Idi na sadržaj

Fotografija

Vakcina protiv rubeole?

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Tara

Tara

Newbie

• Members
  • Pip
  • 36 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:29 PM

Spremam se za trudnocu, a ginekolog mi je preporucila da proverim jesam li prelezala rubeolu. Posto je utvrdjeno da nisam, receno mi je da treba da primim vakcinu. Malo sam se raspitivala, pa sam saznala da osima vakcine za rubeolu, koja se kod nas daje, postoji da se nabavi u inostranstvu MMR vakcina (mislim da se tako zove), koja stiti od rubeole, ali i od ovcijih i jos jednih boginja. Da li neko zna nesto o tome, da li se neka od vas vakcinisala? Zanima me zato sto nisam prelezala nijednu decju bolest, a koliko shvatam, nije samo rubeola opasna u trudnoci?

#2 vanjuska

vanjuska

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 580 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:34 PM

ja sam prelezala samo boginje,i nikad me niko u trudnoci nije ni pitao za prelezane bolesti,a kamoli da mi je spomenuto vakcinisanje.a mmr vakcinu primaju bebe,izmedju ostalih.za odrasle ne znam
MyTickerScript.com Ticker

#3 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 10231 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:36 PM

MMR se vakcina prima sa godinu dana
Objavljena slika Objavljena slika

#4 vanjuska

vanjuska

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 580 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:37 PM

zaboravila sam da kazem da sam boginje dobila sa 25 godina,dok sam cuvala decu i od njih sam i dobila

#5 vanjuska

vanjuska

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 580 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:38 PM

bebara,kazem i ja to za vakcinu,nisam cula da je odrasli primaju

#6 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 10231 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:43 PM

Ja znam jer moram Haruna sledeće sedmice voditi na tu vakcinu.Trebala sam prije ,ali je prehlađen...
Objavljena slika Objavljena slika

#7 Tara

Tara

Newbie

• Members
  • Pip
  • 36 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 12:56 PM

Hvala na brzim odgovorima! E, da je bilo te vakcine kad smo mi bile bebe :aplauz Izgleda da cu primiti samo tu protiv rubeole... Vanjuska, mene doktorka poslala da vidim za tu vakcinu zato sto planiram trudnocu, a da sam dosla trudna ne bi mi to ni pominjala... Ovako se bas potrudila, inace vrlo fina dr, dom zdravlja Vracar, odabrala sam je po tome sto su je u nekim forumima pohvalili, a ne poznajem je licno. Svasta mi je dala da proverim, osim obicnog pregleda, pap testa i kolposkopije. Osim te rubeole, koja je opasna za plod, poslala me i da proverim antitela na toksoplazmozu i tako, svasta nesto!

#8 fahira

fahira

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1371 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 01:14 PM

Nemora da znaci ta vakcina nista.Moj otac nikad nije dao da se vakcinisem ni kao beba.Evo me ziva sam i zdrava,bez ikakvih bolesti.Samo se jednom sjecam da sam primila vakcinu i to onu predskolsku,a ostale nikad u zivotu.A ja isto nisam bolovala,od al sam imala strah tokom cijele trudnoce da ih nedobijem.Jednog dana sam otisla kod prijateljice neznajuci da mali lezi ima ospice(ja u 3 mj.trudnoce)nista, usla sam i sjela i popila kafu,jos se mali igrao sa mnom i dirao mi stomak,osluskivao prve Sarine udarce.Znaci nista znacajno.Ja sam imala isto toksoplazmu Negativnu.Tara koja si krvna grupa ?Ako znas.A to je tvoja dobra volja da odes i da primis vakcinu,a nemoras da je primis.A vjerojatno ces otici da je primis zbog straha Dr.nekad toliko dignu \"Hampu\"oko nicega,vise ih u dusu znam,ponekad se pitam sta bih bez njih,a nekad su tolika Gnjavaza...
Objavljena slika

#9 vanjuska

vanjuska

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 580 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 01:22 PM

sestro slatka,nisu pitali ni pre trudnoce,iako je znala da je planiram,pogotovo sto imam nekih zdravstvenih problema.doduse,u trudnoci je dr iz visegradske predlagala raznorazne stvari,o mom trosku naravno,a moje je bilo da prihvatim ili ne.sto rece fahira,ne mozes bez dr,a nekad te stvarno bace u rebus,da li da ucinis nesto ili ne.

#10 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 01:50 PM

Tara jel to ides privatno ili??? gde radis te silne analize???? Deluje mi kao da je sve privatno pa samo da das pare ili postoji razlog za sve to???? Kad bi se svi tako detaljno proveravali pre trudnoce... ohooooooo :aplauz
Objavljena slikaObjavljena slika

Objavljena slikaObjavljena slika

#11 miciBG

miciBG

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 678 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:24 PM

Ide u DZ Vračar, kod mene u komšiluku. Moguće je da Dr radi privatno ali mi je malo čudno da joj traži sve ovo da odradi. Koliko ja znam toxoplazmomza se radi ako imaš kućnog ljubimca tipa mačka ili pas, ovako ne bi trebalo. E da, radi se ako živiš na selu odnosno, ako ima u tvojoj blizini domaćih životinja.Isto tako, test na hlamidiju, mikoplazmu i ureapolazmu se radi ako žena ne može duže vreme da zatrudni. A ovo za rubeolu prvi put čujem da neki Dr traži da se uradi. Iskreno se nadam da nije samo uzimanje para ako ide privatno.Tara reci mi kako ti se zove Dr, pošto i ja moram da prebacujem karton pa ne znam kod koga da idem.

#12 miciBG

miciBG

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 678 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:25 PM

Originalno postavio/la saxKad bi se svi tako detaljno proveravali pre trudnoce... ohooooooo :udribre

Da znaš da si u pravu!

#13 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3323 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:29 PM

Ovde se isto savetuje da svaka zena koja nije prelezala rubeole a planira trudnocu da primi vakcinu. Rubeole su izuzetno opasne po plod i sanse da se dete rodi zdravo ako ih je zena dobila u prvom tromesecju su jako male. Tako makar ovde pricaju i stalno apeluju.
Objavljena slika[/url]

Objavljena slika[/url]

Objavljena slika

#14 miciBG

miciBG

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 678 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:34 PM

Mamasha ja koliko sam upućena, bez obzira da li je žena preležala neke boginje ili ne, ako ima nekoga u neposrednoj blizini da ima boginje, onda mora da ide na kiretažu jer u 98% slučajeva dolazi do anomalija ploda! A možda sam i loše informisana :udribre

#15 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3323 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:37 PM

To se desava, ali bas redko. Ali ako zena nije prelezala bas rubeole (posto su ove druge manje opasne) a dobije ih...onda su joj sanse bas male i uvek salju na kiretazu. (ovo je proverena informacija ne pricam napamet).
Objavljena slika[/url]

Objavljena slika[/url]

Objavljena slika

#16 miciBG

miciBG

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 678 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:43 PM

OK, ali sa kojim god lekarom sam pričala, svi do jednog su mi rekli da se u tom slučaju radi kiretaža. No dobro, malo smo skrenule sa teme!

#17 mamasha

mamasha

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3323 Postovi:

Objavljeno 20 February 2009 - 07:46 PM

Pazi, na kiretazu ne moze niko da te natera, ali sigurno upozoravaju sta sve moze da bude.
Objavljena slika[/url]

Objavljena slika[/url]

Objavljena slika

#18 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6719 Postovi:

Objavljeno 21 February 2009 - 06:33 AM

Свака част докторки!!! Стварно је детаљна! Мислим да је право време да добијеш вакцину и да проконтролишеш да ли си прележала Toxoplasma. Иначе Toxoplasma не добијају они који имају кућне љубимце него они који су били у додиру са зараженим животињама или заражним месом (најчешће недовољно куваним као што је нпр димљено месо). Ја сам имала кућне љубимце а нисам прележела ову болест.

#19 fahira

fahira

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1371 Postovi:

Objavljeno 21 February 2009 - 08:12 AM

Originalno postavio/la CveticИначе Toxoplasma не добијају они који имају кућне љубимце него они који су били у додиру са зараженим животињама или заражним месом (најчешће недовољно куваним као што је нпр димљено месо). Ја сам имала кућне љубимце а нисам прележела ову болест.

Upravo tako.Ja sam vec napisala da sam imala toksoplazmu negativnu.Ginekolog mi je striktno podvukao da nesmijem jesti:-Przeno meso,a pogotovo ostavljati tokom przenja ne peceno.-Biti u blizini gdje su zivotinje i ne dodirivati ih.-I cvijece da nesmijem uzgajati,okopavati,dirati.-jako dobro prati povrce i voce prije nego budem upotrebljavala.Drzala sam se upustava.I svaki mjesec sam vadila krv,i kontrolisali toksoplazmu.Trudnoca protekla super :zbunjen
Objavljena slika

#20 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4320 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 21 February 2009 - 11:41 AM

Jao, pa ispada da treba sve i svašta da sterilišemo pre nego što dodirnemo. Nije baš tako. Nija nisam imala rubeolu, ali mi mm nikad nije rekao da treba naknadno da primim vakcinu. Ako dobijem dok budem trudna, viša sila...onda mora kiretaža, ali s obzirom da nisam do sada , a bila sam u kontaktu s decom koja imaju, ne verujem da ću ih sad dobiti. Pogotovo što su sad sva deca vakcinisana protiv toga.

Objavljena slika

Objavljena slika
baby development

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika