Idi na sadržaj

Fotografija

Nece jos da prica ...

• Please log in to reply
64 replies to this topic

#1 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 03:07 PM

Moj Andrej ove godine u oktobru puni tri godine,i nas problem je da nece da prica i slusa samo kad je raspolozen i kad hoce-inace nekad kao da ne cuje ne razume sta kazemo!Vodila na preglede,na EEG i sve je uredu,kazu da je jos mali ima vremena!Meni je to cudno kad cujem da njegovi vrsnjaci vec uveliko pricaju !Pa bi molila za neki savet,sta da preduzmem!Inace je dobar aktivan i velika mazulja ! unapred Hvala!!;)

#2 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12859 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 13 March 2011 - 03:37 PM

Kako to misliš neće da priča? Govori ali ne komunicira rečima nego gestovima? Zašto kažeš da razume kad hoće? Selektivno pisluša šta mu kažeš?Da li ste išli kod ORL-a da vidite da nema sekreta u ušima? Da li ste proveravali sluh (mislim da se to radi obično posle posete ORL-u)?Daj malo više detalja ili neki konkretan primer, situaciju... Šta bilo da nam pojasniš i dočaraš problem.
Objavljena slika Lilypie Fourth Birthday tickers

#3 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 04:13 PM

Ne prica uopste ne kaze ni jedne reci,samo kaze o,a is .. sve na njegovom nista ne razumemo! A bilo sta da hoce npr:soka ili da idemo negde ili da uzmemo mi nesto on nas vodi za rukom i pokazuje da mi uradimo to!Nekad imam osecaj da on ne razume sta mi njemu kazemo,ali ima trenutka kad hoce.Kad ga ometamo kad se igra i kad gleda crtace on zna da reaguje burno (vrsti,udara..) !Vodila sam ga u beograd u institut za razvoj i govor deteta uradili smo totalni pregled od glave do pete pa cak i EEG pa kazu da je sve u redu,rezultati su dobri!Ne znamo sta da preduzmemo jos..

#4 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12859 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 05:12 PM

Ne znam šta da ti kažem. Pre svega ne treba ništa da mu dajete pre nego što imenuje predmet ili kaže šta hoće. To je dobar početak. Ne treba da pokušavate da razumete njegov jezik niti da ponavljate njegove reči već da mu govorite pravilne reči. Da li u kući govorite samo jedan jezik?

#5 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 05:29 PM

ne,govorimo dva jezika!

#6 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7764 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 05:54 PM

Moguce je da je zbunjen dvojezicnom sredinom. Ali da li on ista prica, recimo mama ili tata, baba.....mislim sva djeca manje vise to znaju. Kao sto je n9 savjetovala, vi morate da ga podsticete da kaze sta zeli i da stvari nazivate pravim imenom, a ne nekim rijecima iz njegovog jezika.Ima ovdje mnogo tema o razvoju govora, preporucujem ti da ih iscitas, jako su korisne.

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#7 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12859 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 07:53 PM

Dva jezika u kući su dovoljan razlog za kašnjenje u progovaranju. Znam mnoge dečake koji su progovorili oko 2 i po godine ili malo kasnije. Ipak ima dosta tema što reče Mare, pogledaj malo po forumu. Pozdrav

#8 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 08:42 PM

Hocu sad cu malo da ispitam stvari,hvala vam puno i drago mi je sto mozemo bar ovako da se druzimo ;) pozdrav

#9 MajaK*

MajaK*

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1794 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 08:48 PM

Dok sam citala tvoje postove farkastimea, pretpostavila sam da govoris jos jedan jezik....Koji jezik je u pitanju? Ide li dete u vrtic? Da li kod kuce pricate srpski ili u taj drugi jezik?Mislim da trogodisnjak treba da zna bar te osnove-ta-ta,ma-ma,ba-ba...bar na jednom od ta dva jezika.Ako su vam na institutu odradili sve te preglede i rekli da je sve u redu, mozda je onda problem psiholoske,emocionalne prirode.
Objavljena slikaObjavljena slika

#10 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 10:09 PM

Pricamo madjarski i srpski u kuci,posto nas je vise ukucana :)) u oktobru puni tri godine,a i moj muz isto poceo kasno da prica mislim da je on imao 3 ipo god.Ne znam sta sad dalje,dal da cekam do leta pa ako nista ne prica da ga vodim dalje ... ali ljubavi i razumevanje dobija jako puno pogotovu od nas roditelja,i velika je mazulja,ima nekad i pola dana provedemo tako sto se mazimo ljubimo. Mozda sam ga previse razmazila,posto sam ja odrasla bez majke ;)

#11 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 10:10 PM

da i ne ide jos u vrtic !poz

#12 MajaK*

MajaK*

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1794 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 10:20 PM

Ja sam licno misljenja da je detetu mesto u vrticu,sa svojim vrsnjacima,pre nego sa babama,tetkama,pa i majkama.Socijalizacija deteta je neophodna u razvoju.Deca koja nisu socijalizovana odbijaju komunikaciju i bilo kakvu saradnju.Jeste li mozda rasgovarali sa nekim psihologom?

#13 farkastimea

farkastimea

Newbie

• Members
  • Pip
  • 13 Postovi:

Objavljeno 13 March 2011 - 10:29 PM

ja sam u beogradu pitala za vrtic,pa su rekli da ako ne moram da ga stavim u vrtic da ne ide,posto sam htela da ga stavim pa smo se i upisali za septembar pa kad nas budu pozvali !Inace ja kao mama sam uvek s njim i jako smo vezani jedno za drugo,mada lepo se ponasa i kad je se nekim drugim u drustvu,i nije da me trazi ili place zamnom,ali kad me vidi prvo mu je da me izljubi :duh) isli smo a imamo i za dalje preglede kod psihologa i logopeda .

#14 gaga85k

gaga85k

Newbie

• Members
  • Pip
  • 19 Postovi:

Objavljeno 18 May 2011 - 11:51 AM

cao svima!!! ja imam slican problem, moj matija ima 2,4 godine, sve zivo razume, ali nece da prica,,,zna on da kaze, baba, tata, deda, daj, da..i cesto ponavlja zamnom, ali ostalo sve prstima pokazuje uz zvuk u, au, o...sta god da ga pitam kaze da ili kimne glavom da bi obajsnio da nece.,..moja majka je zapela da idemo kod logopeda...i mene po malo zabrinjava sto njegpvi vrsnjaci vec pricaju cak i mladji od njega..nece vala dovjeka tako..progovorice...sta mislite??ja pokusavam da ga kuliram kada pokazuje prstima ali on odma pocinje da se kica i nervira zato sto se pravim da ga ne razumem

#15 gaga85k

gaga85k

Newbie

• Members
  • Pip
  • 19 Postovi:

Objavljeno 08 June 2011 - 01:17 PM

dobar dan svima..ih, koliko sam doktora obisla zbog toga sto mali ne prica...bili smo kod ORL i prema nalazima koje smo uradili kazu da je u pitannju HYPACUSIS OBS - obostrana djelimicna gluvoca...on cuje dobro ali neke odredjene frekvencije ne cuje...koliko puta mi se desavalo da ga zovem i zovem on ne reaguje...uskoro cemo na operaciju - ustvari oni ce da ga uspavaju i da mu urade 3 testa za sluh, dr kaze da je u pitanju nerv koji je povezan sa sluhom...to moze biti i zbog cestih upala usiju...ima dosta mogucnosti..pa cemo da vidimo sta je u pitanju, pa vam javljam:)i kod pedijatra smo bili, ona kaze da je neobhodno da pohadja vrtic, jer mu tamo ne udovoljavaju kao kod kuce, uz svu tu djecu daako progovori..mada ovo sa sluhom me zabrinjava..bice u redu nadam se..bas bzvz..kako li su prije 100 godina djeca odrastala i pricala..a danas sve neke komplikacije, nekakvi logopedi....

#16 jelka

jelka

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7854 Postovi:

Objavljeno 08 June 2011 - 01:55 PM

Dobro došla. Samo hrabro, verujem da će sve biti u redu. I pre 100 godina deca su imala te probleme, samo ih niko nije tretirao.
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#17 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 08 June 2011 - 02:31 PM

..kako li su prije 100 godina djeca odrastala i pricala..a danas sve neke komplikacije, nekakvi logopedi....

Ja iz ovoga stičem utisak da si protiv logopeda i tretmana kod lekara? Možda grešim, ispravi me.
U svakom slučaju, uvek imaš opciju da dete ne vodiš kod lekara, nego da mu bude tako kako mu je, ali sumnjam da bi se, kao bilo koja odgovorna majka, opredelila za tu varijantu.

Moje starije dete je nedavno prošlo kroz operaciju sva tri krajnika i stavljanja cevčica u uši i od tada odlično čuje, a govor mu se znatno popravio. Tek sada, kad znam da dobro čuje, ja shvatam koliko je njemu bilo teško da govori dok je, zbog lošeg sluha, dobijao iskrivljenje informacije o tome kako se šta izgovara.

Nadam se da vašem problemu ima leka. Želim vam puno sreće.
Objavljena slika
Objavljena slika

#18 kikaiogi

kikaiogi

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2190 Postovi:

Objavljeno 08 June 2011 - 06:54 PM

Ja u komsiluku imam jednu porodicu cije dete starije 5 godina nece da prica uopste. Neki kazu da je dozivelu traumu kada su se njegova majka i baba nesto posvedjele i potukle, ali nisam bas sigurna posto i mladji, 3 god, slabo prica. Kazu imitira ga. Mada nije bas sve tako, sigurno postoji problem, obojica idu u vrtic. Majka se tek sad trgnula vodi ga kod logopeda, kazu napreduje, posto treba da krene u predskolsko, pa priredbe, a on nece da prica. Ne znam bas sustinu problema, posto im slabo vidjam mamu.
Posted Image
Posted Image

#19 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6035 Postovi:

Objavljeno 08 June 2011 - 07:16 PM

Ne razumem.... zašto je nekad bilo bolje? Zato što nisu postojali logopedi, pa su decu ostavljali da ogluve? I zvali ih "Muta"? Tačno, ništa nije bilo komplikovano. :o
St0kp2.png

zPL8p2.png

#20 jednamama

jednamama

Newbie

• Members
  • Pip
  • 7 Postovi:

Objavljeno 28 September 2011 - 07:53 PM

Imam jedno pitanje. Moje dete ima 19 meseci, krenulo je u jaslice, lepo napreduje po kilogramima i visini, u jaslicama je dobra, vaspitacice nemaju nikakvu zamerku, vesela je, igra se, mazi medu, zove me mama, grli me, lepo spava, imitira moje pokrete i izraze lica, vezuje se vise za mene od kad je posla u jaslice, ali me brine sto ne pokazuje kaziprstom kada nesto hoce nego me uhvati za ruku i vodi me, a takodje jedina razgovetna rec koju govori je mama, prica na nekom svom jeziku, cak uzme telefon i govori nesto sto lici na halo i kao nesto prica, ali ne ume da kaze daj, evo, to itd... na sve odgovara - i gde je glava, nos, gde zeka pije vodu, ali kad nesto hoce ne pokazuje prstom nego mene vodi do tog mesta i vise mmm, mmm i gleda u to sto hoce. Plasim se zasto jos ne prica jasnije reci... samo govori gagagaga, kekekeke, tatata, nanana, a jedina smislena rec je mama. I plasi me sto od kad je krenula u jaslice cim je dovedem kuci na svako moje ne - ona sebi opali samar. Imam li razloga za brigu, jezivo sam isprepadana... Hvala

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika