Idi na sadržaj

Fotografija

Grc u nozi

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#21 Tasia

Tasia

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 228 Postovi:

Objavljeno 17 July 2008 - 08:33 PM

Sigurno ti je zbog manjka magnezijuma i koliko znam mogu ga uzimati doilje kao i trudnice . Evo i tekst koji je sa sajta http://www.diabetes.org.yu ( tu sam sad nasla najbrze o magnezijumu)

MAGNEZIJUMU čovečjem organizmu se nalazi, uglavnom u kostima, a manji deo u ćelijama i plazmi. Najviše ga ima u pasulju, soji, sočivu, bademu, orasima, mleku, kikirikiju, ljuspicama od pšenice i ovsa, sardini, lisnatom zelenom povrću, crnom i graham hlebu.Dosta ga je i u parmezanu, suvim smokvama i kokosovom brašnu. Ribe i meso ga imaju u umerenim količinama, osim kod vinogradarskog puža kod koga ga je deset puta više od mesa. Čaj, kafa i kakao su izuzetno bogati magnezijumom.Uloga: Zajedno sa kalcijumom, predstavlja osnovni katjon ćelije. Ulazi u sastav ćelijskih organela, ćelijskih opni, ali i u sastav mnogih enzima i enzimskih sistema. Aktivira procese razgradnje glikoze, učestvuje u sintezi holesterola i deluje direktno na nervnomišićnu sprovodljivost.Neophodan je kod osifikacije (ulazi u sastav kostiju, daje im čvrstinu i naročito kod mladih organizama, utiče na normalan rast i razvitak). Učestvuje na propustljivost ćelijske membrane, kao antagonist kalcijuma. Vitaminu C i B1 je neophodan da bi delovao. Šezdeset posto magnezijuma se nalazi u kostima, a ostalo u plazmi, eritrocitima i mišićima. Sprečava starenje ćelija, a, zajedno sa vitaminom C, kalcijumom I manganom, povećava broj i pokretljivost spermatozoida.VAŽNO:Potrebu za magnezijumom imaju naročito dijabetičari, starije osobe, osobe koje boluju od ateroskleroze, oboljenja srca, povišenog krvnog pritiska, opstipacije (zatvora) i kamena u žučnoj kesi.Preporučene doze:Deca do četiri godine 200 mg/dOdrasli 400 mg/dTrudnice i dojilje 450 mg/dUzroci manjka magnezijuma su: smanjen unos hranom, oboljenja tankog creva (pošto se resorpcija magnezijuma vrši u tankom crevu), produženi prolivi, povećana upotreba sredstava za izmokravanje, smanjen unos belančevina, alkoholizam, akutna zapaljenja, endokrini poremećaj (hipertireoza) i bubrežna oboljenja (glomerulonefritis, pijelonefritis, hidronefroza bubrega), jer se magnezijum uglavnom izlučuje preko bubrega, a nešto manje preko žuči.Simptomi manjka magnezijuma su: slabost mišića, grčevi, vrtoglavice, poremećaji ponašanja (konfuzija, dezorijentisanost), pad pritiska, poremećaji disanja, aritmije.Višak magnezijuma u organizmu nastaje uglavnom kod zatajivanja bubrega (kod dijabetičara sa uremijom). Povećanje nivoa magnezijuma nekoliko puta više od normalnog može biti i fatalan! Tada treba da dodamo kalcijum koji je njegov antagonist, da bi se neutralisalo njegovo dejstvo.

Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika

#22 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10519 Postovi:

Objavljeno 17 July 2008 - 09:17 PM

Hvala Tasija na ovom tekstu, uglavnom vidim da trudnicama i dojiljama treba nesto vise Mg-a nego ostalima, tako da definitivno pocinjem da ga uzimam. Opet sam veceras imala grc - ne onako snazan kao juce, ali ipak jako bolan.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#23 iva-sa

iva-sa

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1033 Postovi:

Objavljeno 18 July 2008 - 10:46 AM

Mene je hvatao grc tokom trudnoce sa anabelom i to skoro svake noci,i bilo je strasno onda sam pricala sa ginekologom i on mi je preporucio po jedan mg dnevno i posle par dana je prestalo
Objavljena slikaObjavljena slikaObjavljena slika

#24 dan/noc

dan/noc

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1074 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:06 PM

Mene je juce uhvatio grc u lijevoj nozi,suza su mi isle.Nisam znala da li mi se vise krive prsti,taban ili list.Ovo je vec cetvrti put da me u trudnoci hvata grc.Ranije nisam imala problema sa grcevima pa ne znam da nije mozda od premora posto mi se nesto okrenulo u poslednje vrijeme da sam non-stop na nogama.
Objavljena slika Objavljena slikaObjavljena slika

#25 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6327 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:08 PM

Magnezijum je carobna rec. I mineral koji ti nedostaje. Pitaj dr, ali ja sam uzimala sumeci magnezijum pred spavanje, jer sam imala najvece grceve nocu.
St0kp2.png

zPL8p2.png

#26 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:13 PM

Opet Kata!Uze mi sve reci iz usta:).Magnezium.I to predlazem iskljucivo Biofar.Moze 1000 mg dnevno.Inace magnezium opusta misice.
Objavljena slikaObjavljena slika

#27 dan/noc

dan/noc

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1074 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:24 PM

A da li da kupim ili da prvo pitam dr?Nisam nikad pila magnezijum ali valjda smijem sumece dok ne pitam doktora?

#28 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 6327 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:27 PM

Pitaj. Meni jeste dr rekao - ali ja nisam ti. Pitaj, a do tad - cim te uhvati grc neka te masira muz :)
St0kp2.png

zPL8p2.png

#29 dan/noc

dan/noc

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1074 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:38 PM

Joj,prethodnog puta sam ga prepala kad sam vrisnula u snu.Ko zna sta je pomislio ,a onda je masirao i masirao i ....:)

#30 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 25 October 2008 - 10:44 PM

Mozes Mg u trudnoci.Pa ima ga u prenatalu.Ali ti pitaj.
Objavljena slikaObjavljena slika

#31 radomirrrr

radomirrrr

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 Postovi:

Objavljeno 24 November 2008 - 09:28 PM

magnezijum da, ali moze da bude i nedostatak kalcijuma . obzirom da ti dojis mislim da imas ozbiljan odliv kalcijuma i da bi trebala da probas da uzimas i sumece kalcijuma to jest da li ima neka kombinacija mg i ca . to je to

#32 Sirenabg

Sirenabg

Newbie

• Members
  • Pip
  • 8 Postovi:

Objavljeno 23 March 2009 - 09:41 AM

Ne znam da li je neko od vas cuo za cuvenog hrvatskog ginekologa Erdena Radoncica? On svojim trudnicama savetuje sumece tablete magnezijuma zbog grceva u nogama i kontrakcija materce. Nekima cak i savetuje 3x200 mg. Meni je putem maila savetovao da pocnem sa 2x150, pa ako ne pomogne idem na 3x 200

#33 kikaiogi

kikaiogi

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2243 Postovi:

Objavljeno 20 July 2011 - 11:38 AM

Ja sam u obe treudnoce imala grceve u nogama...A pre neki dan mi se eto posle koliko dana javio grc u levoj nozi,toliko me je bolelo da i sada kad treba da se protegnem u toku noci, ja se obavezno instinktivno probudim...
Objavljena slika
Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika