Idi na sadržaj

Fotografija

Kod logopeda...

• Please log in to reply
88 replies to this topic

#1 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 01:43 PM

Буби је на редовној контроли код педијатра добила упут и за логопеда (и физијатра због стопала). Њена докторка каже да су сада обавезни да четворогодишњаке шаљу код логопеда.Интересује ме како изгледа преглед да бих могла дете да је припремим шта је очекује. Такође ме занима да ли је преглед у присуству родитеља или не.

#2 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10519 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 01:54 PM

Samo se iznerviram kad vidim da se to svuda radi, samo kod nas do škole niko ni ne pominje logopeda... A onda ispravljaj ako nešto ne valja, a ko zna da li je kasno...
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#3 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 01:56 PM

Tacno, cvetic - i kod nas je tako.Vodili smo Ogija kod fizijatra (ima malo spusteni svod) i dobili spisak vezbica koje treba da radimo svakodnevno. Radimo redovno (tu i tamo...) i u cilju boljeg drzanja tela i razvoja krenuo je pre 3 nedelje na bazen.Logopedu smo isli u junu - pregled izgleda kao jedan opusteni razgovor izmedju deteta i logopeda/psihologa kome prisustvuje roditelj. Pitaju dete uobicajene stvari (u vezi igre, interesovanja, gde i kako provodi vreme tokom dana), traze od deteta da ponovi neku rec - recenicu, da nacrta nesto... Na licu mesta dr govori roditelju da obrati paznju kako dete izgovara neke glasove (u Ogijevom slucaju je to nepravilno izgovaranje glasa \"C\" i \"Z\" - umesto da jezik ostane iza zuba prilikom govora, Ogi izbaci vrh jezika). Zato smo pre dva meseca i krenuli jednom nedeljno da idemo logopedu (cas traje pola sata i roditelj ceka svoje dete ispred ordinacije) - dr razgovara sa njim, trazi od njega da ponavlja razne pesmice i u toku svakoga casa mu ispise skup reci i recenica koje treba kuci da izgovara i vezba. Salje mu i spatulice koje treba da zagrize dok izgovara reci kako ne bi izbacivao jezik napolje. Da dodam jos da on obozava da ide kod te dr i imam utisak da to njemu predstavlja neki vid zabave (dok Dunja njegov odlazak smatra ozbiljnije - poput odlaska u skolu, pa ga cesto opominje: \"Vezbaj, plicaj lepo - u utolak te mama ija opet vodimo kod LODOPEGA\").
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#4 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 02:07 PM

Хвала векикс!!! Управо ме је то занимало!Ми идемо у четвртак, писаћу како смо прошли.

#5 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 02:09 PM

Originalno postavio/la anjajSamo se iznerviram kad vidim da se to svuda radi, samo kod nas do škole niko ni ne pominje logopeda... A onda ispravljaj ako nešto ne valja, a ko zna da li je kasno...

ањај да ли ти се чини да филип нека слова не изговара како треба? да ли можеш да тражиш упут за логопеда?

#6 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10519 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 02:13 PM

Originalno postavio/la Cveticањај да ли ти се чини да филип нека слова не изговара како треба? да ли можеш да тражиш упут за логопеда?

Nekako umekšava č, ž, š. Nije strašno, ostalo sve lijepo zvuči.A ne može da se traži uput jer su logopedi vezani za škole a ne za dom zdravlja i bolnicu - uopšte ih nema tamo. Nebulozno, ali tako...
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#7 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 02:26 PM

Originalno postavio/la CveticХвала векикс!!! Управо ме је то занимало!Ми идемо у четвртак, писаћу како смо прошли.

Ok :)PS. Zasto ne promenis \"raspolozenje\" (georgina) :)
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#8 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 02:41 PM

Originalno postavio/la vekiks

Originalno postavio/la CveticХвала векикс!!! Управо ме је то занимало!Ми идемо у четвртак, писаћу како смо прошли.

Ok :)PS. Zasto ne promenis \"raspolozenje\" (georgina) :)

промењено :)ања а приватни логопед? колико сам схватила то су ствари које се брзо савладају...чини ми се да је овде приватни логопед око 10 евра/сат.

#9 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 02:49 PM

Jao, neispavana :)Ja bih svoje trebala da promenim u \"nedospavana\" :DSorry na off-u.
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#10 jelka

jelka

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8122 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 07:57 PM

I kod nas je taj pregled slično izgledao, samo što je dr postavljala malo čudna pitanja (\"Ko te rodio?\", \"S kim spavaš?\", \"A ko te bije?\"). Usledilo je ponavljanje reči za doktorkom. Bila sam prisutna. Lenka isto ima problem sa umekšanim č, š i ponegde ž, što joj je usporilo učenje r, koje sad izgovara, ali i dalje ne sasvim pravilno. Kod nas je bilo sad nekih pretumbacija sa logopedima, pa nismo još krenuli, mada i ja razmišljam o privatnoj varijanti jer mislim da je efikasnije. Kod nas ti \"časovi\" izgledaju tako što dr radi odjednom sa 4-5 dece. Kad smo bili tad na pregledu, bilo ih je toliko, od toga jedno muca, drugo ima problema sa izgovorom nekih glasova, a jedno ima razvojnu disfaziju. Ne vidim kako njihov zajednički rad može da funkcioniše, ali mislim da komplikovaniji slučajevi def. ispaštaju.
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#11 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 08:06 PM

Kod nas se radi samo sa jednim detetom u toku casa. I ja mislim da nema nekog efekta ako se skupi vise deteta sa razl. dijagnozama...
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#12 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4320 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 22 November 2010 - 08:08 PM

I koji im je cilj onda, sem da odrade posao?! Stvarno se tako ne moze raditi. Nije mi jasno kako se ostali roditelji ne bune, pogotovo oni sto su s tezim poremecajem.

Objavljena slika

Objavljena slika
baby development

#13 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11142 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 08:58 PM

Mi imamo iskustva sa čak 3 logopeda.Prvi put sam ja bila prisutna. Pregled je bio u Bg, u Kliničkom centru gde rade sa decom oštećenog sluha. Logoped je išao redom po nekom štampanom šablonu, tražeći od Srbe da izgovara određene reči i onda je sumirala situaciju na kraju.Šta umekšava, šta ne izgovara, koje glasove menja drugima.Kod nas u DZ, takođe sam bila prisutna pri prvom pregledu i izgledao je slično. U tom periodu Srba je loše čuo i bio je jako rezdražljiv i nije sarađivao, pa je logoped primetila i nedostatak pažnje. Kasnije smo sarađivale i na tom polju. Uvek, pred dolazak (jednom nedeljno) ja sam zvala da javim kakvo je stanje sa sluhom i njegovom pažnjom i na osnovu toga smo se držale termina ili pomerale/otkazivale.Kod nje je išao od aprila do avusta. Radili su po jedan glas 3 vezana časa i on je pokazao znatan napredak.U jednom trenutku je bez njene pomoći, bez ikakve vežbe počeo da izgovara L (koje dotle zamenjivao sa V) i ona je pomogla i rezultata je bilo već posle jednog časa vežbe.Trećeg logopeda imaju odnedavno u vrtiću.Njega nisam srela. Vaspitačica mi je rekla da je logoped rekao da Srba nije loš, malo umekšava glasove, ali sa malo vežbe to se može popraviti.Sad ne idemo ni na kakve vežbe.On govori ko Zemunac, što bi rekao mm :) :), umekšava Č,Ć, Ž i Š, ali meni to nije strašno.Dodala bih još da, iz našeg iskustva, iskusan logoped, sa dobrim pristupom, mnogo pomaže. Baš mnogo.Kakve je sve probleme u govoru Srba imao poslednjih godinu dana samo ja znam. A kojom brzinom posle rada sa logopedom se popravljao, to je za ne poverovati.I da...mora da se vežba kod kuće. Jednom nedeljno, 30-45 minuta nije dovoljno.
'Objavljena
'Objavljena

#14 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10519 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 10:11 PM

Originalno postavio/la Cveticања а приватни логопед? колико сам схватила то су ствари које се брзо савладају...чини ми се да је овде приватни логопед око 10 евра/сат.

Taman sam htjela da idem kod privatnog (rodica moje prijateljice, ali i ona ima dvije bebe, pa je malo nezgodno dogovoriti), prije nego što je Filip uopšte i izgovorio č, ž, š i r, a onda je r naučio dobro i ove je počeo da izgovara - kako/tako, pa sam riješila još malo da sačekam. Malo poslije toga činilo mi se da sve to dobro izgovara, a onda je počeo da umekšava - ne znam zašto, i nikako da se vrati na normalan izgovor. Sačekaću do marta, pa ću ga onda voditi, mislim da nije kasno.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#15 jelka

jelka

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8122 Postovi:

Objavljeno 22 November 2010 - 11:44 PM

Isto ovako je i kod Lenke. Koliko sam shvatila iz jednog razgovora s logopedom, važno je da im se jezik aktivira, jer je upravo slabo podizanje jezika ka tvrdom nepcu razlog i što kasnije uspeju da izgovore R i što ove palatalne glasove umekšavaju. Kod Lenke pomaže kad je ispravljam tako što je teram da kad izgovara recimo Č napravi od usana trubicu. Primetićeš da su mu usne i vilica pasivne pri izgovoru tih glasova, zato oni i zvuče meko. Kad izduže usne u \"trubicu\", automatski vilica bude aktivirana, a sa njom i jezik, pa glas zvuči tvrđe. Al ga objasnih... Možda bude od pomoći do proleća.
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#16 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 23 November 2010 - 08:12 AM

:) Kod nas nema tih redovnih kontrola nego si prepusten samom sebi!!!!!Niti nas je nekoposlao kod logopea, niti za ravna stopala... NISTA apsolutno!!!!! To je izgleda od grada do grada!Matija ne izgovara jos uvek R, Š, Č
Objavljena slikaObjavljena slika

Objavljena slikaObjavljena slika

#17 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10519 Postovi:

Objavljeno 23 November 2010 - 08:14 AM

Dobro si objasnila, odmah probam na sebi. :) Tako sam ga i r brzo naučila kopajući po netu vježbice. :) Hvala!A najsmješnije mi je što kad pokušavam da mu objasnim to normalno č, ž, š, Sergej iz topa sve izgovara i pita: Mama, je li ovako? - a sve baš pravilno. :P On još samo r nije naučio.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#18 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11378 Postovi:

Objavljeno 23 November 2010 - 08:25 AM

Mi sinoc vezbamo - ja citam pesmice a Ogi ponavlja. Onda je htela i Dunja da se ukljuci ali to Ogija nervira: \"Seko, ucuti!\" :droolOnda je mm pustio crtani Dunji i brzo je usledio kraj vezbi: \"Mama, umorio sam se - zaboleo me jezik\"...
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#19 mamus

mamus

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3618 Postovi:
  • LocationMakedonija, Tetovo

Objavljeno 23 November 2010 - 08:37 AM

kod nas je logoped dosao u vrtic i imali su kontrolu. Damjan nemoze da kaze samo l i poceli smo da idemo na privatne casove jer koncept da logoped doge u vrtic i da tamo vezbaju nije mi se dopao (bilo nam ponudjeno ko opcija). Imali smo samo jedan cas ali moj sin nije saradjivao :) valjda zato sto je taj logoped gde smo bili moja sestra od ujaka pa je on smatrao da se zezamo, ali nastavljamo i dalje. Ona kaze da nas problem nije uopste veliki i zabrinjavajuci i da cemo brzo da napredujemo ukoliko on resi da suradjuje
Objavljena slika

#20 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 25 November 2010 - 08:22 PM

Код нас је посета логопеду прошла сасвим добро. Буби се мало стидела али је све време сарађивала. Логопед је била веома стрпљива.Ушле смо заједно. Прво је мени поставила неколико питања, како се развијао говор, да ли је други разумеју и да ли она друге разуме. Питала ме је да ли ја имам неке замерке на њен говор и да ли добро чује (приметила је да јој је запушен нос). За то време Буби је цртала.Онда је на ред дошла Ђ. Питала ју је да понови једно 20-так речи, онда је ставила оловку на папир који је био у регистру/дневнику и питале је \"где се налази моја црвена оловка\". Премештала је оловку у џеп, испод стола а од Буби је тражила да каже где се налази (на, испод, изнад, у).Следећи задатак је био да дефинише супротности болестан-здрав, топло-хладно, горе-доле, велико-мало. На крају је било питање да објасни где иде ђак, а како сте користи џак. И наравно песмица на крају.Три ствари су ме баш изненадиле (пријатно). Прво брзина којом је схватила да треба да нађе супротан појам од датог, логопед је рекла само нешто је мало а нешто...Одмах је допунила и само наставила да говори супротности задатог појма (мени је требало пар сек да скапирам). Друго да је знала разлику између ђака и џака и да је јасно дефинисала појмове. Ми смо јој само једанпут објаснили шта је ђак, а шта је џак и то пре неколико месеци, можда и пола године. И треће, заборавила је речи песмице коју је рецитовала али се она тако брзо снашла да онај ко не зна речи не би ни приметио.Ех да, за 6 месеци на контролу. Остало је да научи правилно да изговара ч,џ, и још нека слова. Логопед каже да се за сада правилно развијају (гледа које је слово \"основа\" за изговор одређеног гласа).

1 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika

Yahoo (1)