Idi na sadržaj

Fotografija

Predškolci

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 21 November 2008 - 08:48 AM

Skupa „besplatna” nastava u vrtićimaRoditelji dece koja pohađaju obaveznu pripremnu predškolsku nastavu finansiranu iz budžeta Republike Srbije, umesto pune mesečne cene plaćaju umanjen iznos. Oni koji su celodnevni boravak u vrtiću plaćali po najskupljoj tarifi od 7.429 dinara, zbog četvoročasovnih besplatnih priprema za školu, sada treba da izdvoje 5.947 dinara.Staratelji su zbunjeni i smatraju da su oštećeni jer im nije jasno kako, ako je pripremni program besplatan, ne plaćaju pola cene. Prvobitno oduševljeni idejom, tvrde da im je učinjena nepravda i da predškolski program zapravo nije u potpunosti besplatan.– Moje dete u vrtiću provodi osam sati od kojih četiri sata pohađa pripremni program. Obradovala sam se kada sam čula da će iznos za obaveznu nastavu biti odbijen od mesečne cene pa sam očekivala da ću u narednih šest meseci plaćati pola cene. Veoma sam se neprijatno iznenadila kada su mi rekli da iz novčanika moram izvući koju hiljadu dinara više. Umesto očekivanih 4.000 dinara, moram da platim blizu 6.000, što i nije neko umanjenje u odnosu na iznos od 7.429 dinara koji sam ranije plaćala – kazuje razočarana Marina Rakić, majka šestogodišnje Jelene.Kako je objasnila Ana Zeljković, šef računovodstva u novobeogradskoj Predškolskoj ustanovi „11. april”, zabuna verovatno nastaje kada neki od roditelja zaborave da je puna, ekonomska cena pohađanja vrtića 11.430 dinara, ali nju niko ne plaća. Najviša cena koju plaćaju roditelji čija su deca na celodnevnom boravku je 65 odsto od ekonomske i iznosi 7.429 dinara. Na isti način se izračunava koliko košta vrtić za predškolce koji u njemu ostaju posle obavezne pripremne nastave, ali je osnovica druga, jer država daje deo novca za predškolski program, pa umesto 11.430 iznosi 9.150 dinara. Kada se izračunaju subvencije na tu osnovicu dobija se iznos koji se plaća za dodatni boravak predškolaca u vrtiću i on je najviše 5.947 dinara.– Ta cena je za celodnevne oblike rada do 11 sati sa mališanima predškolskog uzrasta i propisana je u „Službenom listu” grada Beograda, broj 2207. Postoji davno usvojena skala prema kojoj se onda računa koje kategorije stanovništva izdvajaju manje novca. Troškovi su umanjeni na primer za roditelje koji imaju dvoje i više mališana u vrtiću, za samohrane očeve i majke, kao i one sa nižim primanjima. Cena je niža i za treće dete, a za mališane bez roditeljskog staranja vrtić je besplatan. Sve to sugrađani mogu da pročitaju u Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja prava na regresiranje troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi, odmora i rekreacije – istakla je Zeljkovićeva.Svi predškolci moraju da kupe neophodnu literaturu koja, zavisno od izdavača, košta oko 1.200 dinara. Cena užine za decu predškolskog uzrasta koji plaćaju celodnevni boravak je uračunata u propisan iznos od 5.947 dinara, dok predškolci koji dolaze samo na četvoročasovne pripreme mogu i ne moraju da uplate obroke koji mesečno najviše staju 974 dinara. Pohađanje polugodišnje predškolske nastave, do 31. marta je zakonski obavezno.Maja Stefanović, direktorka PU „11. april”, rekla je da roditelji, ukoliko im nešto nije jasno u vezi sa plaćanjem predškolske nastave, mogu da im se obrate za pomoć, naglasivši da će ovih dana naložiti da na internet sajt i u njihovim vrtićima na oglasne table postave objašnjenja o naplati.Izvor: POLITIKA, D. Jokić - LJ. Perović

#2 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 21 November 2008 - 08:49 AM

Račun veći od očekivanogRoditelji dece predškolaca sve do 1. aprila umesto pune cene plaćaće umanjenu cenu pošto su četvoročasovne pripreme za školu besplatne. Oni koji su plaćali najveći iznos. umesto dosadašnjih 7.429, narednih šest meseci plaćaće 5.947 dinara. Ipak, mame i tate smatraju da su oštećeni i tvrde da za njih predškolski pripremni program zapravo nije potpuno besplatan.– Nije mi jasno zbog čega je cena umanjena za samo 1.500 dinara. Moj sin u vrtiću provodi osam, devet sati, pri čemu na predškolski pripremni program otpadaju četiri sata. Ako su te pripreme za školu zaista besplatne i ako se uzme u obzir udeo u ukupnom boravku deteta u vrtiću, umanjenje bi trebalo da bude znatno veće. Do sada smo plaćali onaj najveći iznos od 7.429 dinara i očekivali smo da zbog priprema cena narednih šest meseci ne prelazi 5.000 jer su četiri sata zapravo trećina vremena koje dete provodi u obdaništu. Međutim, kad sam videla da treba da platim skoro 6.000 dinara, zaista sam se neprijatno iznenadila – priča Katarina, čiji sin ide u vrtić na Zvezdari.Mališani koji inače ne idu u vrtić, već samo na predškolski pripremni program, oslobođeni su bilo kakvog plaćanja. Na njima je da redovno dolaze u „malu školicu“ i kupe knjige koje koštaju oko 1.200 dinara. S druge strane, roditelji predškolaca kažu da su u neravnopravnom položaju jer oni plaćaju usluge koje su za sve ostale besplatne.– Moja ćerka je u vrtiću od 9 do 16.30 časova, što je manje od osam sati. Predškolski program je obavezan, ali besplatan, što znači da je ona efektivno u vrtiću tri sata. Potpuno je neprihvatljivo da za to plaćamo 6.000 dinara – ogorčena je i Nataša, majka šestogodišnje devojčice, i dodaje da joj nije jasno na koji način i kome država zapravo plaća ta četiri sata, kad roditelji to ne osećaju.Prema Rešenju o cenama usluga za izvršenje programa u delatnosti društvene brige o deci u Beogradu, objavljenom u Službenom glasniku, članom 3. određeno je da „za celodnevne oblike rada u trajanju od 11 sati programi pripreme za školu su 5.947,5 dinara mesečno i to je najviša cena koju roditelj plaća“.– Mi obračun radimo na osnovu važećeg rešenja, odnosno ekonomska cena je 11.430 dinara i nju, kao što je poznato, ne plaća nijedan roditelj. Maksimalan iznos koji se plaća iznosi 65 odsto, odnosno 7.429, a najmanji svega šest odsto, tj. 694 dinara. Međutim, za predškolce se radi isti obračun, ali je osnovica druga jer država dotira za predškolski program. To znači da se subvencije, umesto od 11.430, računaju sa osnove od 9.150 dinara, tako da je maksimalan iznos koji roditelj plaća 5.947 dinara – ističe Ana Zeljković, šef računovodstva u Predškolskoj ustanovi „11. april“ u Novom Beogradu.Izvor: BLIC, J. I. - A. M.

#3 olja13

olja13

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3050 Postovi:

Objavljeno 26 August 2009 - 09:53 PM

Danas smo isli po pozivu na upoznavanje sa vaspitacicom u skolu gde ce Strahinja ici u predskolsko. Dobili smo uputstva o nekim osnovnim stvarima za pocetak: kada krecu, koliko borave u skoli, sta je potrebno da nose itd...a naknadno cemo dobiti spisak sta od pribora treba da kupimo.I dok je Strahinja crtao mama i tata su popunjavali jedan upitnik - anketu (nije anonimno) Neka pitanja su bila smesna (blago receno) npr. Da li mislite da dobro vaspitavate svoje dete? Zatim pitanja sta mislimo o nasem obrazovnom sistemu , koliko je skola bezbedna, sta ocekujemo od svog deteta…Vaspitacica nam je objasnila kako je zamisljen rad sa decom ta cetiri sata koliko su tu. Prva dva sata su slobodne aktivnosti a zatim dva sata usmerene aktivnosti gde ce kroz igru uciti neke osnovne stvari koje ce im znaciti kasnije u skolovanju. Npr. prepoznavanje slova, geometrijskih oblika..Ne znam da li ima jos mama predskolaca na forumu i kako je organizovana predskolska nastava kod vas.Meni ovo izgleda lepo zamisljeno a i vaspitacica je jako prijatna pa je sve na mene ostavilo lep utisak. A i Strahinja je bio zadovoljan pa je na kraju prokomentarisao “Nije lose ovde”:)
Objavljena slika

Objavljena slika

#4 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7879 Postovi:

Objavljeno 27 August 2009 - 08:15 AM

A kakve su to knjige??? Nisam znala da i oni imaju knjige :) Ja jos uvek ne znam nista, trebalo bi da nas pozovu na sastanak pre pocetka skolske godine, tako da cu tada sve saznati.
Objavljena slika

Objavljena slika

#5 winterbaby

winterbaby

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8553 Postovi:

Objavljeno 27 August 2009 - 08:43 AM

Imaju knjige. Ovde. Aki je imao tri nekakva predskolska ekvivalenta radnim sveskama iz Srpskog, Matematike i Prirode i drustva, tako nesto.
Objavljena slikaObjavljena slika

#6 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7879 Postovi:

Objavljeno 27 August 2009 - 08:52 AM

Nego, mnogo je to nesto skupo,...Ispada da vam treba oko 80 - 100 € mesecno, ako sam dobro razumela...:puzzled
Objavljena slika

Objavljena slika

#7 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4317 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 27 August 2009 - 08:54 AM

Jeste skupo. Ali kriza je.:puzzled

Objavljena slika

Objavljena slika

#8 olja13

olja13

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3050 Postovi:

Objavljeno 27 August 2009 - 09:31 AM

Originalno postavio/la Sarina_mamaNego, mnogo je to nesto skupo,...Ispada da vam treba oko 80 - 100 € mesecno, ako sam dobro razumela...:puzzled

To je za one koji idu u vrtic pa u okviru vrtica ( 8 sati) imaju predskolsku nastavu (4 sata). Placaju samo boravak u vrticu bez predskolske nastave. Samo sto na zalost ni to nije pola cene vec nesto vise od pola.Mi idemo u predskolsko u okviru skole (4 sata) i placamo samo pribor i knjige koji deca koriste i eventualno uzinu ako se deca odluce na organizovanu ishranu. A koliko ce to biti jos ne znamo.
Objavljena slika

Objavljena slika

#9 kikaiogi

kikaiogi

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2131 Postovi:

Objavljeno 16 May 2011 - 10:38 AM

Nadjoh ovu temu pa pomislih da mogu ovo pitanje i tu da postavim. Cerkica mi je predskolac i uskoro se raspusta. Uveliko se dogovaramo sta da kupimo vaspitacici za uspomenu, ali ja bih htela da joj pored poklona napravim nesto poput godisnjaka u skolama, gde bih nalepila njihove slicice, crteze, bisere, najzanimljivije dogadjaje...Ako imate jos neki predlog, molim vas pisite, bas bih htela da mi to uspe! Inace sve moa biti gotovo do prvog juna :singing Hvala unapred! :bouncing
Posted Image
Posted Image

#10 vilenjak

vilenjak

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2883 Postovi:

Objavljeno 17 May 2011 - 06:56 AM

I ja sam u savetu roditelja i takodje zelim da tako nesto napravimo za vaspitacicu koja je jedno divno stvorenje.Posto je jako tesko decu skupiti na jednom mestu imam neku ideju da na jednom hamer papiru svi oslikaju svoje dlanove umocene u temperu i da to na kraju uramimo kao sliku.

#11 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 08:24 AM

Буби је ове године предшколац. У предшколско иде у оквиру вртића у који је и до сада ишла. Бубина група има скоро 40 деце и стварно не могу да замислим како ће васпитачице успети са њима да се изборе.

Занима ме да ли постоји неки програм који они треба да савладају, типа читање или писање?

Ми смо за сада однели једну свеску А4 формата, прибор-перницу са оловкама и бојицама има од прошле године. Чекамо родитељски да видимо да ли треба да се лупе књиге за предшколце и које.

Каква су ваша искуства?

#12 sandric84

sandric84

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6766 Postovi:
  • LocationBanja Luka

Objavljeno 18 September 2012 - 08:44 AM

Ja kod vas nikako da pohvatam kad se krece u skolu :smilegrin
Jel kod vas zakonski da se krece sa 6 godina ili sa 7?
Kod nas djeca koja do pocetka skolske godine napune 6 godina moraju da krenu u prvi razred, odnosno moraju da dodju na upis na kojem pedagog i spiholog procjene da li mogu da odloze jos jednu godinu polazak u skolu. U principu kod nas je taj prvi razred bez ocjenjivanja. Knjige dobijaju od Ministarstva i ne nose ih kuci, ostaju u skoli. Samo svesku i pernicu nose kuci. Na kraju dobijaju kao opisnu ocjenu.
E sad, Sara se u vrticu vodi kao da je u predskolskoj grupi i njih tu ima 33. I svi ce oni sledece godine u skolu. Imaju dvije tete ujutro a jednu popodne. Znam da imaju program prilagodjen za pocetak skole ali da li to podrazumjeva da moraju nauciti citati stvarno ne znam. I mi imamo roditeljski sledece sedmice pa cu sve znati.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#13 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 09:24 AM

:)

ОвдИ се креће у предшколско које је обавезно, са шест година. Граница у годинама је постављена између 1.марта једне и 1.марта наредне године. Значи, ове године сва деца рођена после 1.3.2006. и пре 1.3.2007. крећу у предшколско.

Предшколско може да се похађа у оквиру вртића или у оквиру школе. У оквиру вртића за предшколску наставу су задужене васпитачице које воде предшколску групу (исте које су са децом од како су деца прешла из јасли у вртић), а за школу не знам.

По завршетку предшколског добија се потврда да је дете похађало предшколску наставу, нема оцена, ни описних(бар ја тако мислим).

У школу се креће по завршетку предшколског, односно са 7 година. Чини ми се да су у првом разреду исто описне оцене, можда и у другом, немам појма.

#14 Mare*

Mare*

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7595 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 09:27 AM

Kod nas u predškolskom ne uče čitati i pisati. Čak ni u ovom predškolskom koje je obavezno i pri školama je. Ide se tri mjeseca i ne uče čitanje i pisanje. Ne nose knjige niti ih kupuju. Možda im treba neka sveska, ali ništa drugo. U predškolskom crtaju, sjeckaju, lijepe, boje, broje, crtaju oblike. Ima i neki časopis koji dobijaju pa tu imaju zadaci tipa opiši šta vidiš na sllici, sta je veće a šta manje, i sl.
Objavljena slika
Objavljena slika

#15 olja13

olja13

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3050 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 09:34 AM

Sto se tice tog programa za predskolsko nama je njegova vaspitacica ukratko ispricala kako je zamisljen rad sa njima. Slova uce da prepoznaju. Imaju neku knjigu u kojoj prvo lepe slicice svega sto pocinje na slovo A ..i tako do Š. Onda se vracaju ponovo na pocetak i pisu sva slova. Na kraju se opet vrate na pocetak i pisu reci tih predmeta koje su lepili. I to je sve. Znaci nema citanja.Od matematickih pojmova uce geometijske oblike, skupove.. naravno na nacin da njima to bude razumljivoUz sve to puno price, pesmica, crtanja...

Sad sam nasla ovaj moj post u temi "Od A do Š"
Objavljena slika

Objavljena slika

#16 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 09:42 AM

Оља хвала! Мора да сам превидела твој пост!

#17 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 04:11 PM

...
Предшколско може да се похађа у оквиру вртића или у оквиру школе. У оквиру вртића за предшколску наставу су задужене васпитачице које воде предшколску групу (исте које су са децом од како су деца прешла из јасли у вртић), а за школу не знам.

По завршетку предшколског добија се потврда да је дете похађало предшколску наставу, нема оцена, ни описних(бар ја тако мислим).

У школу се креће по завршетку предшколског, односно са 7 година. Чини ми се да су у првом разреду исто описне оцене, можда и у другом, немам појма.

Da probam da odgovorim na nekoliko pitanja :)
I pri skoli vode vaspitaci.
Za polazak u I razred mora potvrda da je dete pohadjalo taj pripremni predskolski program.
Opisne ocene su samo u I razredu.

E sad sto se tice programa. Ne postoji nesto standardno sto dete treba da savlada pre polaska u skolu tipa slova ili....
Kod Matije su porucili tri knjige - Pcelica. Jedno je matematika, druga srpski i treca svet oko nas.
Knjigu sam jako malo imala vremena da pogledam jer sam sinoc do kasno bila u skoli, posle spremala sebi priopreme za skolu...... Ono sto sam snimila jeste da je MATEMATIKA kroz sliku, velicinu - manje / vece i slicno.. duze, krace.... i ima u sredini neki karton sa brojevima do 9 i 0. Imaju pri kraju knjige po 2 stranice jedan broj i tako.

Srpski - imaju slova ali koliko sam ja videla nisu sva. Vezba kako se pise i to je to. Naravno to je tek kasnije, nije odmah sa slovima.

Svet oko nas mi se svideo jer ima pesmica, crtanja...... NAJBOLJE!!!! :)

cvetic - mislim da je stvarno mnogo 40-oro za predskolsko ali dobro... tako je to pri vrticima. Mada i skole znaju malo nekad da preteraju. Mada nisam cula da u skolama bude 40-oro predskolaca. To je stvarno mnogo i ne znam kako bi uopste mogle nesto da rade, ako uopste planiraju da rade :)
Komsinica je nastavila da ide pri vrticu (gde je i Matija). Kaze da su spojili dve grupe (iz nekih objektivnih razloga) i kaze da nista ne rade, po ceo dan su napolju (ja to i videla) i tako... Jos jedan razlog sto smo mi Matiju upisali pri skoli. Naravno, da ne budem pogresno shvacena ne mislim ja da je u svim vrticima takvo stanje.

Matija je zadovoljan. Za sad uce pesmice, boje neke slike koje im ona zalepi u svesku i imali su zadatak da napisu tj,. nacrtaju pricu koju im je ona procitala.

#18 mama_daisy

mama_daisy

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2219 Postovi:

Objavljeno 18 September 2012 - 04:30 PM

Dule ide pri vrticu. Kupili smo 3 radne sveske matematika, srpski i poznavanje prirode. Odneli svesku sa malim linijama, kvadraticima i praznu, kolaz papir, bojice,tempere i jos svasta nesto...
Vaspitacica nam je rekla da oni ne uce da pisu slov jer im je zabranjeno, jer one valjda kao vaspitacice nisu za to strucne,nego je ona rekla da oni uce kao da crtaju slova! Iz matematike brojevi,geometrijski oblici,sabiranje kolikp sam videla... Mada sve su ro imali i u proslogodisnjim knjigama,ali nase vaspitacice prosle g sa njima nista nisu radile. Prazne skoro radne sveske je doneo!
Ove g spremaju noogdisnju priredbu,veliki majski maskenbal.. Videcemo sta jos..
Objavljena slika

#19 NiMa

NiMa

Newbie

• Members
  • Pip
  • 44 Postovi:

Objavljeno 19 September 2012 - 06:26 AM

I ja imam predškolca ove godine, a imala sam i jednog pre dve godine ;)

I starija, a sad i mlađa ćerkica pohađaju predškolsko u okviru škole (čak smo imali sreće da je i mlađa kod vaspitačice koja je bila i starijoj ;) ).
Tamo su 4 sata dnevno, ima ih ukupno 44, raspoređenih u dve grupe od po 22 (pre dve godine ih je bilo, ako se dobro sećam, po 18 u svakoj grupi) i sve ono što rade jeste da uče kroz igru.
Pored propisanog programa koji prolaze, a koji se obrađuje uz primenu određenih priručnika, ono na šta su (ili bi bar trebalo da su) usmereni jeste podsticanje osamostaljivanja, razvijanje govora, pamćenja, mašte, jačanje socijalnih veština, radoznalosti, kreativnosti, utvrđivanje higijenskih navika i pravila...

Kupili smo tri knjige (kreativnog centra) koje nam, doduše, još nisu stigle, ali one su svakako koncipirane uglavnom tako da je akcenat bačen na crtanje i bojenje.
Slova ne uče, ne uče da čitaju i pišu - to nikako - uče samo da "prepoznaju" slova (mada nisam sigurna čemu to uopšte, ali ajde, ok).
Tako je starija npr. kada bi "učili" slovo A, morala kući da iz novina izreže nekoliko sličica stvari koje počinju na slovo A i da te sličice zalepi u svesku "za srpski". Isto tako za sva ostala slova. Za matematiku se ne sećam (to ja valjda svesno potisnem iz sećanja sve što se tiče matematike :D ).

Konkretno ova naša vaspitačica dosta čita deci, obrađuju razne pesmice, priče, bajke,... pa onda ilustruju sve to o čemu im je ona čitala.

Na kraju se dobije potvrda o završenom predškolskom programu, koja je potrebna za upis u školu. Vaspitačica (opet, pišem lično iskustvo, ne znam rade li isto i ostali) tokom godine povremeno piše beleške o svakom detetu, pa na kraju roditelj može pročitati njeno viđenje i mišljenje o detetu od početka do kraja godine, pa tako upratiti i njegov napredak :ket

#20 InaMomoc

InaMomoc

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2499 Postovi:
  • LocationRazlog, Bugarska

Objavljeno 19 September 2012 - 01:36 PM

Ovde, od ove godine, imaju program i za petogodišnjake. Još nismo imali roditeljski pa ne znam sve detalje, vaspitačica kaže da je kao priprema za predškolsko, imaju i udžbenike (besplatne) a školska godina im počinje 1. oktobra. :)

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika