Idi na sadržaj

Fotografija

Hematom

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 candle

candle

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 Postovi:

Objavljeno 29 January 2007 - 12:36 PM

Cao svima, Nova sam na forumu ali vidim da se lepo druzite i pomazete pa bih vas zamolila ako neko ima slicno iskustvo da ga podeli samnom, mozda pomogne. Naime, u 7 nedelji trudnoce sam, i imala sam malo krvarenje pre nekoliko dana, pa mi je doktorka prepisala da pijem dabroston. Danas sam bila na ultrazvuku i ustanovljen mi je hematom 18x8mm. Dobila sam 5 inekcija da primim. Koliko je ovo opasno i sta se desava dalje? Hvala unapred svima.

#2 tirgric

tirgric

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 73 Postovi:

Objavljeno 29 January 2007 - 01:15 PM

U slučaju da trudnica padne, ili da je bila u kolima kada je došlo do naglog kočenja na primer, a nekad čak i bez nekog posebnog razloga, u materici može da se stvori hematom ? ugrušak. On se, vremenom, obično resorbuje. Kada je hematom uzrok krvarenju onda je ono nešto obilnije, mogu čak da ispadaju i ugrušci krvi, pa sve to podseća na spontani pobačaj. Ipak, na ultrazvuku se hematom može lepo dijagnostikovati, i lekar i trudnica imaju pravu sliku o čemu se zapravo radi. U ovom slučaju se savetuje maksimalno mirovanje, prepišu se veće doze vitamina C i E, kao i progesteronski preparati. Na kraju se sve korektno završi i za bebu .
Lilypie Expecting a baby PicLilypie Expecting a baby Ticker

#3 candle

candle

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 Postovi:

Objavljeno 29 January 2007 - 01:25 PM

Deluje ohrabrujuce ovo sto sam procitala.Hvala puno.

#4 tirgric

tirgric

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 73 Postovi:

Objavljeno 29 January 2007 - 01:26 PM

Nadam se da ces izvuci neku informaciju o svom problemu iz ovog posta koji sam pronasla!!!!Oplodnja se u ene doga?a u jajovodu. Nakon oplodnje zametak putuje du jajovoda prema maternici nekoliko dana. Tijekom tog putovanja zametak se intenzivno dijeli i u maternicu dolazi kao tzv. morula. Nakon to je doao u maternicu on se na slu?ajno odabranom mjestu ukopa u sluznicu maternice koja je posebno pripremljena da ga prihvati i hrani. Taj proces slikovito izgleda kao usijana ?eli?na kuglica koja padne u vosak.Dakle u prvoj fazi svog razvoja unutar sluznice maternice zametak se hrani tako kao da topi tkivo oko sebe, hrane?i se cijelom svojom povrinom. Tek u kasnijoj fazi razvoja stvara se krvotok i posteljica. U toj, prvoj fazi razvoja dok zametakkao da topi tkivo oko sebe, moe do?i do otvaranja odnosno nagrizanja stijenke manje krvne ile koja je unutar sluznice, to dovede do pojave manjeg krvarenja odnosno nakupine krvi ( stru?no, hematoma ). Ovisno o koli?ini krvi takvi hematomi mogu biti ve?i ili manji.Naravno ukoliko se krv iz hematoma probije kroz cervikalni kanal u rodnicu to se primijeti kao krvarenje promjenjivog intenziteta ili boje. Ukoliko se radi o starom sadraju ili oskudnom krvarenju sadraj je sme?e boje odnosno ukoliko je krvarenje ja?e ili svjee sadraj je svijetlo crvene boje.Na mjestu postojanja hematoma nema prehrane i opskrbe zametka kisikom. Ukoliko ta povrine nije velika zametak odnosno trudno?a ?e opstati. U suprotnom dolazi do prestanka razvoja trudno?e i njezinog propadanja.Ovakve procese vi?amo u ranoj trudno?i ?esto i ne moemo predvidjeti sa sigurno?u njihov tijek. Ponekad uz razmjerno maleni hematom uslijedi spontani poba?aj a ponekad se to ne dogodi uz relativno veliki hematom. U toj, ranoj fazi trudno?e nismo aktivni sudionici procesa ve? samo njegovi promatra?i.Ne postoji sigurno djelotvorna terapija za ovakve procese. Mirovanje i leanje je jedino to moete poduzeti. Ipak, na kraju, mora se kazati da najve?i broj hematoma bude resorbiran bez ostatka i trudno?a dalje te?e normalno. Pojava hematoma u ranoj trudno?i ne zna?i da ?e cijeli tijek trudno?e biti kompliciran. Uobi?ajeno u praksi, najkasnije do 12 tjedna trudno?e, do?e ili do spontanog poba?aja ili se hematom resorbira i trudno?a nesmetano nastavi rasti. Naime, do 12. tjedna trudno?e se formira posteljica obi?no na strani suprotnoj od hematoma tako da prostor gdje je on smjeten vie ne igra nikakvu ulogu u rastu trudno?e odnosno njegovoj prehrani i respiraciji.

#5 candle

candle

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 Postovi:

Objavljeno 29 January 2007 - 02:10 PM

Hvala puno!

#6 tirgric

tirgric

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 73 Postovi:

Objavljeno 29 January 2007 - 03:04 PM

Sve u svemu budi hrabra,sacuvaj moral i optimizam jer to je jedina snaga kojom mozes sve prevazici!!!Pozdravljam te i zelim ti sve najlepse u daljem toku trudnoce,i veliki pusic za tvoju tibu!!!!:D

#7 Maja_81

Maja_81

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 95 Postovi:

Objavljeno 01 February 2007 - 09:30 PM

Nemoj da se obeshrabrujes, ja sam imala hematom od pocetka trudnoce do 4-og meseca. Nisam se nigde udarila niti bilo sta a hematom je bio tu. Doktori su mi rekli strogo mirovanje bez lekova i sanse su mi bile 50% da odrzim trudnocu. Krvarila sam povremeno i na taj nacin izbacivla hematom. U cetvrtom mesecu trudnoce je potpuno nestao. Evo me sad sa bebom u rukama,porodila sam se pre 8 dana. Bice sve ok ne brini i ja sam bila ocajna pa se sve dobro zavrsilo.
Objavljena slikaObjavljena slika

#8 candle

candle

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 Postovi:

Objavljeno 02 February 2007 - 07:12 AM

Hvala ti puno na podrsci, bas mi je potrebna. Cestitam ti na bebici i zelim ti sve najbolje.

#9 lulu

lulu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 Postovi:

Objavljeno 03 May 2009 - 03:44 PM

ćao svima!!!Trenutno sam u 13. nedelji trudnoće. Prije nedelju dana mi je dr rekao da postoji hematom veličine 5 mm, da pijem dabroston i 3 inekcije. Kontrola tek za 4 nedelje!!!!Interesuje me, dal´ hematom (kao što sam čula) treba da nestane do 12 nedelje, ili može da bude prisutan tokom cijele trudnoće?

#10 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 03 May 2009 - 05:40 PM

Ja sam imala hematom na posteljici.Nije ga bilo u 28 nedelji.Kada je nestao ne znam tacno,jer mene dr nije slao svaki cas na UZ,samo 5 sam imala u toku cele trudnoce i to 3 expertna i 2 vanredna zbog hematoma.Sto se tice lekova,postoji noviji mnogo bolji lek od dobrostana,samo sam ja zaboravila kako se zove,jer to je bilo pre 2 godine.Dogovor mene i mog dr je bio sledeci:Na 3 mestu su tablete i serklaz,a na 1 i 2 mirovanje.Pa shodno tome lek je izostao kao i serklaz.Mirovanje je podrazumevalo ustajanje samo zbog fizioloskih potreba,a to znaci kupanje i obavljanje toaleta.Naravno i jelo se sprovodilo polusedeci u krevetu.I hematom je nestao,a trudnocu sam iznela do 39 nedelje+4 dana,sto znaci usla sam u 40.E sad,ako si ti tip kao moja komsinica koja ima mnogo faktora rizika,kao sto su 39-ta godina,prva trudnoca,vantelesna,otcepljena posteljica sa hematomom,a pri tome nije ni jednog sekunda u kuci,a od mirovanja nema ni m onda moras lekove da uzimas.Sve u svemu,nista opasno ako se miruje.

#11 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 03 May 2009 - 05:57 PM

Не могу да се сетим ни колики хематом сам имала ни када се ресорбовао. Мој др ми је рекао да ако будем имала неко крварење да је то највероватније хематом и да не бринем. На срећу, нисам имала крварење, нисам пила лекове нити инјекције спонтано је нестао (ресорбовао се). Нормално сам се понашала, ишла на посао до две недеље пред порођај :voimteЕДИТ: Мм је пазио када вози да ме не труцка много

#12 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 03 May 2009 - 07:59 PM

Ja sam imala hematom,za njega saznala kada sam prokrvarila u 20 nedelji,nešto su pomenuli da to može biti zbog amniocenteze,ali niko tome nije pridavao značaja niti kasnije pominjao,tako da predpostavljam da se resorbovao.

#13 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 03 May 2009 - 09:21 PM

Meni su na uzvuku otkrili hematom u materici nedaleko od ploda (u drugoj trudnoci) velicine 3cm. Primala sam progesteron depo na svaka 3 dana (negde oko 10 injekcija) i na sl. kontroli ga vise nije bilo (resorbovao se). Odmaraj, primaj terapiju i misli pozitivno i sve ce biti u redu :voimte
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#14 lulu

lulu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 Postovi:

Objavljeno 16 May 2009 - 03:08 PM

juče sam bila ponovo na kontroli, hematom se povećao za 1 mm (neznatno) i promijenio oblik. Tablete redovne pijem, mirujem i pridržavam se svega što dr. kaže. Mnogo mi znači bilo kakvo vaše iskustvo, jer sam prestravljena, sobzirom da sam prošle god imala spontani iz sličnih razloga u četvrtom mjesecu trudnoće. A ja upravo ušla u četvrti.

#15 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 17 May 2009 - 05:35 AM

Одлично! Мислим да повећање од једног мм ништа не значи, могуће је да лекар није добро измерио, да је узео пресек хематома на другом месту да мери. Опусти се све ће бити ОК.

#16 lulu

lulu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 Postovi:

Objavljeno 17 May 2009 - 10:50 AM

nadam se i ja da samo vremena treba da se sve sredi... hvala....

#17 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 17 May 2009 - 10:30 PM

Originalno postavio/la CveticОдлично! Мислим да повећање од једног мм ништа не значи, могуће је да лекар није добро измерио, да је узео пресек хематома на другом месту да мери. Опусти се све ће бити ОК.

Bas ovo sam htela napisati.Verovatno je razlika u merenju,a ne povecanje,sto dr nece priznati naravno.opusti se i ustaj samo za fizioloske potrebe do 24 nedelje.Bar ja sam tako i povukao se.I javljaj se redovno da znamo kako si.

#18 lulu

lulu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 9 Postovi:

Objavljeno 24 May 2009 - 10:16 AM

Za 2 dana ulazim u 16. nedelju i osjećam se fantastično, ali i dalje mirovanje, mirovanje i samo mirovanje. Moj dečkić od 5 ipo god. je shvatio da postoji problem i pomaže mi u svemu, samo da mu se sestrica rodi zdrava :) Još par dana i idem na kontrolu, nadam se boljim vijestima nego prošli put.... :bouncing

#19 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 24 May 2009 - 11:12 AM

Super, lulu :bouncing
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#20 Cvetic