Idi na sadržaj

Polise za putno osiguranje

Fotografija

Masaza novorodjenceta - Leptir masaza

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 07 October 2007 - 09:32 AM

Drage mame, evo ja sam nesto sredjivala moje papire i pronasla sam papir koji smo Katarina i ja dobile kada smo isle na mali kurs masaze novorodjenih beba.Ovo je u Zenevi kurs koji se mamama nudi u svakom kvartu - u okviru savetovalista koje vode babice.Mi smo tamo bile redovni gosti, kada smo u prva 4 meseca imali problema sa kilazom.Elem.Ciljevi masaze novorodjencetaFizicki -Regulisanje funkcije organa, nerava, hormona i krvotoka.Opustanje i relaksacijaSmanjivanje somatskih problema kao sto su grcevi. Komunikacijski -Komunikacija i razmena pomocu glasa, pogleda, dodiraMasaza koja potstice kontaktom - bolja razmena energijaSmirujuca masaza - smanjuje tenzijePomoc u ostvarivanju kontakta i vezanosti - mazenjem se zadovoljavaju emotivne potrebe Razvoj svesti o telu - potstice psihomotoricki razvojZa novorodjene bebe tokom prva tri meseca zivotaNapomene:Treba da imate ciste ruke, kratke nokte, budite sigurni da je dete sito i napojeno, da je soba dovoljno zagrejana da bi se beba skinula samo u pelenu, pripremiti mali peskir, kako biste mogli da prekrijete bebu, ukoliko joj postane hladno.Budite smireni i ljubazni. Ne masirajte dete ako se osecate deprimirano. Cinite to obicno posle kupanja, jer je to momenat kada je dete najopustenije.TehnikeKoriste se tri pokreta:Duga mazenja (kao percem) - cilj je da se \"ukljucite\"Nezno tresenje (rastresanje) - da bi se rastresli misici (kao puding, kada ne zelimo da ga slomimoMali kruzni pokreti (vezbajte na vasim zatvorenim kapcima) Svi pokreti se rade od gore ka dole, od glave k anogama i simetricno, samo dva ili tri puta.Stanite ispred bebe, gledajte bebu u oci.Beba treba da bude polozena na ledja, sa licem na gore.

#2 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 09:40 AM

Mazite dete od temena ka celu (kao sto imaju frizuru katolicki monasi).Isto ponovite 3 puta.Zatim slican pokret masaze ucinite na zadnjim kostima lobanje.Napravite nezne pokrete iznad obrva, od sredine cela, ka slepoocnicama.Mazite kruznim pokretima oko ociju.Prodjite rukom od korena nosa ka nozdrvama.Mazite obe strane nosa.Napravite pokret od nosa ka usima prelazeci preko obraza.Mazite usnu skoljku.Mazite oko uveta.Prodjite oko usta.Napravite pokret od usta ka vratu, prelazeci preko bradePravite nezne male krugove po misicima vrataIste takve pokrete pravite oko brade i ispod nje.

#3 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 09:45 AM

Ucinite pokret kojim cete \"spojiti\" glavu i telo, iza glave, ne podizuci je.Nezno protresite ramene misice. Ponovite pokret spajanja glave i tela, ali ovoga puta napred.Ucitinte pokret od vrata preko ramena ka rukama.Ucinite isto to na kostima napred.Pomaite ramena i ruke. Nezno protresite misice jedne pa druge ruke, od ramena ka saci.Drzeci ruke, povucite ramena na dole i ucinite pokret kao da zelite da vas zagrli.Nezno drzite ruke i masirajte misice ruke, sake i prstiju.

#4 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 09:58 AM

Kaziprstom prodjite kao da obelezavate jedno po jedno rebro. Od ramena ka stomaku.Nezno protresite misice ispod ruku. Od gore ka dole.Ako beba ima problema sa disanjem ili problema sa plucima, napravite samo jednu seriju malih krugova od sredine pluca ka spolja.Ponovite isto oko dijafragme.

#5 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 10:03 AM

Pravite kruzne pokrete preko stomaka u pravcu kretanja kazaljke na satu, najpre oko pupka. Ne dodirujte pupak.Sa pet prstiju, i dalje u pravcu kretanja kazaljki na satu, protresite, praveci male krugove, oko stomaka.Ucinite pokret na donjem stomaku, od centra ka stranama, a zatim i krugove na istom delu.\"Spojte\" telo sa nogama jednim pokretom, mazeci genitalne organe.

#6 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 11:30 AM

Mazite butine od kukova ka stopalima, na prednjoj strani nogu.Nezno protresite misice nogu od gore ka dole.Nezno pomerite bebina kolena ka stomaku i radite pokrete kao da dete vozi bicikl..Drzeci stopalo u jednoj ruci drugom nezno masirajte spoljni deo (djona) stopala, sve do prstiju. Nezno masirajte unutrasnji deo (djona) stopala.Zavrsite ovaj deo masaze pokretom od temena, preko ramena, duzinom ruku sve do prstiju na rukama.Povezite telo sa prstima na nogama jedim pokretom od temena ka noznim prstima.

#7 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 11:34 AM

Okrenite bebu na stomak. Drugi deo masaze se izvodi tako sto je beba okrenuta na stomak a vi ka njoj savijeni (sa grudima priblizenim bebi)Ucinite jedan dugi pokret od glave duz tela sve do prstiju na nozi.Takodje isto ucinite od korena vrata duz ruku, zavrsavajuci na kraju pristiju na ruci.

#8 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 11:38 AM

Svim prstima nezno rastresite misice na ramenima, od gore na dole.Ponovite pokret kao na grudima - pravite zamisljene crte rebara red po red. Pocnite od vrata i spustajte se ka guzi.Na oko 2cm od kicme pravite male kruzne pokrete spustajuci se od vrata ka repu.Napravite pokret od vrata ka guzi.

#9 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 11:42 AM

Svim prstima protresite misice na guzi. Od gore ka dole.Mazite noge, zadnji deo, butine sve do peta.Nezno protresite misice na butinama. Od gore ka dole.Poslednja duga konekcija kicme, od vrha glave do prstiju na nogama i druga od vrha glave, duz ramena i ruku sve do vrhova prstiju na rukama.

#10 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 11:42 AM

Ovim je masaza zavrsena.Obucite bebu ili je pokrijte kako se ne bi prehladila.Tokom prvog meseca zivota ova masaza ne bi trebala da traje duze od 10 minuta.

#11 njanja78

njanja78

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 281 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 03:37 PM

n9akovic, ovo lepo zvu?i, ali sam sigurna da je ne izvodljivo u praksi, bar ne dok je beba u budnom stanju. Jasno mi je da si tekst pro?itala, verovatno u nekom specijalizovanom ?asopisu za bebe(ili za masau), ali se ja sa nekim stvarima ne bih sloila, i to:1) opteprihva?eno pravilo je da se pokreti masae uvek sprovode \"ka srcu\", to zna?i da bi se pokreti na nogama trebali raditi od stopala na gore, na rukama od aka ka ramenima, jedino glava i vrat po tom tekstu idu kako bi trebalo;2) masaa abdomena, pogotovo pokreti ?ak i blagog \"protresanja\" nikako nisu preporu?ljivi kod beba,sem veoma, veoma blagog krunog maenja i to,koliko se se?am, suprotno od kretanja kazaljke na satu - jer tako \"idu\" creva od eluca ka anusu, pa se tim pokretima poboljava peristaltika creva, kao i kretanje vazduha u njima ka spoljnjoj sredini (proveri?u u svojim knjigama), to se ?ak preporu?uje kod gr?eva + topla pelenica na stoma?i?Eto, to je moje miljenje. U sutini, lepo je maziti svoju bebicu, svako maenje po goliavom telu i jeste oblik masae za bebe, ali nisam za to da se rade bilo kakva protresanja, jer ?e to sigurno dovesti do toga da beba ne odreaguje mirno, ve? ?e odreagovati nekim vidom mii?ne akcije, to ?e dalje onemogu?iti \"masau\". Svako nanoenje kremice nakon kupanja(tj losiona za negu koe bebe) ?e biti dovoljna masaa, ako se produi par minuta! Uiva?e i beba i mama!!!
Objavljena slika

#12 djolence

djolence

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1197 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 04:46 PM

Djole i ja smo tri meseca proveli u domu zdravlja radeci vezbice zbog hipertonije misica....da smo odmah poceli sa vezbicama mozda svega toga ne bi bilo....glasam za vezbice. Nismo svi strucnjaci ali mislim da je instikt dobar vodja....bilo kakva stimulacija misica u tim prvim mesecima je prekopotrebna, naravno ako je nezna i u granicama.P.S. Molim eminu da se oglasi, pa da stampam 9-kino objasnjenje (porodila mi se drugarica):pisbaba
Objavljena slikaObjavljena slika

#13 njanja78

njanja78

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 281 Postovi:

Objavljeno 07 October 2007 - 04:58 PM

Vebice su jedno, a masaa drugo... vebe za novoro?en?e koje ima neki neuromii?ni problem (u tvom slu?aju hipertonus) su neophodne, a deci bez tih problema nisu neophodne, ali ne mogu da tete. Naravno, od problema i detetovog stanja se odre?uje tip vebi koje se rade, nije isto za dete sa hipertonusom i dete sa npr. hipotonusom...elem, udaljih se od glavne misli...Masaa svakako UVEK i SVIMA prija, pa i bebama, samo, kao to rekoh, ?isto sumnjam da se ba tako kako pie moe odraditi i, ko to rekoh, miljenja sam da su neki spomenuti postupci u tekstu pogreni.PS nisam za to da uvek treba postupiti instiktivno, tj kad su u pitanju vebice. Mislim da roditelji ne bi na svoju ruku trebali da rade vebe sa bebicama, a da im one prethodno od strane stru?nog lica nisu objanjene i vie puta pokazane (kao to tebi jesu), jer roditelj ne moe da zna ta, kako i zato treba neku vebicu da radi, te moe da dovede do pogoranja postoje?eg problema (ako je uopte problem postojao) ili da povredi bebin lokomotorni aparat (kost, mii?, zglob, tetive...)ups, opet ja malo skrenuh sa teme, al ko rekoh da pokaem malo svoju stru?nost djolencetu....
Objavljena slika

#14 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 08:05 AM

Originalno postavio/la njanja78n9akovic, ovo lepo zvu?i, ali sam sigurna da je ne izvodljivo u praksi, bar ne dok je beba u budnom stanju. Jasno mi je da si tekst pro?itala, verovatno u nekom specijalizovanom ?asopisu za bebe(ili za masau),...

Njanja, nisam procitala nigde - samo sam prevela papir sa uputstvima koje su nam dali kada smo Katarina i ja isle na tu masazu (kao sto sam uostalom i napisala na pocetku teksta!!!). To je metoda Leptir masaze, kao sto u naslovu pise i ustanovila ju je Eva Rajh.

Originalno postavio/la njanja78 ... ali se ja sa nekim stvarima ne bih sloila, i to:1) opteprihva?eno pravilo je da se pokreti masae uvek sprovode \"ka srcu\", to zna?i da bi se pokreti na nogama trebali raditi od stopala na gore, na rukama od aka ka ramenima, jedino glava i vrat po tom tekstu idu kako bi trebalo;

Kao sto se doktrine u pedijatriji menjaju, tako se menja i stav o masazi beba. Dozvolices....

Originalno postavio/la njanja78 2) masaa abdomena, pogotovo pokreti ?ak i blagog \"protresanja\" nikako nisu preporu?ljivi kod beba,sem veoma, veoma blagog krunog maenja i to,koliko se se?am, suprotno od kretanja kazaljke na satu - jer tako \"idu\" creva od eluca ka anusu, pa se tim pokretima poboljava peristaltika creva, kao i kretanje vazduha u njima ka spoljnjoj sredini (proveri?u u svojim knjigama), to se ?ak preporu?uje kod gr?eva + topla pelenica na stoma?i?

Ova \"masaza\" i \"protresanje\" se svode na blago dodirivanje deteta, a protresanje na neznu masazu, kao kada masiras podvaljak, trepereci prstima. Nisam znala kako tacno da opisem to sto treba raditi.Hvala ti na misljenju.Katarina nije imala nikakve probleme, kao ni ostale bebe koje su bile sa nama (a i pre i posle nas)....Nadam se da si shvatila.P.S. Najvise volim kada podelim sa Vama nesto novo, pa posle moram da se pravdam zasto sam to uradila!!! Pravo je zadovoljstvo provesti sat vremena za kompom, prevodeci nesto sto bi moglo da koristi drugima i dobiti komplimente za to posle :shocked2

#15 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 01:29 PM

ja bih se sloila sa \'\'koleginicom\'\' njanjom(:shocked2:p:P)....nije to samo u pitanju kolegijalnost(:shocked2:p:P),ali je zaista u pravu to se tio?e ona dva pravila......e sad,masaa koju mi radimo u bolnici za hipertoniju,a nekad i hipotoniju(kada je dete previe stegnuto ili mlitavo)se recimo rad od gore na dole......zna?i neke se ipak rade druga?ije od opte prihva?enog pravila....to je i prvo to sam primetila dok sam \'\'preletala\'\' tekst...drugo u vezi smera pokreta na stomaku-ide suprotno od smera kazaljke na satu,ali mi je tu ve?ita zabuna kako se gleda na sat i radi drugome,pa i ja uvek proveravam i smer je s desne na levu stranu.(bebinu ili klijenta).....na kraju-meni sve ovo ne li?i na terapijsku masau ,ve? na maenje i bu?enje ?ula-ja sam je kao takvu shvatila i smatram da ko ho?e da je sprovodi moe bez ikakve strepnje da moe da ima suprotan(da ne kaem lo)efekat......

#16 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 02:08 PM

Originalno postavio/la emina.....na kraju-meni sve ovo ne li?i na terapijsku masau ,ve? na maenje i bu?enje ?ula-ja sam je kao takvu shvatila i smatram da ko ho?e da je sprovodi moe bez ikakve strepnje da moe da ima suprotan(da ne kaem lo)efekat......

Sto u sustini i jeste.... Zato i mogu mame same, bez nadzora da je izvode kod kuce. Ako hocete mogu da nadjem vise podataka o autorki masaze...

#17 njanja78

njanja78

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 281 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 06:16 PM

Pazi je sad, naljuti se!!!Pa, nije mi uopte bila namera da te naljutim, daleko od toga! Samo sam dala svoje miljenje u vezi na?ina izvo?enja masaice za bebe, takore?i, malo modifikovala izneeni tekst (po mom miljenju i li?nom iskustvu, jer se tako?e ve? dugo godina bavim masaom, pa sam sebi, eto, dala pravo da dam komentar).

Originalno postavio/la n9akovicNjanja, nisam procitala nigde - samo sam prevela papir sa uputstvima koje su nam dali kada smo Katarina i ja isle na tu masazu (kao sto sam uostalom i napisala na pocetku teksta!!!). To je metoda Leptir masaze, kao sto u naslovu pise i ustanovila ju je Eva Rajh.

Izvini, prve redove sam samo preletela pogledom, odmah sam prela na ?itanje prevedenog teksta o masai. Moja greka.

Originalno postavio/la n9akovicKao sto se doktrine u pedijatriji menjaju, tako se menja i stav o masazi beba. Dozvolices....

Ne znam kako bi ovo shvatila...masaa se, prosto, uvek radi od periferije ka srcu,?ime se poboljava protok venskog krvotoka, kako kod odraslih, tako i kod beba.

Originalno postavio/la n9akovicOva \"masaza\" i \"protresanje\" se svode na blago dodirivanje deteta, a protresanje na neznu masazu, kao kada masiras podvaljak, trepereci prstima. Nisam znala kako tacno da opisem to sto treba raditi.

OK, sad si bila mnogo konkretnija u objanjenju, mada meni je odmah bilo jasno, a svoj naknadni komentar sam dala ne zbog tebe, nego zbog drugih ?italaca teksta koji bi moda shvatili malo bukvalno , te moda bili grublji nego to treba.

Originalno postavio/la n9akovicHvala ti na misljenju.Katarina nije imala nikakve probleme, kao ni ostale bebe koje su bile sa nama (a i pre i posle nas)....Nadam se da si shvatila.

Niko nije imao direktnih posledica od pogrene masae, pogotovo tako blage kao to se radi bebama, ali izosta?e onaj pravi efekat masaice. Zato ne raditi kako treba ako ve? imamo informacije uz objanjenje? Ja ?u uvek dati konkretno objanjenje kakav efekat ima svaki pokret u masai, i zato se radi \"ovako\", a ne \"onako\"(govorim uopteno!). Naravno, objasnim uvek, ne insistiram na svom miljenju nikada.

Originalno postavio/la n9akovicP.S. Najvise volim kada podelim sa Vama nesto novo, pa posle moram da se pravdam zasto sam to uradila!!! Pravo je zadovoljstvo provesti sat vremena za kompom, prevodeci nesto sto bi moglo da koristi drugima i dobiti komplimente za to posle :saint

E, ovo mi je najvie krivo! Hvala ti na uloenom trudu, tekst sve u svemu uopte nije lo (jo jednom ponavljam), ali zar ne misli da sam i ja uloila trud da pro?itam tekst, i da otkucam svoje miljenje na njega, imaju?i na umu da time tako?e ?inim dobro onima koji ?e to pro?itati(meni je svakako sve jedno, time se bavim, pa mi je lako, ali ima ljudi koji o masai ne znaju toliko, mislim da je fer da ?uju i dodatne informacije).I sad se ja svo vreme tako?e pravdam zato sam dala te informacije! Sve u svemu, IZVINI n9akovic, iskreno izvini, meni je drago kad pro?itam tekstove koje prevodi, ali nije problem, ako treba ne?u ih vie komentarisati...;)
Objavljena slika

#18 Barbara

Barbara

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 989 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 07:12 PM

[quote]Originalno postavio/la njanja78[/quote] E, ovo mi je najvie krivo! Hvala ti na uloenom trudu, tekst sve u svemu uopte nije lo (jo jednom ponavljam), ali zar ne misli da sam i ja uloila trud da pro?itam tekst, i da otkucam svoje miljenje na njega, imaju?i na umu da time tako?e ?inim dobro onima koji ?e to pro?itati(meni je svakako sve jedno, time se bavim, pa mi je lako, ali ima ljudi koji o masai ne znaju toliko, mislim da je fer da ?uju i dodatne informacije).I sad se ja svo vreme tako?e pravdam zato sam dala te informacije! Sve u svemu, IZVINI n9akovic, iskreno izvini, meni je drago kad pro?itam tekstove koje prevodi, ali nije problem, ako treba ne?u ih vie komentarisati...;) [/quote]mislim da smo sve na kraj srca ili srce nam kraj g....masaza beba ili to \"protresanje\", mozete misliti koliko je to \"jako\" kad ispred sebe imate bebicu?! nijedno masiranje ili vezbanje, ako se pravilno izvodi, ne moze skoditi, samo moze koristiti. Ne znam, da li neka od vas zna za ljude iz Sevastopolja koji su poradjali zene u Crnom moru,(beba je jos u stomaku komunicirala sa delfinima). Sa bebama i mamama su pocinjali vezbe odmah nakon rodjenja. U svemu su ucestvovali i tete. Ne znam kako bih vam najverodostojnije opisala sta su sve radili sa tim bebama, ali zamislite kao kad se igrate s lutkom. Neke od beba su naucile da plivaju pre nego su prohodale..... I tako dalje, htedoh da kazem, ako je pod nadzorom strucnog lica vezbanje nikako ne moze skoditi.potpisdifovac
Branko i Petra

#19 Barbara

Barbara

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 989 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 07:14 PM

nisam lepo citirala, ali znate ko je sta rekao
Branko i Petra

#20 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12667 Postovi:

Objavljeno 08 October 2007 - 07:27 PM

Hvala devojke.Probajte da potrazite vise o ovoj masazi.Eva Reich Butterfly touch massage
Objavljena slika Lilypie Fourth Birthday tickers

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika