Idi na sadržaj

Fotografija

Porodjaj i kontrakcije

• Please log in to reply
22 replies to this topic

#1 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7883 Postovi:

Objavljeno 19 March 2009 - 08:04 AM

Prvo porođajno doba Početak poroda: Cerviks u ovoj fazi postaje mekši, skraćuje se i počinje se otvarati. Beba se spušta u zdjelicu. Kontrakcije možete osjećati slabo, obično su neredovite. Ova faza može trajati danima, opustite se i smirite, pazite na sebe. Jedite laku hranu i pijte dovoljno tekućine. Latentna faza prvog porođajnog doba: Ovo je faza u kojoj se cerviks otvara do 3-4 cm. Ovaj dio poroda najčešće traje 2/3 ukupne dužine. Do kraja ove faze kontrakcije će trajati 24-45 sekundi. Uzmite si vremena kako biste se prilagodili početku poroda. Kombinirajte odmor i aktivnost (npr. šetnju i tuširanje). I dalje jedite lako probavljivu hranu i pijte tekućinu. U ovoj fazi ćete se vjerojatno najbolje osjećati kod kuće. Kada kontrakcije postanu toliko jake da ne možete govoriti za vrijeme njihova trajanja, pođite u bonicu, počnite koristiti relaksaciju i jednu od vrsta disanja (ovisi o jačini trudova, ali i vama). U ovoj fazi važnu uloga ima osoba koja vam pomaže pri porodu, najčešće budući otac. Ako će vam to pomoći slušajte muziku ili neka vas netko izmasira. Aktivna faza prvog porođajnog doba: Kontrakcije su jače, dolaze čak svake 3 minute i traju minutu. Faza najčešće traje 2-6 sati, a cerviks se otvara do 8 cm. Odmarajte se između trudova, a dok traju koncentrirajte se na disanje ili kretanje. Često mijenjanje položaja vam pomaže, ali i ubrzava proces. Sada ste vjerojatno već u bolnici i ne možete sebi prilagoditi okolinu, no ako je s vama poznata osoba ili slušate muziku koju ste donijeli sa sobom bit će vam lakše zanemariti bolničko osoblje i koncentrirati se na porod. Ako Vam u bolnici više ne daju da pijete tekućinu (nažalost, u većini rađaona vlada stroga zabrana unosa tekućine, iako Vas to može dovesti do situacije da zbog dehidracije dobivate infuziju), suhe usnice možete ublažiti tako da Vam ih netko poprska s malo vode (može i s dodatkom limuna). Bočicu za prskanje ranije pripremite u torbu. Kontrolirajte trudove na CTG-u (aparat koji mjeri otkucaje srca djeteta i jačinu kontrakcija) i bit će Vam lakše kada vidite da je prošao vrhunac truda. Za ovo možete \"zadužiti\" partnera. Prijelazna faza: Cerviks se u potpunosti otvara i ulazimo u fazu tiskanja. Obično ovaj dio poroda traje kratko (manje od sat vremena). Moguće je da budete nervozni u ovoj fazi ili da osjećate slabost ili tresavicu. Nastavite s disanjem i koncentriranjem te odmorom među trudovima. Partner neka Vam pomogne da se koncentrirate te neka ne bude nametljiv u ovoj fazi. Drugo porođajno doba: Izgon: Ovo je dio poroda u kojem dijete prolazi kroz porođajni kanal, može trajati 15 minuta, ali i nekoliko sati. Kada jednom krenete u tiskanje vjerojatno će Vam ponovno biti lakše jer napokon kontrolirate situaciju. Ukoliko pak imate jaki poriv za tiskanje, a iz nekog razloga se od njega morate suzdržavati bit će to možda najteži dio poroda, te si u tim trenucima pomognite disanjem. Neposredno prije izlaska glavice vjerojatno će Vam raditi epiziotomiju. Slušajte svoje tijelo koje će Vam reći koji je najbolji trenutak za tiskanje. Ako Vam pomaže da kao i neki sportaši \"jecate\" nemojte se opirati. Opustite se između trudova. Treće porođajno doba: Porod je iza Vas, bebi je presječena pupkovina i nalazi se na Vašim prsima. Ovaj trenutak ćete pamtiti do kraja života, zato inzistirajte na njemu. Uzbuđenje, sreća i … olakšanje. Nakon otprilike 10 minuta liječnik će Vam pomoći da istisnete posteljicu. Taj dio ćete vjerojatno osjetiti kao neugodu, ali ne kao bol. U bolnicama koje slijede 10 koraka UNICEF-a, sada je vrijeme za prvi podoj. Tražite babicu da Vam pomogne i uživajte u tom jedinstvenom trenutku. Možda dijete neće odmah prihvatiti dojku, ali prvi prisni kontakt od neopisive je važnosti kako za bebu tako i za Vas. Sada će bebu odnijeti na odjel za novorođenčad, a vi ćete ostati još dva sata u rađaoni na promatranju. Ako je bilo epiziotomije, sada slijedi šivanje. Boli li Vas šivanje recite to odmah liječniku. Vrlo je vjerojatno da ćete imati još neke slabije trudove ili da ćete se nekontrolirano tresti. Ovo su normalne pojave. Nakon ta dva sata moguće je da ćete još uvijek biti iscrpljeni, ako je porod prošao bez problema najvjerojatnije ćete se osjećati dobro, ali ipak umorno i bit ćete žedni. Osvježite se, čeka Vas zahtjevna, ali lijepa dužnost: biti majka.SIMPTOMI POČETKA PORODA-SIGURNI:trudovi,istjecanje plodne vode-NESIGURNI:ispadanje zaštitnog čepa RAZLIKA IZMEĐU LAŽNIH I PORODNIH TRUDOVA-LAŽNI:javljaju se u velikim razmacima,bez pravilnosti u pojavljivanju-PRAVI:učestalo pojavljivanje u relativno pravilnim vremenskim razmacima koji se postepeno smanjuju,dok se intezitet trudova pojačava RAZLOZI ZA ODLAZAK U RODILIŠTE-trudovi svakih 10 min. koji traju više od pola sata-istjecanje plodne vode-krvarenjeMETODE SAMOPOMOĆI-duboko trbušno disanje (udah na nos uz širenje trbušne stjenke i polagani izdah na usta) za vrijeme trajanja truda;opča relaksacija i normalno disanje u pauzi između trudova-položaje za relaksaciju i disanje možete odabrati sami,uvježbavajući otkrijte koji su vam najudobniji (ležeći,sjedeči, naslonjeni na partnera..) FAZA VRLO JAKIH TRUDOVA-osjećaj vrlo jake boli uz presjecanje kod udaha,osjećaj da treba prestati disati dok prođe trudMETODE SAMOPOMOĆI-ubrzano grudno disanje(udah i izdah idu kroz usta),uz povremene udahe normalne dubine dok traje trud;relaksacija i normalno disanje u pauzama FAZA MiJEŠANJA-vrlo jaki trudovi uz refleksnu potrebu da se tiska kod još nepotpunog procesa otvaranja maternice (nikako tiskati)METODE SAMOPOMOĆI-ubrzano grudno disanje,za vrijeme trajanja refleksa tiskanja ,dugački polagani izdasi kako bi se spriječilo tiskanje,normalno disanje po potrebi za vrijeme trajanja truda i u pauzama između trudova FAZA IZGONA-završen proces otvaranja maternice i rotiranja bebine glavePRAVILNO TISKANJE-akcija trbušnih mišića uz opuštanje mišića zdjeličnog dna i zadržavanje daha dok traje trud (kao da brzo mokrite);po potrebi nekoliko površnih grudnih udaha dok traje trud;zatvorite očiUPUTE Trudovi su oko 30s, svakih 10-15 minuta.Duboko udahneš kroz nos, zrak ispuštaš kroz usnice izgovarajuæi slovo S. Disanje ponavljamo 5 puta, tj. sve dok traje trud.Trudovi traju 1 minutu, svakih 2-3 minute. Cilj nam je održati ošit izmeðu maternice i pluæa.Dišemo samo kroz nos, tj. ritmièno i ubrzano dahæemo kroz nos (kao pesek) kad je trud najjaèi. Na kraju duboko udahnemo kroz nos i ispuštamo zrak kroz usta, opuštamo se izdahom i odmaramo èekajuæi sljedeæi trud.Trudovi su èešæi i nepravilnog inteziteta, odmori su vrlo kratki (samo par sekundi). Tjera nas na tiskanje, no još trudove moramo predisati. Dišemo na isti naèin kao gore.Tiskanje – èekamo najjaèi trud. Duboko udahnemo kroz usta (kao da æemo zaroniti pod vodu, slobodno pusti glas).Napnu se mišiæi trbuha i zdjelice. Glava na prsa, stegnuti mišiæe lica, stisnuti zube i èvrsto zatvoriti oèi. Tiskati. Ispustimo zrak kroz usta.Kad trud prestane, legnemo nazad, opuštamo se duboko udišuæi i izdišuæi zrak kroz usta.Èekamo sljedeæi trud i disanje.
Objavljena slika

Objavljena slika

#2 jelka

jelka

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7917 Postovi:

Objavljeno 17 November 2009 - 10:12 PM

Majko mila, sve sam pozaboravljala:alsamglupMame koje su rađale više od jednom, pitanje za vas. Znam da bi drugi porođaj trebalo da traje kraće, u kojoj fazi ste vi osetile to skraćenje i lakši put nego u prvom porođaju - ovoj početnoj, kad su kontrakcije na 15ak minuta, ili ovoj drugoj, kad se ubrzaju i počnu naponi?
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#3 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 17 November 2009 - 10:22 PM

Ne znam šta bih ti rekla....ja sam jedinstveni slučaj valjda koji je na prvom porođaju imao epidural, a na drugom ne, pa su zato oba porođaja za mene potpuno različita - čitaj neuporediva - iskustva.
Objavljena slika
Objavljena slika

#4 winterbaby

winterbaby

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8650 Postovi:

Objavljeno 17 November 2009 - 10:39 PM

Jelka, kod mene na obe faze skracenje drugi put:)Prvi porodjaj mi je trajao jako dugo, tri noci i dva dana, od toga jedna noc i jedan dan nepodnosljivih bolova(ustvari, vidis, podnela sam nekako), ali od busenja vodenjaka i pocetka napona do izlaska bebe samo 20 minuta.Drugi porodjaj mi je trajao od 8 ujutro kad mi je pukao vodenjak do 2 nocu(znaci ceo dan i pola noci), ali sam bolove imala tek od 23 uvece, a ona finalna faza kad krenu naponi je trajala onoliko koliko mi je trebalo da od pripremne sobe stignem do sale za porodjaj, znaci par minuta, i zamalo da se Neca rodi u hodniku. Znaci, neuporedivo brze i lakse. Ipak... Na drugom porodjaju sam imala svog divnog doktora koji mi je pospesio otvaranje vaginaletama i vodio racuna o meni sve vreme, dok sam na prvi otisla bez \"igde ikoga\" i gledali su me u prolazu milion njih koji su se zatekli u tih nekoliko smena koje sam docekala i ispratila, a niko se nije potrudio da mi pomogne... Tako da... Imalo je i to veliki uticaj. Mozda i presudni. Puno zena mi je reklo da im je drugi porodjaj lakse protekao. Nije pravilo, ali ima tu nesto:)
Objavljena slikaObjavljena slika

#5 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 18 November 2009 - 12:22 AM

Pocetni bolovi ne traju uospte kao na prvom..... Meni su u prvoj trudnoci poceli blagi bolovi ujutru oko 9h... a na 5min poceli negde oko 17h... u 19h u pripremnoj sali a u 20:30 porodila se :PSad su bolvi krenuli kao kad treba da dobijem ali...... interval izmedju dva bola je bas poduzi... pa prosto ni ne pomislis da ce opet da boli :) a i ne boli uopste tako kao u prvoj..... u 00h u pripremnoj sali u 1:15 se porodila :P Sam porodjj duzinski (vremenski) skoro pa isto. Bolovi (bas one jake kontrakcije) skoro pa iste....

#6 sandric84

sandric84

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7050 Postovi:
  • LocationBanja Luka

Objavljeno 18 November 2009 - 09:45 AM

A ja ni sa jednom nisam imala bolove do pred sam poredjaj i to je trajalo otprilike sat vremena. Sa Sarom sam bila u porodjajnoj sali od 11 do 18 uvece...ali bolove sam dobila tek oko 16 casova i bili su na pet minuta...mozda ih je bilo i ranije ali ih ja nisam osjetila! Sa Marijom sam \"bukvalno\" imala dva jaca bola i ona je \"ispala\", bila sam svega, zajedno sa sivanjem...dva sata u sali. Obe sam ih rodila prirodnim putem. Sestre su me zezale da ce trece samo ispati!
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#7 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11139 Postovi:

Objavljeno 18 November 2009 - 10:24 AM

Drugi porodjaj je trajao neuporedivo krace ali je sam cin radjanja drugog deteta meni bio mnogoooo bolniji (a oboje su bili iste tezine 3550 gr).
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#8 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7852 Postovi:

Objavljeno 18 November 2009 - 10:39 AM

Ponovo procitah sve.....ponavljanje je majka znanja. Od svih ovih faza, ja se jasno sjecam \'\'prelazne faze\'\' jer sam stvarno osjetila slabost i drhtavicu, ali sam se skoncentrisala na disanje, tako da nije bilo puno strasno. Naravno sjecam se i \'\'faze izgona\'\' i te nevjerovatne potrebe za tiskanjem, i bola naravno, mada nije bilo nesto strasno. Moj je porodjaj bio lak i kratko je trajao. Marija je imala 2800 g, mozda zbog toga, ne znam. Jedino sto znam je da zelim da mi i sljedeci porodjaj bude takav...

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#9 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10154 Postovi:

Objavljeno 18 November 2009 - 11:15 AM

Meni je prvi put uključena indukcija u 15:30 (vodenjak mi je pukao u ponoć dan prije, ali nisam imala bolove), dobila sam bolove u 16 i odmah su bili na 2-3 minuta. Porodila sam se u 17:57.Drugi put opet nisam imala prave bolove, nego me naveče počeo mučiti želudac i povraćala sam, odem u porodilište (nakon što sam prethodno nazvala mog doktora) i prespavam cijelu noć sa nekim čudnim bolovima u želucu - povemeno. Ujutru kažu da će to brzo, i tek oko 9:30 dobijem bolove (opet na 2-3 minuta, ali bez indukcije) i porodim se u 12:03.Tako ja uopšte ne znam kakav je to pravi početak porođaja i ne znam da li je neki virus natjerao Sergeja da izađe 14 dana prije termina, ili je početak porođaja izazvao bolove u želucu i mučninu... Inače, ta dva sata porađanja oba puta su mi bila strašno bolna, ni Filip, ni Sergej se uopšte nisu spustili... ne znam da li mi je bilo teže prvi ili drugi put (Filip je imao 3600g, a Sergej 3750g).
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#10 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 18 November 2009 - 08:34 PM

Kod prvog porođaja otišla sam u porodilište u ponoć,kada su kontrakcije bile na 5min ,a porodila se u 5 i 5 ujutru.Oko 2 ujutru su me odveli gore i odmah sam legla:Pnekako nisam mogla da stojim,šetam......tako me stiskalo.I činilo mi se strašno,jer nisam očekivala:P,otišla sam krajnje opuštena:alsamglup,širili su mi ušće što mi je bilo baš bolno,nisam se dobro napinjala,ali je Ena izašla(uz leganje babice na stomak)za koji minut i iz tri-četiri napona.Sa Lunom sam otišla oko podneva,jer sam već prešla termin,a prokrvarila,do uveče su kontrakcije bile u nepravilnim razmacima,šetala,penjala se uz stepenice ,ne bili skratila sve i ubrzala,ali avaj.....oko deset su me odveli gore ,tamo opet šetala,ali kad sam legla....nikad kraja.....sam čin rađanja je bio mnogo duži i bolniji,uz sve dobro napinjanje i tiskanje(što je izostalo prvi put).Na porođajnom stolu sam bila sigurno dvadesetak minuta i jako mi se odužilo.Ena je bila teška 3500,a Luna 3900 i bila nekako sva široka.Kasnije su mi svi pričali(dr,babice)da je drugi porođaj brži,ali naponi intenzivniji.Ali većina žena govori da im je drugi put bilo ipak lakše:zbunjen,meni eto i duže i teže.:).

#11 nikita

nikita

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 723 Postovi:

Objavljeno 29 September 2010 - 07:11 AM

prvi porodjaj tekao ovako...termin bio 8.maja 2007. vratili me jer se nista nije desvalo,ostala u bolnici 11.i lezala sve do 14. maja u pola sedam kad su me stavili na sto...prikalici indukciju,probusili vodenjak...porodila se tek u 12 i 10...drugi porodjaj...hahah....termin 3.6.2010. ali bata resio ranije da izadje...mesec ipo dana pre je krenuo pa su ga zadrzali...onda odem po dogovoru sa doktorom 18.5. u bolnicu da prenocim i da me 19.5. u 6 i 30 porode,aliiiiiiiiiiiii....dodje drugi doktor koji me pregledao u 13h i kaze hitno na sto... u 13 i 30 me prikace na indukciju...u 14 i 35 ja se porodim...skoro da sam se sama porodila,jer su doktor i babica zenu pre mene poradjali,a batina glavica je vec bila napolje na pola...tacno sam je osetila...

#12 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6541 Postovi:

Objavljeno 29 September 2010 - 07:33 AM

Originalno postavio/la mammamNe znam šta bih ti rekla....ja sam jedinstveni slučaj valjda koji je na prvom porođaju imao epidural, a na drugom ne, pa su zato oba porođaja za mene potpuno različita - čitaj neuporediva - iskustva.

:) ево и ја сам један од ретких случајева да је други порођај био толико брз да нису стигли да ми дају епидурал.

#13 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 29 September 2010 - 07:44 AM

Draga moja, hoće tako Majka Priroda da očita lekciju nama koje volimo da stvari držimo pod kontrolom (i sve u detalje isplaniramo). :)
Objavljena slika
Objavljena slika

#14 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6541 Postovi:

Objavljeno 29 September 2010 - 07:58 AM

Originalno postavio/la mammamDraga moja, hoće tako Majka Priroda da očita lekciju nama koje volimo da stvari držimo pod kontrolom (i sve u detalje isplaniramo). :)

да,да и мени се то чини...

#15 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11139 Postovi:

Objavljeno 12 October 2013 - 10:35 PM

Imala sam neke blage bolove pre podne i resila da odem na pregled (iako sam vece pre toga bila i situacija je bila nepromenjena u odnosu na stanje u tren.pregleda 7 dasna ranije). Dr mi je rekla da ostajem u bolnici i ukljucila indukciju. Imala sam po 2-3 blage kontrakcije na 5 min. Od prijema u bolnicu 12.15h do porodjaja koji je usdledio tacno 2h nakon toga, ja sam kuckala sms poruke i cekala snaznije bolove od kojih nije bilo ni traga ni glasa :-)
U 13.15 sam bila otvorena 5cm, u 13.45 jedno 9cm, tako da sam elegantno krenula u porodj. salu u 14h i porodila se pri drugom naponu u 14.15 :-)
Svima bih pozelela ovakav porodjaj :-)
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#16 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9856 Postovi:

Objavljeno 13 October 2013 - 07:52 AM

Bravo,Veki!!!
Objavljena slika Objavljena slika

#17 winterbaby

winterbaby

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8650 Postovi:

Objavljeno 13 October 2013 - 05:52 PM

Super! Blago tebi! I veliko bravo!

#18 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7852 Postovi:

Objavljeno 13 October 2013 - 08:14 PM

Bravo vekiks!
Baš volim da čujem ovakve priče. Ja sam imala oba poroda za poželjeti. Brza i laka. Kontrakcije nisu dugo trajale, pogotovu drugi put.

LdcBp1.png
CrL4p2.png

#19 jelka

jelka

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7917 Postovi:

Objavljeno 13 October 2013 - 08:16 PM

Super!
Objavljena slika

Objavljena slika