Idi na sadržaj

Polise za putno osiguranje

Fotografija

\'\'Narodna medicina\'\'

• Please log in to reply
105 replies to this topic

#1 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7696 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 10:27 AM

Evo vec nekoliko dana se vodi na drugim temama polemika o stetnosti i korisnosti svinjske masti i slanine, pa evo da imam jos gdje da pisemo :P.Moderatori mogu i postove iz druge teme da ovdje prebace.Nisam neki pobornik te medicine iz naroda, najvise zato sto je medicina toliko uznapredovala, a i mi smo sad mnogo obavjestenijinego sto su to bile nase bake i mame.Pa da pocnem:- svinjska mast- ja stvarno ne vjerujem da nanosenje svinjske masti na prsa moze da pomogne ciscenju sekreta iz pluca. Nisam ljekar, a kao obicnom laiku u oblasti medicine ovo mi djeluje prosto nevjerovatno. Osim toga mm ima astmu i nikada mu nije pomogla ta tortura sa mazanjem masti, i sada ima fobiju od raznih mazanja i nanosenja bilo cega na kozu.-slanina- ja je volim i jedem ponekad, moje dijete je jos nije jelo, a sigurno ce je jesti, ali ne kao neki lijek, nego kao kaloricnu hranu.-kamilica- razna ispiranja (npr. ociju) cajem od kamilice to je najveca nebuloza, treba samo prokuvati vodu i prokuvanom vodom ispirati, prije su ljekari govorili da se u PROKUVANU vodu doda kamilica, samo zato da bi se voda prokuvala a poznato je da nasi ljudi najvise vjeruju u cajeve, pa eto da se doda i ta kamilica, da bi se umirila savjest pacijenata.Caj od kamilice i to poprilicno zasladjen meni rjesava problem zatvora koji mi se ponekad desi, ali to opet nije zatvor koji traje 5 dana, za njega mi sigurno ne bi ponogla kamilica.Ako imate vi kakva iskustva, sa ostalim \'\'narodnim lijekovima\'\' pisite.Da sad se sjetih:-koka-kola- pomoc pri povracanju i prolivu, iskreno, ja to svom dijeteu nisam davala i ne bih, mada citam da pomaze. Ne znam i ne osudjujen nikoga ko je to koristio, ali ja nisam i ne planiram.-supa iz kesice- sam pedijatar mi je rekao da to dam Mariji kad je povracala. Opet nije mi palo na pamet, skuvala sam joj bistru govedju supicu....i sigurna sam da joj je ona bolja o vise joj je pomogla od supe u kesici.Mada opet kezem ne osudjujem nikoga ko primjeni taj \'\'narodni lijek\'\', ali mislim da ipak prije svega treba malo razmisliti i malo se obavjestiti.

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#2 winterbaby

winterbaby

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8594 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 11:39 AM

Mislim da supu iz kesice kod povracanja preporucuju zato sto je slana, da se uzima po malo na kasicicu, kao orosal.Ja sam kao mala imala bronhitis, isto ko i moje dete sad, i imam od moje mame nekoliko recepata za kuvanje melema protiv tegoba koje su posledice bronhitisa. Neki od tih melema zaista pomazu(ublazavaju kasalj, pospesuju iskasljavanje). Kad dete ima takvu hronicnu bolest, stalno ga kljukaju antibioticima - od rane jeseni do kasno u prolece, sa povremenim pauzama. Meni je uspeh ako izbegnem odlazak kod lekara i davanje antibiotika uz pomoc prirodnih lekova. Nemojte biti toooliko skepticne kad je narodna medicina u pitanju. Ima tu nesto, pa ziveli su ljudi i pre nas.
Posted ImagePosted Image

#3 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7696 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 11:49 AM

Nisam ja skepticna, ja vjerujem da se mogu ublaziti neki simptomi i tim \'\'narodnim ljekovima\'\'. Tacno je i to da su zivjeli ljudi i prije nas. Ali isto tako je tacno da ono sto se snatralo dobrim prije 20 godina sada se vec ne smatra dobrim, tj. nije ljekovito. Htjela sam samo reci da se ne treba uzeti sve zdravo za gotovo.

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#4 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5980 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:05 PM

Apsolutno verujem u nauku. Jer, da ne verujem, ne bih koristila sijalicu, nego svecu. I ne bih ves prala u masini, nego bih ga otkuvavala na smederevcu - po narodnom verovanju, samo ves koji se \"otkuva\" je cist, tj. ubiju se bakterije. I, umesto u se i u svoje kljuse, verovala bih u cini, madjije i ostala praznoverja, kao moja cukun baba krajem pretproslog veka.Biljke, naravno, mogu da budu lekovite. I one jesu sastojci mnogih lekova. Ali, ne uci se medicina 10 godina, da bi se lecilo mascu propranom u devet voda. Zivelo se, naravno, i pre napretka medicine kao nauke. Ali se i umiralo od prehlade. Od abortusa radjenih pletacom iglom. Od zatrovanih rana...
Posted Image

Posted Image

#5 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9702 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:18 PM

E,da se i ja uključim malo ovdje....Korijen bijelog sljeza- većina nas je davala sigurno i čajić i za ispiranje nosa,kažu pomaže probala sam i pomoglo je i opet ću...i to je iz naroda vjerovatno...Za koka-kolu--davala sam jer mi je Anes povraćo sedmicu dana i opet bi ,Harunu nisam...a ne preporučuju je samo kod nas nego i Švedskoj,Švicarskoj,Rusiji...pa valjda u njoj ima nešto...inače je ovako ne pijemo u kući jer su kod mene sportisti i gazirano se ne pije....Supa iz kesica-vjerovatno zato jer je slana pa djeci da ublaži malo jer ih malo hoće orasol...StavljalAa sam bjelance jaje na novinu pa na leđa kada mi je Anes imao upalu pluća možda je pomoglo možda nije škodilo nije sigurno...Komorač za bebe zbog grčeva-sve smo ga davale pa i to je narodni lijek...Kim isto za grčeve pa šta je to nego narodni lijek...Ko voli neka izvoli ,ja sam probala i opet bi...zašto ne...Ja sam imala bronhitis u prvome razredu osnovne škole pa sam pila kozje mlijeko i nikada mi se više nije pojavilo,a sutra nedo bog da moje djete dobije zašto mu nebi dala...Bolje i to nego svako malo antibiotik zar nam se djca ne napiše antibiotika ko vode...kada god odeš kod dr daju neku vrstu antibiotika i jeli to bolje nego nešto iz prirode ...
Objavljena slika Objavljena slika

#6 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:21 PM

Ja nešto nisam sklona narodnoj medicini.Verovatno zato što mi je porodica puna lekara i u našoj kući se \'\'narodni lekovi\'\' nikad nisu primenjivali.Ali supu iz kesice mi ne dirajte!:PTo je moj \'lek\' protiv niskog pritiska...
Objavljena slika
Objavljena slika

#7 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7696 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:27 PM

Mojoj Mariji taj caj od komoraca nije pomogao za grceve :)

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#8 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9702 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:33 PM

Nije ni meni taj čaj pomogao ,ali većina nas je davala...
Objavljena slika Objavljena slika

#9 miciBG

miciBG

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 678 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:35 PM

Ne znam za ostale ali ja verujem u narodnu medicinu ali ono što je još važnije verujem u narodnu medicinu zajedno sa zvaničnom medicinom. Naime, zvanična medicina je proistekla iz alternativne (narodne) medicine i mislim da samo kada se koriste zajedno da samo tada ima pomoći bez obzira šta je u pitanju. Poštujem lekare i uvek ih slušam ali isto tako, pored njihove terapije uzimam i nešto od narodne medicine. Pa tako, pored Penicilina koristim i Ehinaceu ili Propolis, kada se opečem pored Hepatrombin gela koristim Kantarion, kada se posečem pored Joda koristim i Hajdučku travu ili Propolis kapi....... Sve to što su naše babe koristile mi je ok u meri koja se ne graniči a ludilom (nadam se da shvatate šta hoću da kažem) ali da je nauka uznapreovala i to je istina zato smatram da treba koristiti sve zajedno. Zašto Coca-cola pomaže kod povraćanja i proliva ne znam ali pomaže i sve dok je tako ja ću je za to koristiti. A supa iz kesice.... Ni to ne znam zašto je tako ali samo mi ona pomaže kada sam prehlađena ili imam grip. So je čudo....

#10 winterbaby

winterbaby

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8594 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:35 PM

Ma naravno da verujem u medicinu, nisam ni ja za mast u devet voda i abortus uz pomoc igle za pletenje! Aman!Samo kazem da tu i tamo moze nesto prirodno da pomogne, a ne da svaku bezazlenu kijavicu lecimo sakom hemije i sintetike.Isto tako, moze se desiti da lekar prepise lek koji ne pomaze, ili cak smeta. Aki je, recimo, juce dobio kleromicin da pije(do sad ga nikad nije pio). Kako ga popije,pocinje da kaslje neverovatno! Odmah zatim moram da mu dam drugi sirup da mu smiri kasalj (nisam umislila,desilo se sva tri puta kad ga je pio). Vise necu ni da mu dajem.
Posted ImagePosted Image

#11 miciBG

miciBG

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 678 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:40 PM

Jao da.... Mast u devet voda.... Kada mi je sveki sva ponosna to donela i počela da drži slovo kako se koristi samo sam bacila u kantu, na njene oči. Više nikada nije pokušala tako nešto!

#12 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7696 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 12:50 PM

Originalno postavio/la winterbabySamo kazem da tu i tamo moze nesto prirodno da pomogne, a ne da svaku bezazlenu kijavicu lecimo sakom hemije i sintetike.

Pazi, ali ja imam dosta prijateljica koje za svaku kijavicu trce ljekaru....a kad im on kaze da kijavica ako se lijeci prodje za 7 dana, a ako se ne lijeci za nedelju dana, smatraju da on nema pojma sa zivotom, pa trce u apoteku po antibiotike.Umjesto da sjede kuci i odmaraju i piju dosta tecnosti, tj, da uzimaju caj i med i limun, ali......sve se odmah proglasava gripom, a i gripu uzrokuje virus koji se svakako ne lijeci antibioticima. U neke stvari sto se tice narodne medicine ne da ne vjerujem, nego ni blizu da bih povjerovala.

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#13 InaMomoc

InaMomoc

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2504 Postovi:
  • LocationRazlog, Bugarska

Objavljeno 02 April 2009 - 03:58 PM

Uglavnom ne verujem u narodnu medicinu,mada kad mene zaboli grlo(a dešava se vrlo često)probam sve što mi kažu,od pšenice do koncentrata za piliće(naravno ne jedem nego vežem oko vrata):smilegrinJedino što stalno koristim iz narodne medicine je kantarionovo ulje.
Objavljena slikaObjavljena slika

#14 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3183 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 04:06 PM

U neke stvari verujem u neke ne. Naprimer verujem u moc zalfije i belog luka. Sto se tice masti, verujem samo kad su u pitanju hemoroidi.:DKoka kola i supa iz kesice, da se ne ponavljam, zaista pomaze a zasto ne znam.Smatram da ne treba se kljukati svakakvim lekovima kod obicne prehlade nego piti caj s limunom i medom..., ALI ni verovati u moc narodne medicine kod teskih bolesti (a imam takvih primera dosta kad rak lece narodnom medicinom) i kod raznih upala. Jednostavno se tad treba prepustiti lekarima. Nisam zato da se svaka temperatura deci spusta lekovima, jer treba probati i narodna sredstva pa ako ne ide tek onda im dati paracetamol.p.s. slazem se sa bebarom vezano za beli slez i kim.
Posted Image[/url]

Posted Image[/url]

Posted Image

#15 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 04:06 PM

:):p:PKoncentrat za piliće...jao bre Janjice...:):p:PPa, kako on pomaže?
Objavljena slika
Objavljena slika

#16 SanjaV

SanjaV

v.sanja

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5119 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 04:07 PM

Ja u jednu stvar verujem.Pre mesec-dva sam imala haos probleme. Jedan dan sam \"dušu povratila\" u toku vožnje i od silnog naprezanja pomerila želudac, imala sam osećaj da mi sedi u grlu... Posle tog mi se sve poremetilo, svaki dan mučnine, vrtoglavice i svašta nešto, čak sam pomislila da sam u blaženom stanju... Kad smo bili u Bosni, više nisam znala šta bih sa sobom, jer sam prestala i da jedem, mama me odvede nekoj ženi da mi to sredi i da ne poverujete... Masirala mi je leđa desetak minuta, nekakve kvržice, otkud znam i uspelo je... Eto... Kažu da doktori tu ništa ne mogu. Ona je pomogla. I hvala joj i gde čula i ne čula! :)

#17 InaMomoc

InaMomoc

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2504 Postovi:
  • LocationRazlog, Bugarska

Objavljeno 02 April 2009 - 04:09 PM

Ne znam al me one zime kad sam bila trudna svekrva tako lečila-zagreje koncentrat pa stavi na krpu i onda meni oko vrata.Al sam ipak morala kod doktora po antibiotik.

#18 SanjaV

SanjaV

v.sanja

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5119 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 04:11 PM

Originalno postavio/la JanjicaNe znam al me one zime kad sam bila trudna svekrva tako lečila-zagreje koncentrat pa stavi na krpu i onda meni oko vrata.Al sam ipak morala kod doktora po antibiotik.

Hahahaha, svaka ti čast na hrabrosti. Veruj da ja mojoj svekrvi ne bih dozvolila da mi se približi vratu s bilo kakvom krpom ili maramom...

#19 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3183 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 04:12 PM

E da, da dodam jos i lekovito sredstvo zvano -RAKIJA! (Oda njoj).:)
Posted Image[/url]

Posted Image[/url]

Posted Image

#20 majadelta

majadelta

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 492 Postovi:

Objavljeno 02 April 2009 - 05:12 PM

Posto sam vec govorila u temi virsle,a sasvim slucajno,jer se uvek tema nekako rasplivi,doslo je i do narodne medicine! Ovako da budem jasna,ja jesam zagovornik narodne medicine,jer kako sam navela bila sam tako i lecena,kod manjih tegoba,da se ne bi prosirilo i pogorsalo.i hvala Bogu bila sam zdrava! Da ne bude zablude,svoje dete kada je bolesno,a potrebni su joj lekovi,da bi se izlecilo,to i radim,ali kada to nije neophodno,moze i proci sa narodnom medicinom(nije magija,nije nista povezano sa sektama i drugim glupostima koja su navodjena kao primerci) Da li ste ikada cule, dete kad je prehladjeno i ne moze da dise na nos(nije virus),da se ocisti crni luk i pod hladnom vodom opere,rasece i stavi u tanku gazu,okaci iznad deteta,da ce vec sutra dan spavati mirno,i bez problema disati! Zasto? Zato sto u crnom ima esencijalnih ulja koja se cele noci ispustaju i pomazu detetu da lakse dise,za razliku od kapi za nos koji imaju efekat najvise tri sata! Inace ovo sam procitala u casopisu \"Moja beba\",savet jedne mame,kojoj sam zahvalna sto je nesebicno podelila svoje iskustvo i znanje i moje dete kada ima tih problema,ustvari vise i nema! Nadam se da cu ja sada da vama,ili nekim od vas koje hoce i zele da prihvate dobronamerne savete,pomoci da vi i vase dete mozete mirno spavati i disati tokom noci!Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika