Idi na sadržaj

Fotografija

Nocno mokrenje kod starije dece

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 mirka80

mirka80

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 Postovi:

Objavljeno 26 February 2007 - 04:36 PM

Text Moj si ima vec 6 punih godina.Da piski u krevet presto je sa 2 god.Kad sam ostala u drugom stanju sa cerkicom koja sada ima 2 god poceo je opet da piski nocu u krevet.Prvo sam pomislila ajde desilo se prvi put,drugi put.Ali to vec traje 2,5 god.Radili smo i analize mokrace dal nije neka upala ali sve je u redu.Doktorka mi je tada savetovala da ostavim to tako jer to je njemu na psihickoj bazi zbog moje trudnoce.Zeli i on da se oseca kao beba sada kada zna da ce jedna beba doci.Ali mi to predugo vec traje.I cerka vise nemokri u krevet a ja jos moram za njega da kupujem pelene.I to mu se desi bas svaku noc.Dali je neko imao slicne probleme od vas?

Prikačeni fajl/fajlovi

#2 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 01:56 PM

Moja cerka ima tek 4 godine i jos nocu piski u krevet ali moja prijateljica koja je psiholog je rekla da do 5 godine nije patoloski. Mozda bi mogla da sve proveris kod nekog drugog lekara ili decijeg psihologa. I ja i muz smo radili analize mokrace i sve je u najboljem redu, posto je nasa cerka na jedno vreme prestala da piski u krevet pa ponovo pocela i sada nemamo poima sta se desava. Ali mi joj ne stavljamo vise pelene da se ne navikne na njihovu udobnost, jer kada imaju pelene onda i razmisljaju tako : \"sto da odem na WC kada mogu u pelene, tako je lakse!\". mi joj stavljamo musemu ispod posteljine, jeste da je mokra i da se cesto menja ali ponekad je potrebno da malo budu u mokrom da vide kako je to lose. Ali mozes i kupiti one Pampers podloge za krevet pa da stavis ispod njega pa ne moras menjati posteljinu svaku noc. Mozda mu omrzne mokra posteljina i gacice pa prestane.Ali opet sve zavisi od deteta, svako dete je individualno i na svoj nacin reaguje.Pa, nadam se da sam pomogla.Tanja

#3 renata

renata

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 77 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 02:25 PM

moja deca hvala bogu nemaju taj problem,al ja sam ga imala kad sam bila mala.pocela sam da piskim u krevet sa nekih sest godina i to je trajalo skoro dve godine,secam se da nisam htela u drugom razredu da idem na ekskurziju jer sam piskila u krevet pa sam se plasila da mi se deca ne smeju.sa mojih sest godina moji roditelji su se razveli,odjednom tata vise nije bio sa nama,ja nisam to mogla da shvatim zasto je otisao i tako sam ja tu patnju i nedostatak oca ispoljavala na taj nacin.sve dok nisam sama u svojoj glavi shvatila celu situaciju to je trajalo,tek kad je moja mala glavica razumela situaciju i pomirila se sa sudbinom problem je nestao,tako je verovatno i sa tvojim sinom,on nije prihvatio svoju sestru jeste,ali u njemu postoji odredjena doza ljubomore i otpora prema njoj.problem je psiholoske prirode to nije bolest samo je malo neprijatno.njegovo telo tj on sam to nezadovoljstvo zbog sestre i da vise nije sam i da je on jedini i u centru paznje ispoljava tj prazni mokrenjem u krevet.tek kad se njemu upali lampica u glavi i razume i prihvati celu situaciju prestace,to sve zavisi koliko i dal on to zeli i koliko je zreo da sagleda stvari iz svog decjeg ugla.on nemoze protiv toga to je jace od njega ne radi on to namerno tako da nemojte da ga kaznjavate ili vicete na njega zbog toga to ce jos vise pogorsati problem.samo mu sto vise pomozite da shvati da je sestrica tu i da treba da bude srecan zbog toga ,a ne da pati.veca deca mnogo teze prihvataju razvod roditelja,rodjenje drugog deteta nego manja.nadam se da sam pomogla,probala sam iz svog ugla,ljubi malog deckica.

#4 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12471 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 04 October 2007 - 03:02 PM

Moja koleginica ima sina od 7 godina i ona vec 5 godina ima isti problem. Sada je posla kod hipnoticara, koji navodno te stvari resava dobro i brzo. Nadam se da ce pomoci.Za sada su poceli da rade na tome da se mali sam budi nocu, da ide u WC. Bilo je dobro dva dana i onda se ponovo nastavilo.Ja sam sigurna da deca koja piske u krevet imaju neki psihicki problem koji ne treba ostaviti nego ga treba resiti.Zato probaj ili sama da radis sa svojim detetom i dodjes do resenja, ili se obrati nekom strucnom licu - pedijatru, pa onda mozda psihologu, ili decjem psihijatru.

#5 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 03:51 PM

Originalno postavio/la n9akovicI ja sam sigurna da deca koja piske u krevet imaju neki psihicki problem koji ne treba ostaviti nego ga treba resiti.Zato probaj ili sama da radis sa svojim detetom i dodjes do resenja, ili se obrati nekom strucnom licu - pedijatru, pa onda mozda psihologu, ili decjem psihijatru.

Ja sam sigurna da je to na psihickoj osnovi! Naravno kod starije dece. Ali isto tako mislim da ako problem potraje, ne treba cutati ili ne preduzimati nista ili... preduzimati nesto na svoju ruku nego ipak konsultovati lekare.To moze da bude uslovljeno nekim dogadjajem u detetovoj neposrednoj okolini, u porodici, u skoli, u.....i treba sa detetom o tome pricati. Mozda ono samo ima neke strahove od necega...
Objavljena slikaObjavljena slika

#6 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 03:55 PM

Originalno postavio/la mirka80Doktorka mi je tada savetovala da ostavim to tako jer to je njemu na psihickoj bazi zbog moje trudnoce.

Dok sam citala tvoj problem pre nego sam stigla do ovoga - sta je dr rekla pomislila sam da je zbog toga ali... ipak ako to traje dugo (2 godine???) onda treba preduzimati nesto. mozda da pricas snjim da je seka mala pa piski a on kao stariji treba da je nauci da ne piski u peleni... da on bude taj koji ce da bude pravi stariji bata... nesto na tu foru

#7 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 04:05 PM

nemam iskustva sa tim ,ali sigurna sam da ga ne treba grditi i kanjavati,jer to o?iglednio nije stvar koju bi on mogao tako lako da ispravi...isto mislim da ne treba da mu stavljate pelene(pitanje kako i to na njega uti?e,jer je ipak dosta velik za njih).....potraite jo neko miljenje...kod nas se recimo radi terapija laserom po akupunkturnim ta?kama,pa se raspitaj da li to rade kod vas,ili u ve?em gradu koji vam je blizu(na odeljenju za de?iju rehabilitaciju,a dr.koji obeleava i odre?uje te ta?ke je dodatno obu?en)...e sad-da li se desi da neka no? ipak pro?e suva,onda na kalendar na tom datumu nacrtajte sunce koje se smeje....u suprotnom kiu....znam da je tako obeleavala moja poznanica,koja je ila na neku varijantu sa reklama,neki aparati?,ne znam ba ta?no,pa su joj tako savetovali.....budi ga no?u,nudi da piki,po vie puta,pa prati kada se desi,moda je u nekom odre?enom delu no?i,pa ga moe preduhitriti....

#8 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 04:06 PM

i bre,pa ovo bilo jo u februaru,ba smo okasnile sa odgovorima....

#9 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 04 October 2007 - 04:08 PM

e a ako mi verujes ja malopre videla da je februar i bas reko \"ova vtanja kao i ja... ne gleda datume:) a onda sam to zaboravila i... zapricala, ali nije bitno... kao sto smo jednomkonstatovale - mozda ce nekom zatrebati;)

#10 vtanja

vtanja

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 79 Postovi:

Objavljeno 06 October 2007 - 02:05 PM

ma da, i ja videla da je pitanje poprilicno staro ali nikada se ne zna kada ce kome zatrebati:zbunjen

#11 milicama

milicama

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1587 Postovi:

Objavljeno 17 July 2008 - 01:12 PM

Noćno mokrenje – nepoznanica za roditeljeOko 10 odsto od 6.837 mališana koji pohađaju vrtiće i osnovne škole na području opštine Voždovac, ima problem sa noćnim mokrenjem, pokazalo je istraživanje prof. dr Miodraga Stošljevića, sa Defektološkog fakulteta i direktora Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju. Ispitivanje, kojeje sprovedeno u centralnom delu i prigradskim naseljima koja pripadaju ovoj opštini, pokazalo je da je broj dece koja ne mogu da kontrolišu mokrenje u starosnoj dobi od pet i sedam godina veći od očekivanog, ali da se taj broj smanjuje kod dečaka i devojčicakoji imaju 15 godina. Dr Stošljević kaže da uzrok ovog povećanja treba tražiti u nemarnosti roditelja koji ne dovode na vreme dete kod stručnjaka, ali i neodgovarajućem lečenju kada se problem prepozna.Noćno mokrenje predstavlja stanje u kojem dete, posle četvrte godine, ne može da kontroliše mokrenje u toku sna, iako ne postoje vidljivi problemi u funkcionisanju organa. Mame i tate uglavnom misle da je ovo naivan problem i ne posvećuju mu dovoljno pažnje, ignorišu ga, a više od 60 odsto članova porodice smatra da je ovo stanje neizlečivo. Ne shvataju koliko duboke psihološke posledice noćno mokrenje može da ostavi na detetu. Odlučio sam se za istraživanje ovog problema u ustanovama na Voždovcu zato što je velika opština, što ima i prigradski deo, ali iz prakse znam da je problem noćnog mokrenja sve prisutniji i u drugim delovima grada – istakao je dr Stošljević. Naš sagovornik objašnjava da se noćno mokrenje javlja tri puta češće kod dečaka nego kod devojčica i da upravo zbog toga veliki broj dečaka izbegava da ide na rekreativne nastave, sportske pripreme i druge vannastavne aktivnosti za koje je neophodan duži izostanak iz kuće. „Sa šest godina deca već misle da su u manjini među svojim vršnjacima, dok sa sedam godina postaju potpuno sigurni da više nema nijedan njihov vršnjak na svetu koji još mokri u krevetu. Mališani ovog uzrasta pokušavaju da sačuvaju svoju tajnu od drugara, a u nekim slučajevima i od samih roditelja. U praksi smo se susreli sa velikim brojem ”domišljatih„ postupaka dece koja su sakrivala da imaju ovaj problem”, rekao je direktor Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju. Ispitivanje je pokazalo da su dečje reakcije na postojanje ovog problema različite, kao i da su najčešće sadržane u rečima „stidim se”, „nisam kao ostali”, „moram da sačuvam tajnu”, „laž će me spasiti”... „Problem noćnog mokrenja do pete godine deteta se smatra fiziološkim problemom i u tom periodu nema razloga za zabrinutost. Ali, posle pete godine obavezno treba potražiti pomoć stručnjaka, jer uzrok problema može biti i mali kapacitet bešike i preosetljivost na određenu vrstu hrane i pića”, dodao je da Stošljević. Statistički gledano, kaže dr Stošljević, ukoliko je jedan roditelj imao noćno mokrenje postoji šansa od 40 odsto da i njegovo dete ima ovaj problem,a ukoliko su se oba roditelja susretala sa ovim stanjem, šanse da njihova deca to isto rade rastu do 70 odsto. Naš sagovornik napominje da se nasleđuje neka od predispozicija za stanje noćnog mokrenja, a da lečenje ove dece uglavnom traje od 60 do 90 dana. Malim pacijentima se uglavnom daju lekovi, ali bez dijetetsko-higijenskog režima, koji podrazumeva izbacivanje slatkiša, jakih začina, gaziranih napitaka, kafe, pomfrita i Ce vitamina iz ishrane. I zabrana uzimanja tečnosti posle 17 sati, nema uspeha. Naš sagovornik kaže da, ukoliko se primene tri faze lečenja, uspeh je zagarantovan u 98 odsto slučajeva. (roditeljportal.com)
Objavljena slika

#12 IVANAMAMA

IVANAMAMA

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Postovi:

Objavljeno 05 February 2009 - 10:43 AM

ja sam odlucila da andjelu povedem kod doktora , u poslednje vrijeme joj se desi da nekolike noci zaredom se popiski u krevet i ona to strasno dozivljava , posle toga place i ne mogu dijete da smirim ... neznam zasto je to bas malo tecnosti pije i nedam joj pred spavanje da pije....
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#13 mildan

mildan

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 417 Postovi:

Objavljeno 05 February 2009 - 11:33 AM

Možda su joj ti donji mišići oslabljeni.Probaj da vežbaš sa njom.Uzmite loptu i neka proba da je stavi između butina i stiska, da bi ojačala.Ima tih vežbica, potraži na google, ne znam tačno gde sam čitala o tome.Nama se pre dve nedelje desilo da je Dana ustala skinula se i krenula da piški u čučećem stavu, u krevetu.Ja je uzimam i budim je govoreći joj da sačeka da je stavim na šolju, ali ona i dalje piški, a ne budi se, tako da je i mene pokvasila.

#14 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 06 February 2009 - 08:19 AM

ivanamama ... porazgovaraj sa njom... da se mozda od neceg nije uplasila ili... nesto dozivela ili da nesto sanja ili... Objasni joj da to nije nista traumaticno. A ako se bas ponavlja... povedi je kod dr na razgovor to nije nista strasno :D traziti strucnu pomoc. Za te stvari treba na vreme reagovati

#15 nikita

nikita

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 723 Postovi:

Objavljeno 06 February 2009 - 10:32 PM

ili se prehladila...u svakom slucaju porazgovaraj sa njom,ipak je ona velika

#16 IVANAMAMA

IVANAMAMA

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Postovi:

Objavljeno 06 February 2009 - 11:53 PM

razgovarale smo mi o tome , ona nezna zasto se upiski nije sanjala nista kaze , mozda i postoji nesto sto ona nece da kaze, neznam , zakazali smo kod dr za srijedu pa cemo vidjeti dalje....
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#17 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4317 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 07 February 2009 - 08:04 AM

Teško da će se sećati šta je sanjala, tako dugo. I meni to izgleda kao da se boji nečega. Ipak, videćete sa dr. šta će reći.

Objavljena slika

Objavljena slika

#18 emi

emi

Newbie

• Members
  • Pip
  • 44 Postovi:

Objavljeno 25 February 2010 - 08:30 AM

Jedno i edinstveno resenie sto je meni i mnogima drugi pomoglo znaci 100% cete resiti svoj problem bez ikakvog doktora i maltretiranje vaseg djeteta.Pogledajte ovdje:www.uriphon.de :P

#19 mai

mai

Newbie

• Members
  • Pip
  • 15 Postovi:

Objavljeno 30 July 2010 - 06:51 AM

Moj nema problem sa ovim, ali se zna desiti da se ponekad upiski. Rijetko ali se desi. Uglavnom ako je imao puno tecnosti da pije prije spavanja, ako smo dosli sa puta i tako nesto...Zna se desiti ali ne precesto.
Lilypie Kids Birthday tickers

#20 Narnija

Narnija

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 432 Postovi:

Objavljeno 30 July 2010 - 02:03 PM

Ja sam imala taj problem kada sam bila mala negde do 3 - 4 razreda.Uvek bih se upiskila u krevet kada sam spavala kuci,nikada kada negde odem na ekskurziju,kob babe i sl.Kasnije kada je to prestalo negde sam procitala da se taj problem moze javiti kada dete spava u istoj sobi sa roditeljima,ali ne mogu da se setim zasto.

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika