Idi na sadržaj

Polise za putno osiguranje

Fotografija

Fontanela

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 marijanas

marijanas

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 71 Postovi:

Objavljeno 07 August 2008 - 09:32 PM

Posto nisam uspela da nadjem ovu temu na forumu moram da vam postavim jedno pitanje? Koliko treba da bude \"velika\" fontanela kod bebe od dva meseca. Vodili smo Masu na kontrolu pre neki dan i doktorka kaze da joj je fontanela mnogo velika (5 sa 6 cm.). Sa prethodnom decom nisam obracala paznju ali ni Masina mi ne izgleda toliko velika. Da nema to veze sa vigantolom,jer su ove dve starije pile AD kapi? Bas sam zabrinuta.

#2 marijanas

marijanas

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 71 Postovi:

Objavljeno 07 August 2008 - 09:52 PM

Ma,ja znam da ona treba da se zatvori do druge godine, ali ne znam da li je ovo sad problem sto je ona tako velika ili ce se to vec resiti kako ona raste? Doktorka nista nije htela da nam kaze,samo se cudila zasto je tako velika i napala me kako nisam jela dovoljno mlecnih proizvoda u trudnoci.

#3 ivanamimi

ivanamimi

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 834 Postovi:

Objavljeno 07 August 2008 - 09:56 PM

Ja nisam uopste jela mlecnih proizvoda u trudnoci,mleko niti jednu casu,jogurt mozda jedan za devet meseci,i ponekad malo pavlake(nisam jela,jer sam odmah posle tih proizvoda povracala) i mom sinu je fontanela ok.Mislim da to nema veze.I verovatno ce se vremenom to unormaliti,a ti,ako brines,idi kod drugog pedijatra,i cisto ga pitaj.

#4 marijanas

marijanas

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 71 Postovi:

Objavljeno 07 August 2008 - 10:08 PM

Ma hocu naravno,samo sam htela prvo ovde da proverim da li je neko imao slicno iskustvo. Ja nisam ni u prosle dve trudnoce jela mnogo mlecnih proizvoda pa mi nisu imale problema sa tim.

#5 iva-sa

iva-sa

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1033 Postovi:

Objavljeno 07 August 2008 - 10:09 PM

evo nesto sam pronasla na internetu pa ces mozda nesto i pronaciDete se rađa sa odvojenim kostima lobanje (dve čeone, dve temene i jedna potiljačna). Slobodan prostor između njih, ispunjen vezivnim tkivom, ponekad je celom dužinom opipljiv - do širine od jednog santimetra. Ali, na mestu gde se sastaju tri ili četiri kosti - postoje proširenja, zvana fontanele. Prednja ili velika fontanela se nalazi na spoju čeonih i temenih kostiju, i lako se opipava kao mekan prostor između kostiju. Romboidnog je oblika, promera do četiri santimetra po dijagonalama. Zadnja fontanela, koja je smeštena između temenih i potiljačne kosti, trouglastog je oblika i manja (oko 0,5 santimetara). U toku razvoja, kosti postepeno srastaju, čime se formiraju šavovi duž njihovih spojeva. Poslednje zarastaju fontanele: zadnja do šestog meseca, a prednja između devetog i 18. meseca. Što se tiče zarastanja, postoje velike individualne razlike, ali su to samo normalne varijacije kod zdrave dece. Kod 96 odsto mališana se velika fontanela zatvara do kraja druge godine života, kod 38 odsto do kraja prve godine, a kod jedan odsto - do trećeg meseca. Neka patološka stanja Fontanela je, na neki način, «prozor u mozak». Preko nje može da se izmeri unutarlobanjski pritisak, kroz nju može da se ultrazvučnim pregledom posmatra mozak, a Doppler ultrazvučnim pregledom da se meri brzina protoka krvi kroz moždane krvne sudove, što daje izuzetno važne podatke o stanju centralnog nervnog sistema. Njen izgled može da ukaže na neka patološka stanja (uvučena, napeta, pulzira, prevelika, prerano srasla). *Fontanela je UVUČENA kada je dete dehidrirano (ima nedovoljnu količinu tečnosti u organizmu) - bilo zbog nedovoljnog unosa, bilo zbog preteranog gubitka tečnosti (putem znojenja, proliva, povraćanja, preobimnog mokrenja i dr.). *NAPETA fontanela ukazuje na povišen pritisak unutar lobanje. Kod zdrave dece se zapaža u toku plača, ali ako se pojavljuje i nezavisno od toga - pobuđuje sumnju na pojedina oboljenja. Fontanela biva napeta i pulzira u toku zapaljenja moždanih opni (meningitis), mada kod neke zdrave dece može da pulzira, ali pritom nije napeta. Kod dece koja imaju veliku glavu sa široko otvorenom i napetom fontanelom, lekar će posumnjati na hidrocefalus, nastao zbog nakupljanja prekomerne količine tečnosti u moždanim komorama. Uzroci ovog stanja mogu da budu razni, a najčešće su posledica neke prepreke u normalnom toku moždane tečnosti - usled krvnog ugruška ili čepa sastavljenog od bakterija i odumrlih ćelija u toku zapaljenskog procesa. Hidrocefalus se dokazuje ultrazvučnim pregledom bebinog mozga, a potvrđuje kompjuterizovanom tomografijom (skener) ili magnetnom rezonancom. Zahteva hitnu hiruršku intervenciju, koja smanjuje pritisak u glavi i tako sprečava oštećenje mozga. Ponekad se dete rađa sa hidrocefalusom, nastalim u toku trudnoće kao posledica infekcije. Tada može da se spreči njegovo uvećanje, ali ne i već nastalo oštećenje mozga. Zatvaranje fontanele Drugi, ne manje važan problem, odnosi se na vreme zatvaranja fontanela. Ukoliko na rođenju ne može da se opipa velika fontanela, treba sačekati nekoliko dana. Naime, neke bebe se jedva «provuku» kroz porođajni kanal majke, pa im kosti lobanje privremeno budu preklopljene. Međutim, narednih dana se normalno razmaknu i pojave se fontanele, dok obim glave prividno malo poraste. Ovo su normalne situacije, a u najvećem broju slučajeva su deca zdrava. Glava raste određenom brzinom (kod nedonoščadi malo brže), a fontanele se smanjuju i postepeno nestaju. *Međutim, ako se dete rodi bez fontanela i sa opipljivim grebenima na mestu spojeva kostiju, koji predstavljaju prerano formirane šavove, verovatno se radi o sinostozi. To je patološko stanje koje onemogućava rast inače normalnog mozga, pa zahteva hirurško razdvajanje kostiju lobanje. Inače, mogu da budu srasle sve, ili samo pojedine kosti. Da bi se potvrdila ova dijagnoza, potrebno je uraditi rendgenski snimak lobanje. Operativno lečenje je potrebno u 20 odsto slučajeva, a radi se u prva tri meseca života. Daje odlične rezultate, pod uslovom da je tačno postavljena dijagnoza i da se hirurška intervencija dobro isplanira i izvede na vreme. *Jedan broj dece se rađa sa nerazvijenim mozgom - bilo zbog infekcija tokom trudnoće, ili zbog genetskih grešaka. Kod mališana dolazi do prevremenog zatvaranja fontanela, ali sekundarno, zbog usporenog rasta već oštećenog mozga. Ta deca imaju smanjen obim glave (mikrocefalus) i po pravilu su mentalno, a često i motorno oštećena. *Dešava se i da se dete rodi normalno, ali da nakon nekoliko meseci glava prestane da raste, fontanele se zatvaraju, i ispoljava se psihomotorna retardacija koja na rođenju nije bila uočljiva. Tada se sprovode često dugotrajna i mukotrpna ispitivanja sa ciljem da se odgonetne uzrok oštećenja koje je trajno. *Fontanela se brže zatvara i kod povećane funkcije štitne žlezde. Sva navedena patološka stanja su izuzetno retka. Daleko je od toga da svako dete kod kojeg se fontanela zatvara pre uobičajenog uzrasta ima zdravstveni problem. Velika ili mala fontanela Ukoliko postoji bilo kakva sumnja da nešto nije u redu, ne treba paničiti. U tom slučaju je neophodno uraditi neurološki pregled i rendgenski snimak lobanje, nakon čega će situacija postati mnogo jasnija. Iako su kod dece sa rahitisom fontanele veće i duže otvorene nego što treba, ne važi i obrnuto. Naime, uzrok njihovog preranog zatvaranja nikako ne može da bude upotreba vitamina D, pa nema nikakvog opravdanja da se ovaj vitamin, koji se svoj odojčadi daje radi prevencije rahitisa, ukida ili daje u dozi manjoj od preporučene. Osim u slučaju rahitisa, prekomerno velika fontanela (bez povišenog unutarlobanjskog pritiska) se sreće kod dece sa urođeno smanjenom funkcijom štitne žlezde, nekim urođenim poremećajima u formiranju koštanog i vezivnog tkiva, a neretko i kod dece koja su imala intrauterusni (unutarmaterični) zastoj u rastu - ali ovi pacijenti imaju vrlo uočljive i druge simptome. Kod sumnje na nenormalan izgled fontanele, najvažnije je uraditi detaljno ispitivanje i postaviti tačnu dijagnozu. I ne zaboraviti na onaj 1 % zdravih beba kod kojih se fontanela bez ikakvih posledica zatvara do trećeg meseca života! Taj jedan procenat je brojčano veći od svih pomenutih patoloških stanja zajedno. Veličina fontanele Veličina fontanele u ranom uzrastu ne utiče na vreme njenog zatvaranja. Važno je znati da glava raste i posle zatvaranja fontanela, jer pod normalnim uslovima šavovi između lobanjskih kostiju sasvim zarastaju tek sa 12 godina, a potpuna koštana fuzija (stapanje svih kostiju svoda lobanje u jednu) se odvija u trećoj deceniji života.
Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika

#6 marry

marry

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1375 Postovi:

Objavljeno 08 August 2008 - 07:20 AM

nemoj da se brines i nama je bila veca fontanela,pili smo vigantol i sad je sve ok.

#7 amarilis

amarilis

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 210 Postovi:

Objavljeno 29 October 2008 - 07:50 AM

i mi pijemo vigantol kapi i nema nikakvih problema :(
Ivona 01.02.1991.Sasa 03.11.1992.Lilypie Fourth Birthday tickersLilypie Trying to Conceive 21 to 37 day cycle tickers

#8 pokita

pokita

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 175 Postovi:

Objavljeno 21 January 2011 - 11:48 PM

Mi spadamo u ovu drugu grupu, bebica kojima se fontanela prebrzo zatvorila i idemo jednom mesecno na pregled kod neurologa.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#9 pokita

pokita

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 175 Postovi:

Objavljeno 09 January 2014 - 10:20 PM

Moje dete je operisano 18.12.2013. godine sa celih 3,5 godine (tj.prekasno) u Tirsovoj zbog NESTRUCNOSTI lekara u Nisu. Kao sto sam napislala pre 3 godine spadali smo u grupu gde je to bilo vidljivo golim okom i za najveceg laika, i oblik glave mu je bio drugaciji jer zbog prepranog srastanja sagitalne suture mom sincicu je glava rasla linijom manjeg otpora i imala je oblik ragbi lopte, jajast.
Ali, mi smo to pratili i sve je kao bilo ok. Onda je usledio malo usporeniji tok razvoja u odnosu na malisane njegovog uzrasta. Sreca pa ide u vrtic pa smo na to upozoreni jer njegov mentalni i motorni razvoj meni kao majci je ok, malo je lenj i to je to, znaci nije on katastrofa ali oni gledaju 30 dece njegovog uzrasta pa vide da je usporenijeg razvoja.
A onda dioprija koja je pokazala -5 i -6 naterala me je da krenem da istrazujem dalje i poslusam svoj instinkt da tu definitivno nesto ne valja i da ne slusam vise neurologa kod koga idemo!
Kada sam prvi put otisla u Tirsovu na prvi pogled doktorka mu je postavila dijagnozu kraniostenoze tip dolihocefalije i rekla da dodjemo ponovo sa uradjenom magnetnom u Nisu i bolnickim uputom.
Sa njenim izvestajem napokon sam dobila uput za magnetnu za koju sam vise puta maltene molila ali je nisam dobila pod parolom da njemu to ne treba. Magnetna je isto odmah pokazala isto to zbog preranog srastanja sagitalne suture.
I dobili uput zeleni za Tirsovu. Trebali smo biti operisani MNOGO ranije, ne bi imao ni usporeniji razvoj a ni toliku dioptriju ali kada moju bivsu doktorku ne interesuje i zavlacila me toliko vreme tako je ispalo.
Operacija je trajala 3 sata, dobro je podneo i vec sutradan ustajao a prekosutra hodao.
Sada je kuci, idemo na kontrole i nadamo se da nase kasnjenje nece imati vise posledica osim vida i da ce postici vrsnjake.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika