Idi na sadržaj

Fotografija

Trudnicki dijabetes

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 danijela

danijela

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 119 Postovi:

Objavljeno 13 December 2006 - 01:36 PM

Dali ste imale problem sa secerom u trudnoci?:P

#2 Maki

Maki

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 394 Postovi:

Objavljeno 14 December 2006 - 08:39 AM

secer u krvi ne al nesto u mokraci poslednji mesec

#3 danijela

danijela

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 119 Postovi:

Objavljeno 15 December 2006 - 09:22 AM

:oEvo ja sam u osmom mesecu dobila trudnicki secer malo se plasim za bebicu znam da se bebe radjaju dosta krupnije ali sa porodjajem nestaje secer zar ne?Sada moram na dijetu pa cemo videti!?:cool:

#4 Goga

Goga

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 86 Postovi:

Objavljeno 15 December 2006 - 10:54 AM

nemoj se brinuti Danijela. ja sam celu trudnocu imala povecan secer. Mali Luka se rodio bez ikakvih posledica carskim i jedini razlog je sto je bio karlicno.Secer se normalizovao po porodjaju.
Objavljena slikaObjavljena slika

#5 Jelena

Jelena

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 982 Postovi:

Objavljeno 15 December 2006 - 04:09 PM

Secer ili ne vazno da je bebica super i da se ti dobro osecas.Nije ti jos mnogo ostalo do kraja trudnoce pa zato samo slusaj Dr budi na dijetici i uzivaj!;) Retko je da neka trudnoca prodje totalno bez problema...Nesto mora da nas dokaci:P Meni su nasli u trudnoci streptokok B koja je jako opasna za bebu(navodno moze i da umre bla bla)pila sam antibiotike u dve \"ture\" pa sam i na to poludela...Na porodjaju su me nakljukali intravenozno antibioticima:( Ali nakon svega(bockali bebu 2 puta za krv radi provere)imamo nasu preslatku bundevicu!:(
babiesLilypie 1st Birthday Ticker

#6 mimi-paris

mimi-paris

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 63 Postovi:

Objavljeno 27 December 2006 - 09:51 AM

Ja sam jela slatkise u trudnoci, ali nisam imala taj trudnicki secer, sva sreca, jer sam dosta setala, bila sam aktivna, ali sam se ipak ugojila 18 kg.
Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika

#7 sara_d

sara_d

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 Postovi:

Objavljeno 04 January 2007 - 07:59 PM

Ja rijetko uzimam slatkise, nisam se udebljala mnogo, aktivna sam, pa su mi u 28 tjednu kad sam radila preopterecenje glukozom rekli da pripazim koliko unosim kalorija, jer mi je secer malo povisen, ali u granicama. beba moze biti malo krupnija, ali to nije pravilo.
Objavljena slika

#8 milicaB

milicaB

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 366 Postovi:

Objavljeno 05 January 2007 - 06:31 AM

Meni je e?er bio 5.13,slali me na test opter?enja u trudno?i,ja budala nastvila da krkam ?okoladu u abnormalnim koli?inama,sve je bilo ok,osim mojih kg (+30 qq!!)...Nikola je bio malo krupniji ,al sve drugo je bilo ok...
Nikola je rodjen 30.aprila 2005.u 12:15

#9 dina

dina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 Postovi:

Objavljeno 14 January 2007 - 04:27 PM

e?er sa dobila poslije prvog poroda. Zanima me da li neko ima iskustva sa posljedicama za mene i bebu ukoliko bih ja ostala ponovo u drugom stanju. ELIM JO DJECE ALI SE BOJIM POSLJEDICA.

#10 Jelena

Jelena

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 982 Postovi:

Objavljeno 14 January 2007 - 05:13 PM

Evo par linkova gde mozes da se informises detaljnije o tvom prob. http://www.mayoclini...iabetes/DA00042 http://www.diabetes....es/pregancy.jsp
babiesLilypie 1st Birthday Ticker

#11 ana978

ana978

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 Postovi:

Objavljeno 07 February 2007 - 12:51 PM

meni se javio secer u prvoj trudnoci, i bila sam na granici da mi uvedu insulin!porodila se prirodno, beba 3260 gr, secer se normalizovao po porodjaju.e sad, jako je bitno da slusas dr. i jedes po onoj dijeti sto ti da internista.ako bas ne mozes da izdrzis bes slatkisa, ima onih za dijabeticare, ali ne preteruj...sto vise kretanja...u drugoj trudnoci se jos nije pojavio i nadam se da nece...inace, nije jedina komplikacija krupna beba, ima ih puno...samo budi pod nadzorom lekara i slusaj ih!umalo da zaboravim, smaNJI UNOS TESTA NA NAJMANJU MOGUCU MERU!

#12 baxi

baxi

Newbie

• Members
  • Pip
  • 20 Postovi:

Objavljeno 14 April 2007 - 09:17 PM

ja sam jednom pre analize secera uvece pojela dve cinije sutlijasa i naravno da mi je bio povisen i obecala sam sebi danas da necu vise jesti slako obzirom da sam od juce pojela 500gr.cokolade uzas nesmem vise

#13 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4320 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 24 August 2007 - 09:07 AM

Nemoj da brineš, uz kontrole može trudnoća da ti bude lepa, i beba sasvim kao i da nemaš dijabetes. A posle uglavnom prolazi. Jedino što treba obratiti pažnju da si tu najslabija...

Objavljena slika

Objavljena slika
baby development

#14 lucy

lucy

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 4210 Postovi:

Objavljeno 08 February 2008 - 10:50 PM

Posto je i meni povisen secer evo nasla sam neke tekstove na netu.. pa da ne bi trazili ovde sve pise.. Gestacijski dijabetes je poremećaj koji dovodi po povišenih vrednosti šećera u krvi, a takvo se stanje prvi put pojavilo u trudnoći. Ono obično prestaje nakon trudnoće, mada se može nastaviti nakon porođaja.Oko 4% svih trudnoća se komplikuje gestacijskim dijabetom.Traganje za ovim poremećajem treba da počne između 24 i 28 nedelje trudnoće ukoliko postoje sledeće okolnosti: * Starost trudnice preko 25 godina * Starost ispod 25 godina, ali izrazita gojaznost * Postojanje šećerne bolesti kod najbližih rođakaRano otkriće šećerne bolesti u trudnoći se vrši testom unošenja 50 g glukoze i određivanje nivoa šećera u krvi nakon sat vremena. Ukoliko je izmerena vrednost veća od 7.8 mmol/l pristupa se detaljnijoj proveri i daljim određivanjima nivoa šećera, pre i nakon obroka.Kada se kod majki u toku trudnoće nadu vrednosti šećera u krvi veće od 5.8 mmol/l pre jela, ili 6.7 mmol/l nakon jela, tada su njihove bebe izložene povećanoj opasnosti od smrti u materici, pre i nakon porođaja. Ovo nalaže veliki oprez i potrebu za povećanom brigom u toku trudnoće. Ukoliko majke sa gestacijskim dijabetesom održavaju normalne nivoe šećera u krvi, tada opasnost po bebu nije ništa veća nego kod zdravih trudnoća.U trudnoćama koje su komplikovane gestacijskim dijabetes melitusom možemo očekivati rađanje veoma krupne dece, uz razne druge poremećaje, kao što su niske vrednosti šećera kod beba na rođenju, niske vrednosti kalcijuma i visoke vrednosti bilirubina.Znano je da se kod gestacijskog dijabeta veći broj porođaja završi carskim rezom, a ne mali se broj trudnoća komplikuje povišenim krvnim pritiskom.Lečenje * Potrebno je pažljivo praćenje stanja i majke i bebe * Kada je majka u pitanju, povećan nadzor se odnosi na rano otkrivanje viših vrednosti šećera pre i posla jela, jer se napredovanjem trudnoće situacija menja. Idealno je ukoliko trudnica poseduje sopstveni aparat za određivanje nivoa šećera, pa tako i sama učestvuje u svom lečenju. * Praćenje stanja deteta je obavezno, a vreme početka i učestalost pregleda zavisi od težine poremećaja i drugih faktora koji komplikuju bolest. Nadzor podrazumeva ultrazvučno praćenje veličine bebe i rano prepoznavanje ubrzanja njenog rasta. Uz ostale kliničke i laboratorijske parametre to će nam pomoći da predvidimo i sprečimo eventualne komplikacije u trudnoći i porođaju. * Potrebno je da svaka trudnica sa gestacijskim dijabetesom dobije detaljna uputstva o načinu ishrane. Predviđeno je da savete daju specijalisti ishrane koji će izračunati potrebni kalorisjki unos u zavisnosti od visine, težine trudnice i starosti trudnoće, a sve u cilju postizanja željenog nivoa šećera u krvi. Uzimanje slatkiša je strogo zabranjeno. * Ukoliko se načinom ishrane ne obezbedi da vrednosti šećera na tašte budu 5.8 mmol/l, a dva sata nakon jela 6.7 mmol/l, u terapiju se uvodi Insulin. Dozvoljena je upotreba samo humanog insulina. * Regulisanje šećera u krvi tabletama, u trudnoći je zabranjeno. * Umerena fizička aktivnost je dobrodošla, ukoliko stanje trudnoće to dozvoljava. * Zaslađivači se mogu koristiti u ishrani * Bez obzira na gestacijski dijabetes dojenje se preporučuje.Šta nakon trudnoće ?Postoji povećani rizik da žene koje su imale gestacijski dijabetes kasnije obole od dijabetesa. Sa proverom nivoa šećera treba početi 6 nedelja nakon porođaja. Ukoliko su vrednosti normalne, testiranje treba ponavljati svake 3 godine. Žene treba da znaju da moraju da održavaju normalnu telesnu težinu kroz pravilnu ishranu i povećanu fizičku aktivnost.Potrebno je izbegavati uzimanje lekova koji mogu da uzrokuju povišenje šećera u krvi. Kod planiranja naredne trudnoće važno je znati da je preduslov za rađanje zdrave bebe taj da se vrednosti šećera održavaju u granicama normale pre trudnoće, kao i u prva 3 meseca trudnoće.
 Baby Birthday Ticker Ticker Baby Birthday Ticker Ticker

#15 lucy

lucy

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 4210 Postovi:

Objavljeno 08 February 2008 - 10:51 PM

Dijabetes u u trudnoći nije bezazlena pojava, ali ukoliko se simtomi pravovremeno uoče, postoje načini da se oni eliminišu, a bolest drži pod kontrolom...KOJI SU RIZICI?* AKO SU VAŠE vrednosti glukoze tokom trudnoće povišene, takve će biti i kod vašeg nerođenog deteta. To znači da će se kod bebe gomilati masno tkivo i njena će težina na rođenju, verovatno, biti iznad proseka.Milena Zagorac (35) patila je od gestacionog dijabetesa tokom druge trudnoće. \"Moj sin Jovan rođen je dve nedelje pre termina, a bio je težak 4.500 grama. Bolest mi je dijagnostifikovana dva meseca pre porođaja, nakon čega sam išla na kontrole svakih nedelju dana. Zbog bebine težine, porođaj je izveden carskim rezom\".* BEBE MAJKI DIJABETIČARKI češće oboljevaju od novorođenačke žutice (žutilo kože i beonjača, zbog nagomilavanja žučnog pigmenta (bilirubina) u krvi koje se obično samo od sebe povlači nakon nekoliko nedelja). Ukoliko majka dijabetičarka nije uspevala tokom trudnoće da drži nivo glukoze u krvi pod kontrolom, povećava se rizik od pojave urođenih poremećaja novorođenčeta, kakav je, recimo, srčana mana. Ponekada se dešava da se beba rodi sa poremećajima u disanju, koji su posledica nepravilnog razvoja i nedovoljne zrelosti pluća. Srećom, ovi problemi će se vremenom povući. Takođe, ako u porodici postoje slučajevi dijabetesa, rizik da beba oboli kasnije u životu se povećava, naročito ako je gojazna.* VELIKA TEŽINA BEBE najčešća je indikacija za porođaj carskim rezom. Ako se dijagnostikuje gestacioni dijabetes, povećava se potreba za češćim ultrazvučnim pregledima u kasnoj trudnoći, zbog utvrđivanja bebine težine i eventualne potrebe za ranijim izazivanjem porođaja.* POJEDINE ŽENE koje pate od gestacionog dijabetesa pod povećanim su rizikom od pojave hipertenzije (povišenog krvnog pritiska). Zbog toga lekar na svakom redovnom pregledu treba da im kontroliše krvni pritisak. Osim toga, ovaj tip dijabetesa povećava mogućnost oboljevanja od genitalne kandide, jer je vlažna, topla sredina, uz prisustvo šećera, idealna za razvoj gljivica. Ukoliko je nivo šećera visok, povećava se njegov sadržaj i u vaginalnom sekretu, pa rizik od pojave ove gljivične infekcije raste.___________1.MOGU LI DA SPREČIM POJAVU GESTACIONOG DIJABETESA?Određene faktori povećavaju rizik od pojave trudničkog dijabetesa. U njih spadaju gojaznost, porodična istorija dijabetesa tip 2 (koji se obično javlja nakon 40. godine života kao posledica gojaznosti, a ne zahteva terapiju insulinom), neobjašnjivo rađanje mrtvog deteta ili smrti ploda u prethodnim trudnoćama, kao i rađanje velike bebe.Faktor koji možete da kontrolišete jeste telesna težina, odnosno prevencija gojaznosti. Održavanje zdrave težine, uravnoteženom i raznovrsnom ishranom, kao i adekvatna fizička aktivnost, svakako će sprečiti uvećanje telesne mase.2.KAKO UOČITI SIMPTOME?U većini slučajeva, gestacioni dijabetes se otkriva rutinskom kontrolom (testovima). Analiza urina na glukozu je prva stvar koju će lekar uraditi, a kojom se brzo utvrđuju vrednosti šećera. Ukoliko su vrednosti povišene u dve provere zaredom, lekar će vas verovatno uputiti na test tolerancije na glukozu, ili proveru nivoa šećera u krvi.Većina žena koje tokom trudnoće obole od gestacionog dijabetesa ne oseća simptome bolesti (ili ih pripisuju uobičajenim trudničkim tegobama), ali ima onih kod kojih se javljaju osećaj ekstremne žeđi, hronični umor i konstantna potreba za mokrenjem.3.KAKO SE BOLEST LEČI?Većina trudnica obolelih od gestacionog dijabetesa uspešno kontroliše svoje stanje odgovarajućom ishranom i fizičkim aktivnostima, dok se u manjem broju slučajeva (oko 20%) primenjuje i insulinska terapija. Ishrana se koriguje izbacivanjem prerađenih, zaslađenih namirnica, kao što su kolači, keks, industrijski prerađeni sokovi i gazirani napici. Veoma je važno da trudnica obolela od gestacionog dijabetesa upražnjava neki oblik laganih fizičkih vežbi (šetnja, vožnja sobnog bicikla i sl.), jer se tada u organizmu ubrzava proces prerade glukoze. Međutim, ako buduća majka dobija insulinsku terapiju, tokom izvođenja vežbi doći će do naglog pada šećera u krvi, pa na to treba obratiti pažnju (pre početka vežbanja treba pojesti bonžitu ili integralni keks). Osnovni pokazatelji pada šećera u krvi (hipoglikemije) su opšta slabost, drhtanje, pojačano znojenje i zamagljen vid.U zavisnosti od težine stanja, i toga koliko je često potrebno kontrolisati nivo šećera u krvi, majka to može sama da uradi u kućnim uslovima, pomoću merača glukoze u krvi. Većina današnjih samomerača funkcioniše na vrlo jednostavnom principu - jedan ubod prsta tankom lancetom, istiskivanje male kapi krvi na reagens traku, njeno postavljanje u aparat i automatsko očitavanje rezultata za desetak sekundi.4.DA LI ĆE MOJA BEBA OBOLETI OD DIJABETESA?Nakon rođenja, bebin organizam nastavlja da proizvodi veću količinu insulina. Međutim, pošto više ne dobija dodatnu količinu glukoze iz majčinog tela, nivo šećera u bebinoj krvi može naglo da opadne. U tom slučaju, beba će putem infuzije dobiti glukozni rastvor, koji vrlo brzo reguliše nivo šećera u njenoj krvi. Zbog toga je važno da ona što pre počne da sisa majčino mleko jer je ono odličan regulator nivoa glukoze u bebinoj krvi.Ipak, ove oscilacije ne znače da će beba postati dijabetičar. Njeno će se stanje pratiti 12 sati nakon rođenja, zbog mogućnosti ponovne pojave hipoglikemije.5.DA LI ĆU PATITI OD DIJABETESA DO KRAJA ŽIVOTA?Gestacioni dijabetes se povlači nakon porođaja. Ipak, neophodno je uraditi analizu krvi (ili test tolerancije na glukozu) šest nedelja nakon porođaja, da bi se utvrdilo da li se nivo glukoze vratio na normalu. Stručnjaci savetuju ženama da urade istu analizu još jednom, godinu dana nakon porođaja,a onda, po potrebi, svake treće godine.U narednim trudnoćama rizik od pojave gestacionog dijabetesa i dalje je prisutan, ali ga možete značajno umanjiti ako redukujete telesnu težinu nekoliko meseci pre začeća.

#16 lucy

lucy

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 4210 Postovi:

Objavljeno 08 February 2008 - 10:51 PM

A evo ima i ovde ponesto o tome..http://www.bebac.com/index.php?show=category&int_catID=227

#17 milicama

milicama

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1587 Postovi:

Objavljeno 12 February 2008 - 07:04 PM

Ma koliko gorka bila vaša kafa, ako bolujete od dijabetesa tipa 2, kofein može da poveća nivo šećera u krvi. Nezgodan je i onaj iz čaja, bezalkoholnih pića i nekih tableta za glavobolju. Svakodnevno konzumiranje kofeina u kafi, čaju ili bezalkoholnim pićima kod nekih osoba koje boluju od dijabetesa tipa 2 može da poveća nivo šećera u krvi, utvrdili su nedavno britanski naučnici. Bezazlene nisu ni tablete protiv glavobolje koje često sadrže kofein. One takođe predstavljaju opasnost za povećanje nivoa šećera u krvi kod dijabetičara. Naučnici pretpostavljaju da kofein ometa proces kojim se glukoza iz krvi premešta u mišiće i u druge ćelije u telu. Kofein može da poveća i proizvodnju adrenalina, što je takođe okidač za povećanje nivoa šećera u krvi.„Pacijentima koji boluju od dijabetesa tipa 2 i imaju problem s kontrolisanjem nivoa glukoze u krvi, a istovremeno vole da piju kafu, ovde posebno mislim na one koji dnevno konzumiraju više od četiri šoljice kafe, savetujem da smanje količinu i ustanove jesu li primetili razliku”, savetuje Džejms Lejn sa „Djuk” univerziteta, i dodaje da pretpostavlja da će kod nekih uslediti velika promena. (Blic)
Objavljena slika

#18 dinosaurce

dinosaurce

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 508 Postovi:

Objavljeno 29 November 2008 - 07:53 PM

Da li je neko radio OGTT test?Vidim ovde opis istog,ali me zanima iskustvo iz prve ruke.
Georginin drugi rodjendan je 11.08.2009.Novu bebu ocekujemo 12.08.2009.

#19 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6105 Postovi:

Objavljeno 29 November 2008 - 08:00 PM

Ja sam radila. Sta te zanima? Vadili su mi krv 4 puta za tri sata, znaci u 0-tom minutu, pa u 60-om, 120-om i 180-om. Vise je dosadno nego neprijatno. Rezultati su mi bili dobri, pa posle nisam imala nikakvu terapiju. Inace, ja sam bila \"trudnica posle 35. godine zivota\" i meni su uradjene sve analize koje poznaje savremena medicina...:ket
St0kp2.png

zPL8p2.png

#20 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 29 November 2008 - 08:08 PM

I ja sam radila u trudnoći.Pisala sam ovde, pa pogledaj da ne ponavljam.http://www.forummojabeba.com/viewthread.php?tid=443#pid150585
Objavljena slika
Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika