Idi na sadržaj

Fotografija

Colijaki-alergija na gluten

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 Sanela

Sanela

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 Postovi:

Objavljeno 03 August 2006 - 09:38 AM

Mojoj sestricini koja ima 5 godina je otkriveno da ima colijaki-alergiju na gluten, srecom ona zivi u Svajcarsku pa ima mogucnosti da tamo kupuje ishranu specijalizovanu za takve osobe. Mene interesuje ukoliko neko nesto zna o tome u nasoj zemlji-Srbiji u kojim gradovima i gde se mogu kupiti namirnice za osobe sa ovom alergijom. Takodje bih volela da se i u nasoj zemlji formira udruzenje obolelih od ove alergije kao sto susedna Hrvatska vec vise od 15 godina ima. Oni takodje imaju i sajt ( WWW.CELIAC.INET.HR),gde savko moze o tome saznati nesto vise.:

#2 Tina

Tina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 04 August 2006 - 11:37 AM

Mislite na celijakiju...Da kod nas se o tome malo prica,a sve je cesca pojava.Od namirnica moze ponesto da se nadje,naravno ne kao sto je to u inostranstvu.Ima brasno procel,bioprocel(uniprocel navodno nije u potpunosti cist).Postoji dosta toga u prodavnicama zdrave hrane.Pirincano mleko,sojino mleko i proizvodi.Ima i zacin\"c\" namenjen obolelima.Oboleli od celijakije ne smeju nista sto je obojeno vestackim bojama,sto ima aditiva,konzervansa,a kao sto znate u maltene svakom proizvodu ima bar jedno E.Znaci nema salami,virsli,pasteta...Hleb se pravi od tog specijalnog brasna procel.U prodavnicama ga nema,sem u nekim vecim gde se porucuje,i to stize 1 nedeljno,a rok mu je 2 dana.Znaci,uvezbate i pravite sami!Sa slatkisima je malo teze.Postoji mitrovacki smoki JUMBO FLIPS,i varijanta sa kikirikijem koji su provereno dobri...To je zapravo zdrava ishrana,na koju mi nismo navikli...Moj mali je alergican na gluten,pre par meseci smo krenuli sa dijetom.Jedino bezglutenska dijeta je lek za celijakiju!Eto...

#3 Tina

Tina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 04 August 2006 - 11:38 AM

Mislite na celijakiju...Da kod nas se o tome malo prica,a sve je cesca pojava.Od namirnica moze ponesto da se nadje,naravno ne kao sto je to u inostranstvu.Ima brasno procel,bioprocel(uniprocel navodno nije u potpunosti cist).Postoji dosta toga u prodavnicama zdrave hrane.Pirincano mleko,sojino mleko i proizvodi.Ima i zacin\"c\" namenjen obolelima.Oboleli od celijakije ne smeju nista sto je obojeno vestackim bojama,sto ima aditiva,konzervansa,a kao sto znate u maltene svakom proizvodu ima bar jedno E.Znaci nema salami,virsli,pasteta...Hleb se pravi od tog specijalnog brasna procel.U prodavnicama ga nema,sem u nekim vecim gde se porucuje,i to stize 1 nedeljno,a rok mu je 2 dana.Znaci,uvezbate i pravite sami!Sa slatkisima je malo teze.Postoji mitrovacki smoki JUMBO FLIPS,i varijanta sa kikirikijem koji su provereno dobri...To je zapravo zdrava ishrana,na koju mi nismo navikli...Moj mali je alergican na gluten,pre par meseci smo krenuli sa dijetom.Jedino bezglutenska dijeta je lek za celijakiju!Eto...

#4 Sanela

Sanela

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 Postovi:

Objavljeno 06 August 2006 - 02:07 PM

Hvala puno na odgovoru, ako biste mogli da mi kazete u kom gradu ima prodavnica, i kako se zovu bila bih Vam neizmerno zahvalna.

#5 Tina

Tina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 07 August 2006 - 02:52 PM

Mi smo iz Beograda.Proizvodi se mogu naci u prodavnicama zdrave hrane,Maxi diskontima,C marketima,Merkatoru...u svim vecim.Nigde nema sve.Svuda je ponesto!Bitno je da se naoruzate strpljenjem i da citate sastav proizvoda!U pocetku je malo teze,ali kasnije naucite...\"SmileyCentral.com\"

#6 Sanela

Sanela

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 Postovi:

Objavljeno 07 August 2006 - 05:14 PM

Hvala Vam puno, zelim Vam sve najbolje.

#7 ralica

ralica

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 Postovi:

Objavljeno 16 August 2006 - 03:00 PM

Moje dete je vec dve godine na bezglutenskoj ishrani. Jeste tesko, ali nije tako strasno. Preko rodjaka kupujem robu u Italiji. Ako je nekome potrebno mogu da mu nabavim bezglutenske makarone, kekseve (prazne i punjene), kocke za supu, pekmeze, prelive za makarone itd. Cena koju placam je povoljna kada se ima u vidu da je roba iz inostranstva i da napokon moje dete ima raznovrsnu ishranu. Mene su najvise obradovale kocke za supu, jer se ispostavilo da Kulinat zacin sadrzi toliko stvari koje moje dete ne sme da jede. Inace kocke za supu placam 250 din. Ako je neko zainteresovan za bilo koji proizvod neka mi se slobodno javi.Pozdrav.

#8 vilenjak

vilenjak

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3080 Postovi:

Objavljeno 16 August 2006 - 07:57 PM

DRAGA SANELA ZNAM KOLIKO TI JE TESKO JER I MOJA CETVOROMESECNA BEBA JE ALERGICNA NA MLEKO,JAJA I KIKIRIKI.TRENUTNO TE NAMIRNICE NEKORISTIM JA JER ON SISA A KASNIJE I NJEGA CEKAJU ODRICANJA.:(
Objavljena slikaObjavljena slika

#9 mihailovamama

mihailovamama

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 238 Postovi:

Objavljeno 17 August 2006 - 12:35 PM

Vilenjak pa ja tek sad pogledah tvoj ticker - tvoj Stefan je izgleda samo tri dana stariji od mog Mihaila :( :D :P vrsnjaci!
Objavljena slika

#10 mihailovamama

mihailovamama

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 238 Postovi:

Objavljeno 17 August 2006 - 12:36 PM

A kako si saznala da ti je beba alergicna na sve te namirnice; mislim kako si to otkrila? (pitam posto mi nije jasno da li bih ja trebala da izvrsim neke provere kod svoje bebe?)
Objavljena slika

#11 vilenjak

vilenjak

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3080 Postovi:

Objavljeno 26 August 2006 - 10:22 PM

saznala sam tako sto je dobio osip po celom telu koji danima nije prolazio,ustvari to je izgledalo kao da mu je koza skroz isusena perutava i jako crvena i kad sam otisla kod pedijatra rekao mi je da je u pitanju ekcem pa nas je poslao da uradimo alergotestove i nazalost ispostavilo se da je alergican na sve to.

#12 Tina

Tina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 03 September 2006 - 07:49 PM

Ralica,iz kog si grada?Nisam danima bila na forumu,tako da vidim da ima dosta vas sa slicnim problemima!Da li je tvoe dete alergicno samo na gluten ili i na mleko?Mleko nam jos vise suzava izbor namirnica.U Srbiji je stvarno los izbor za obolele od celijakije.Niko to ne shvata kao ozbiljan problem.najezim se kad mi u zdravoj hrani pocne da sipa namirnice,vadeci onu lopaticu iz dzaka u dzak.Ne shvataju ljudi da soja za nas vise nije soja,ako ju je izvukla iz dzaka sa psenicnim grizom!Volela bi da stupim u kontakt sa vama,i sa svima koje nas je snasla ista muka,da malo razmenimo iskustva!Pozdrav!\"SmileyCentral.com\"

#13 ralica

ralica

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 Postovi:

Objavljeno 04 September 2006 - 08:04 AM

Cao Tina,ja sam iz Beograda. Dete je osim glutena alergicno i na mleko. Inace je iz njegove ishrane osim mleka i proizvoda sa glutenom izbaceno i sve voce osim krusaka. Sto se tice brasna i testeneina ja ih preko rodjaka nabavljam iz Italije. Malo je skuplje nego kod nas ali je hermeticki zapakovano i pise da je bez glutena. Ako zelis mozes da me nazoves na broj 063/451-196Pozdrav Ralica

#14 Tina

Tina

Newbie

• Members
  • Pip
  • 6 Postovi:

Objavljeno 04 September 2006 - 01:37 PM

Ralica,p:)ustih ti upravo poruku na mobilni,pa kad stignes javi mi se.Konacno da nadjem nekog sa slicnim problemom!

#15 marie

marie

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 Postovi:

Objavljeno 06 December 2006 - 12:32 PM

i moja cerka je alergicna na voce,orahe, pasulj...i jos gomilu namirnica,da ih ne nabrajam. i na gluten je,to je moje misljenje ali tek za neki dan ga ispitujemo. recite mi molim vas ,vi koji ste iskusni,jel biopsija najpouzdaniji nacin da se to utvrdi??????????koristi li neko rice miller proizvode iz Valjeva?????????sme li da se koristi svezi kvasac za pravljenje brasna???????? hvala vam puno i pozdrav za sve.

#16 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 12 February 2007 - 08:49 PM

http://www.mama-mami...celiac.inet.hr/

#17 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 28 February 2007 - 10:10 AM

evo jos nekih tekstovahttp://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=201&Tekst2ID=207&Show=1119

#18 vilenjak

vilenjak

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3080 Postovi:

Objavljeno 21 August 2007 - 08:03 AM

Radili smo test na brasno i nazalost test je pozitivan.Sad pored mleka ,jaja,kikirikija Stefan nesme nista gde ima glutena.Kad sam juce dobila test mislila sam da cu umreti i ovako vise neznam sta da mu dam da jede a sad sam skroz dotucena.Crvenka je malo mesto nemogu cak naci ni kukuruzni hleb a o nekim drugim stvarima da i nepricam.Vremenom cemo se navici ko i sto smo ziveli i zivimo bez jaja i mleka al coveku toliko dodje tesko kad ga gledam onako malog i mislim zasto bas sve na njega,zasto nisam ja na njegovom mestu nego on tek sto se rodio pa ima 1000 zabrana i ogranicenja?:zbunjen:tuzan:tuzan:tuzan

#19 Veka

Veka

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 703 Postovi:

Objavljeno 21 August 2007 - 11:30 AM

Vilenjak, samo hrabro napred! Izguracete vi to!

#20 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7883 Postovi:

Objavljeno 21 August 2007 - 12:21 PM

Bas mi je zao. :zbunjen jedite zitarice bez glutena (rizine i kukuruzne pahuljice), mleko mozes rizino, vidi moze li neko da te snadbeva iz Beograda. A zbog cega ste sumnjali na celijakiju, kakve je alergijske reakcije imao?
Objavljena slika

Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika