Idi na sadržaj

Fotografija

Koksaki (Coxsackie) virus izazivac bolesti noge-ruke-usta i Herpangina

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#1 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 13606 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 01 May 2007 - 06:57 PM

Mozda ce Vam sve ovo iz naslova izgledati nespretno receno, ali Katarina i ja smo se upravo vratile od pedijatra. Dete od nedelje ima temperaturu (od 38 do danas 39), nece bas da jede, odbija da otvori usta, a oko istih su joj izbile bubuljice - imaju beli vrh.Doktorka kaze da je to Koksaki i da mi imamo deo bolesti koja se prenosi prljavim rukama - pieds-mains-bouche ili hand, foot and mouth disease. Na Srpskom ime, naravno ne znam. Ovo nase se zove na Francuskom HerpangineNasi simptomi su jos i - tacke na grlu, afte po ustima i jeziku.Ono sto nam fali da bi smo imali ovu noge-ruke-usta bolest su tacke na dlanovima i stopalima. Doktorka jos kaze da je sada, s obzirom da je dosta toplo, vreme ovakvih bolesti... :(Elem, temperaturu skidamo brufenom, dafalganom i ostalim stvarima, a za virus cekamo da prodje.Da li ste imali ili culi za ovako nesto? Ja i sama imam afte po jeziku i jako me boli kad gutam
Objavljena slika Lilypie Fourth Birthday tickers

#2 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 13606 Postovi:

Objavljeno 01 May 2007 - 08:34 PM

I jos dodajemPrevod sa Francuskog, sajt HerpangineDefinicija: Infektivna bolest izazvana virusom Koksaki, iz grupe Coxsackie tip A. Bolna infekcija usne duplje pracena plikovima i/ili izgrebanim grlom (pharynx) i usne duplje.Do ozdravljenja dolazi spontano.Siri se medju decom izmedju 3 meseca i 16 godina, jednako medju oba pola. Moze se dobiti ako je dete bilo u kontaktu sa inficiranom osobom.Znaci bolesti: Umor, upala misica, bol u glavi, povracanje, curenje nosa. Herpes, afte.

#3 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11142 Postovi:

Objavljeno 01 May 2007 - 09:00 PM

Vi ste ba nagrabusile.Mi smo od prljavih ruku stalno vukli infekciju o?iju, al\' koksaki nas je zaobiao,sre?om...
'Objavljena
'Objavljena

#4 Jelena

Jelena

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 982 Postovi:

Objavljeno 01 May 2007 - 09:08 PM

Pufff..:P Znam jedino da je taj virus(koksaki)izuzetno opasan i da je lecenje dugotrajno. Imala je jedna nasa drugarica i lecila se oko pola godine.Kucna izolacija...pa posto koksaki ima niz simptoma lako se \"podvuku\" neke bolesti cija je dijagnoza otezana.Ta nasa gore pomenuta drugarica je imala uz koksaki i lajmsku bolest(prenose je krpelji)i jedva su joj otkrili...:( Sve najbolje i brzo ozdravljenje uz poljupce od nas!:)
babiesLilypie 1st Birthday Ticker

#5 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 13606 Postovi:

Objavljeno 01 May 2007 - 09:40 PM

Jelena, srecom ovo nije ona vrsta koksakija koja ide na srce i koja je opasna. Ovaj A je malo bezazleniji. Ja se nisam toliko potresla zbog koksakija, vec zbog toga stasve moje pile navuce. To ti je kolektiv - sve se pokupi.

#6 Veka

Veka

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 703 Postovi:

Objavljeno 01 May 2007 - 11:04 PM

Nagrabusili ste vi i to dobro. Nadamo se da cete brzo ozdraveti. Kako li je Katarini sa ustima punim afta, to boli veoma i odrasle kako li je njoj maloj, srce malo.

#7 duki_swe

duki_swe

Newbie

• Members
  • Pip
  • 49 Postovi:

Objavljeno 02 May 2007 - 09:17 AM

Moj stariji sin je imao nesto nalik tome kad je imao oko 14 meseci, ne secam se kako nam je pedijatar rekao da se zvao virus ali imao je isto belih plikova, jako visoku temp. i nije mogao da pije nista. iste takve simptome su imala deca od mog devera( slicnog su uzrasta bili) i najverovatnije da je bilo zamena flasica...znam samo da je trajalo oko 10-ak dana i da je najteze bilo sto jadnicak nije mogao nista da ruckazelimo vam da brzo ozdravite!
Objavljena slikaObjavljena slika

#8 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 13606 Postovi:

Objavljeno 02 May 2007 - 09:45 AM

Noc je prosla dosta uzbudljivo - temperatura je skocila oko 4 jutros, dete se probudilo, stavili smo cepic i spavala je do 10 jutros.Videla sam jos u knjizi \"Sta da ocekujete u drugoj i trecoj gocini\" ovu bolest podvode pod - neobicni virusi, kazu da traje desetak dana i prodje sama od sebe. Eto cekamo, danas je treci dan. Dete je kod kuce sa bakom (sreca da je baka tu).

#9 djolence

djolence

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1197 Postovi:

Objavljeno 03 May 2007 - 08:16 AM

Jao bas ste nadrljali.....ali dobro, proci ce i to, vazno da nam se Katarina oporavlja...ljubimo je Djole i ja...

#10 vilenjak

vilenjak

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3080 Postovi:

Objavljeno 03 May 2007 - 11:39 AM

Dunja je imala neo sli?no,takodje nije jela 5 dana nista sem sto je mleko pila ,bilo je grozno ,temperatura nikako da joj spadne i tako 10 dana ,lekovi ne pomau dok samo ne prodje:(:)

#11 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:28 PM

Ево и ми да се упишемо овде....У среду (пре 4 дана) при пресвлачењу након вртића приметили смо на Бубином палцу на нози бели пликчићи. Прво смо мислили да су од врућине јер је имала чарапице и сандалице а била је велика врућина. Међутим сутрадан се повећао њихов број и у току дана је почела да се жали да је боли језик и зубићи. Почела је и да доста бали па смо бол на који се жалила приписали расту петица. Међутим ноћ четвтак на петак је била ужасна! Будила се 2 пута, много је плакала, жалила се да је боли глава и чинило ми се да је имала температуру (није дала да јој измеримо). На крају се скинула у гаћице јер ју је болела и мајца. У петак ујутру- уффф стопала скроз у пликовима, колена црвена, а у устима један плик а језик као да је прекривен раницама. Да цитирам н9 \"ни најгорем непријатељу не бих пожелела\". Наравно отишли смо право у ДЗ одакле су нас упутили код кожног. Дијагноза \"hand, foot and mouth disease\" (да, да нашим лекарима није пало на памет да преведу назив олести\". После поподневног спавања (трећи дан од испољавања болести) била је ужасно кењкава и никаква, први пут је тражила да је вратимо у кревет...Признајем да сам премрла од страха....Ткђ пликчићи су се рашилили по коленима и шакама....Данас, четврти дан од првих симптома Буби се боље осећа, нема нових пликова и чини ми се да су почели са колена пликови да се повлаче... Малопре је први пут после 4 дана јела колико-толико.

#12 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7883 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:33 PM

Uh,...pile malo,..ljubim je!
Objavljena slika

Objavljena slika

#13 IVANAMAMA

IVANAMAMA

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:35 PM

mrvica mala , mogu zamislit kao joj je , ljubi je mama od nas i da nam brzo ozdravite....
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#14 milicama

milicama

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1587 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:37 PM

Jao,mukica mala,zelimo vam brz oporavak i jedan veeejiki osmeh na Bubinom licu,ljubimo vas!
Objavljena slika

#15 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:43 PM

Н9 је већ писала да је изазивач Коксаки вирус типа А те нема посебне терапије. У уста смо јој ушприцавли Тантум верде који јој је чини ми се олакшао бол. Несрећна околност је то што Буби има атопични дерматитис што је стање коже доста погоршало. Пликови за разлику од пликова које изазива вирус овчијих богиња нису \"напети\" и не пуцају већ чини ми се само спласну. Шире се на стопалима, шакама и устима, и дигестивном тракту. Дете треба да пије што више течности како не би дехидрирало. Ово је заразна болест, али дете се не искључује из колектива јер инфективност траје месецима након \"главног удара\". Ткђ многа деца која су у контакту са овим вирусом никада не добију ову болест. Пликови излазе 5-7 дана, за 10 дана се повлаче, а дете е најлошије осећа између 3 и 5 дана од првих симптома. Болест је најчешћа у пролеће.Треба имати у виду да свако од нас у себи носи вирус Коксакија и да је овај вирус најчешћи узрочник кијавице.

#16 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:46 PM

Хвала драге моје!!!

#17 IVANAMAMA

IVANAMAMA

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:47 PM

moja komsinica je imala problema sa cerkicom isto su joj neki plihovi bili uusta al neznam jeli imala jos negdje , znam da joj je u usta mazala Genicijanu i da joj je to ublazavalo bol .e dal je to isto bilo u pitanju neznam
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#18 milicama

milicama

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1587 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 02:49 PM

Bas mi je zao,ali bice sve u redu i Bubi ce da se mejki i da trckara za koji dan!
Objavljena slika

#19 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 13606 Postovi:

Objavljeno 31 May 2008 - 05:36 PM

Bice bolje.Nama je temperatura spala za 5 dana a tada je i stanje pocelo da se poboljsava.Drzimo Vam palceve i saljmo brdo poljubacaKata (Kiti-Tinica) i ja za Bubi

#20 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 01 June 2008 - 05:33 AM

Синоћ је Буби поново имала благо повишену температуру, али јутрос више нема пликчића сви су сада постали црвене флекице.... Видећемо какво ће јој расположење бити...

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika