčano tkivo kralješnične moždine to se naziva meningomijelokela koja se u :koljac % slučajeva javlja u krstačnom dijelu kralješnice.Okultna spina bifida malokad izaziva neurologijske smetnje, međutim (uz već prije spomenutu hipertrihozu lumbosakralnog prijelaza) može se javiti enureza, bolovi u nogama, nepotpuni sindrom kaude s distalnim mlohavim parezama nogu, trofičkim smetnjama stopala i smetnjama osjeta radikularnog smještaja ili u obliku jahaćih hlača. Klinička slika kod djece sa cističnom spinom bifidom ima različitu simptomatlogiju ovisnu o oštećenju kralješnične moždine. Učestale su smetnje funkcije mokraćnog mjehura i rektuma, a u izrazitih se oštećenja mogu razviti djelomične ili potpune klijenuti. Kele su redovito prekrivene samo kožom i gotovo u svih kela tijekom dužeg ili kraćeg razdoblja nastaje dekubitalni vrijed (ulkus), koji je potencijalni izvor meningitisa.Dijagnoza skrivene spine bifide postavlja se kliničkim pregledom i rentgenološkom obradom, dok je u slučaju cističnog oblika očita. Spina bifida cystica može se otkriti prije rođenja ultrazvukom visoke rezolucije i nalazom povećane količine α-fetoproteina (AFP) u serumu majke i amnionskoj tekućini.Okultna spina bifida ne zahtijeva liječenje, a ako postoje neurologijski ispadi, indicirano je operativno neurokiruško liječenje koje obuhvaća laminektomiju i presijecanje tvrde membrane reuniens, čime se odterećuju korijeni i kralješnična moždina. Liječenje djece s meningokelom ili meningomijelokelom je neurokirurškim zahvatom u kojem se, ako je moguće, sadržak kele reponira u kralješnični kanal, a rascjep se zatvara fascijom. U velikih su kela često potrebni opsežni plastičarski zahvati zatvaranja kožnog defekta. Operacijom se pak ne mogu otkloniti neurološki poremećaji, a operacijska je indikacija sprječavanje nastanka meningitisa, te drugih komplikacija i pogoršanja. Kasnije liječenje, rehabilitacija i poboljšanje neuroloških deficita takvog djeteta zahtijeva multidisciplinarni pristup.

#9 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 09:44 AM

http://www.ultramedi...u/trudnoca5.htm

#10 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 10:32 AM

aman žene-ISKULIRAJTE.......naročito čitajući ove teške oblike spine bifide koju vaša deca NEMAJUonošto vi meni opisujete uopšte ne liči na ovo o čemu pričate.....ako je to ono maleno udubljenje ,kako bih opisala,iznad guze ,ono gde se spajaju dva gluteusa(mišići guze)to često bebe imaju ,imala je i Ena pod nazivom......ne mogu da dešifrujem sad to što piše na otpusnoj listi iz porodilišta,ali znam da je patronažna(sa iskustvom)samo odmahnula glavom i nasmejala se na to,ne verujući da je dr to uopšte napisao jer to često bebe imaju,a nije ništa,samo treba dodatno obratiti pažnju oko higijene.....spina bifida se javlja ne iznad čmara,nego na lumbalnom(donjem )delu kičme.....

#11 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 10:37 AM

al znas kad te baci u frku lekar!!!! Pu daleko bilo!!!

#12 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4320 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 20 November 2007 - 04:17 PM

Originalno postavio/la eminaaman žene-ISKULIRAJTE..........spina bifida se javlja ne iznad čmara,nego na lumbalnom(donjem )delu kičme.....

Tačno!

Objavljena slika

Objavljena slika
baby development

#13 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 05:09 PM

i ja se pridružujem jeleniv i emini!

#14 Nikota

Nikota

Pishkota

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1696 Postovi:
  • LocationSkopje

Objavljeno 20 November 2007 - 08:20 PM

nije bilo potrebno objavljvati ovakve tekstove.
Posted Image

#15 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 10:13 PM

Zena je trazila informacije o tome. To ne znaci da njeno dete to i ima. Dobro je informisati se. Ja kada sam bila trudna meni je doktorica rekla i u prvoj a i u drugoj trudnoci da ce mi dete imati Daunov Sindrom. Ja sam precesljala ceo net da procitam o tome i upoznam se sa tim iako to nije znacilo DA CU ZAISTA i imati takvo dete. Informacije su u svakom slucaju bile korisne!

#16 COCIKA

COCIKA

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 64 Postovi:

Objavljeno 20 November 2007 - 10:33 PM

U svakom slucaju mi dobismo uput za neurologa...ne zelim da mi ista promakne.Obavesticu vas sta smo uradili cim nahvatamo nekog u Tirsovoj.Nas pedijatar je to okarakterisao kao spina bifida...a da li je, ne znam...volela bih da imam odgovore na sve...Hvala vam svima...PUNOOO...

#17 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 21 November 2007 - 08:11 AM

Nadam se da ce sve bitit u redu!Sve najbolje!

#18 lucy

lucy

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 4210 Postovi:

Objavljeno 21 November 2007 - 08:32 AM

Javi sta kažu ovi iz Tiršove.Sve najbolje!
 Baby Birthday Ticker Ticker Baby Birthday Ticker Ticker

#19 Jefimija9

Jefimija9

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 Postovi:

Objavljeno 06 December 2011 - 01:20 PM

Zdravo svima!Nasla sam ovu temu,pa vas molim za pomoc,vidim da pisete o rupici iznad anusa.Moj mali bebac ima dva meseca i pre nekoliko dana sam slucajno videla da ima rupicu,udubljenje iznad analnog otvora,dva,tri cm iznad.Pokazali smo to pedijatru,ona je samo rekla da je to spina bifida i da moramo pratiti.Nije nas uputila ni kod jednog specijaliste.Jako sam zabrinuta,pa vas molim da mi kazete sta mogu da ocekujem,dr nije nista vise komentarisala i kada smo pitali nista konkretno nije odgovorila.Molim mame koje su vodile svoje bebe na preglede da kazu svoja iskustva.Hvala!

P.S. Meni je u 13-oj god dijagnostikovana spina slucajno,prilikom rendgenskog snimka kicme i niko to vise nikada nije komentarisao.

#20 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 06 December 2011 - 08:48 PM

Možda je to onda genetski,mada je procenat jako mali.Ili samo neka karakteristika u anatomiji koju vas dve imate(šta je sa tvojim roditeljima,njihovim roditeljima)....Već sam pisala da ona nekad ne daje nikakve simptome ,kao što i sama navodiš i otkrije se baš tako slučajno.Ako baš hoćeš da proveravaš dalje traži uput za neurologa.

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika