Idi na sadržaj

Fotografija

Deset znakova da ste (mozda) u drugom stanju

• Please log in to reply
220 replies to this topic

#1 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12859 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 13 July 2008 - 02:43 PM

Prevodim tekst sa Baby Centra10. Osetljive i napete grudi9. Umor8. Slabo krvarenje7. Mučnine ili povraćanje6. Izuzetna osetljivost na mirise5. Naduven abdomen4. Često mokrenje3. Izostanak menstruacije2. Bazalna temperatura tela i dalje povišena1. Dokaz - pozitivan kućni test na trudnoćuDa li ste u drugom stanju? Najverovatnije ni jedan od ovih simptoma necete osetiti negde do momenta kada ustanovite da vam je menstruacija izostala, mozda cak ni tada, vec nedelju ili dve kasnije.Ako ne pratite pazljivo vas menstrualni ciklus ili ako on varira od meseca do meseca, ne mozete biti sigurni kada je vreme sledecoj menstruaciji. Ali ako pocnete da imate neke od gorenavedenih simptoma - nemaju ih sve zene u trudnoci - i ako vam je menstruacija izostala neko vreme, mogli biste biti u drugom stanju. Uradite kucni test trudnoce, kako bi ste bili sigurni.10. Napete i osetljive dojkeJedan od ranih znakova trudnoce su osetljive i napete dojke, koje uzrokuje povecano prisustvo hormona u telu. Ovo osecanje moze biti slicno onome koje imate neposredno pred pocetak menstruacije. Neugodnost ovog osecaja nestace u drugom trimestru, kako telo tada regulise nivo hormona.9. UmorOdjednom se osecate umorni od svega? Ne, nazovite to iscrpljenoscu. Niko ne moze sa sigurnoscu da tvrdi sta je uzrok umora u ranoj trudnoci, ali je moguce da je to od naglog povecanja hormona progesteron.Imacete vise snage na pocetku drugog tromesecja, a umor se cesto vraca u trecem trimestru kada nosite mnogo vise tereta sa sobom, a neke trudnice tada vec imaju i problema sa spavanjem.8. Slabo krvarenjeNeke žene imaju slabo vaginalno krvarenje posle 11 ili 12 dana od začeća (blizu datuma kada bi trebale dobiti menstruaciju). Ovo krvarenje može biti uzrokovano usađivanju oplođenog jajašceta u matericu. Ovaj proces počinje oko 6 dana posle fertilizacije, ali niko ne zna sa sigurnošću…Krvarenje je veoma slabo (pojavljuje se kao crvene tackice, ili kao ružičasti ili crveno-braon iscedak) i traje dan ili dva. Javite se ginekologu i obavestite ga za svako krvarenje ili icsedak, posebno ako je praćeno bolom, jer to može da ukaže na vanmateričnu trudnoću.7. Mučnine i povraćanjeAko ste kao većina žena, jutarnje mučnine neće početi sve do oko mesec dana posle začeća. (Retke srećnice ih potpuno izbegnu). Druge žene počnu rano da osećaju mučnine. I to ne samo ujutro, već – trudnoćom izazvane mučnine i povraćanje mogu biti jutarnji, dnevni, večernji ili noćni problem.Oko polovine žena oslobldi se mučnina početkom drugog tromesečja. Ostalima mučnine ostanu problem još mesec ili dva, kada se smire. 6. Povećana osetljivost na miriseAko ste tek ostali u drugom stanju moguće je da ćete rano postati osetljivi na mirise. Iako se ne može sa sigurnošću tvrditi, ovaj sporedni efekat dolazi od povećanog estrogena u vašem telu. Može vam se dogoditi da jela u kojima ste do sada uživali, naglo postanu vaša omražena jela. 5. Naduvenost abdomenaHormonalne promene u ranoj trudnoći mogu da izazovu osećaj naduvenosti, slično kao što vam je donji stomak naduven pre nego što dobijete menstruaciju. Zbog toga vaša odeća već može da vam se čini malom, mada vam je materica još veoma mala.4. Često mokrenjeKratko pošto ostanete u drugom stanju možete vam se desiti da se uhvatite kako često jurite u toalet. Zašto? Pre svega zbog toga što se tokom trudnoće količina krvi i drugih tečnosti poveća, što dovodi do veće prerade tečnosti u bubrezima, koja završava u vašoj bešici. Ovaj simptom može da se pojavi oko šeste nedelje trudnoće i nastavi da se pogoršava do kraja trudnoće – jer beba raste i više pritiska bešiku. 3. Izostanak menstruacijeAko imate redovan ciklus, i ne dobijete na vreme, uradićete kućni test pre nego osetite i jedan od gorenavedenih simptoma. Ali, ako vam je ciklus neredovan ili ne pratite ciklus, mučnine i osetljive i napete dojke i drugi simptomi mogu vam ukazati na trudnoću i pre nego što shvatite da vam je menstruacija izostala.2. Bazalna temperatura ostaje povišenaAko pratite bazalnu temperaturu i ustanovite da je povišena oko 18 dana, verovatno ste u drugom stanju.I na kraju... 1. Dokaz: Pozitivan kućni test trudnoćeBez obzira na to šta ste pročitali u uputstvu za upotrebu, većina kućnih testova trudnoće nisu dovoljno osetljivi da sa sigurnošću potvrde trudnoću sve do otprilike nedelju dana od kada vam menstruacija kasni. Dakle, ako odlučite da uradite test ranije nego nedelju dana pošto menstruacija kasni i dobijete negativan rezultat – uradite ga ponovo za nekoliko dana. Kada ste videli da je test pozitivan, zakažite pregled kod ginekologa.

#2 n9akovic

n9akovic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 12859 Postovi:
  • LocationZeneva, Svajcarska / Genève, Suisse

Objavljeno 22 February 2009 - 08:34 PM

Mučnina, bolovi u donjem dijelu trbuha, vrtoglavica - i pitanje: jesam li trudna? U ovom tekstu možete saznati jesu li navedeni pokazatelji pouzdani.Glavni pokazateljiVažno: Kod znakova trudnoće ponekad je važna količina: \"inače nepouzdani\" pokazatelji mogu postati pouzdani ako se učestalo pojavljuju.Bradavice su mi posljednjih dana znatno potamnile.Pod utjecajem hormona trudnoće i pojačanog protoka krvi, areole i stidnica potamne. Vrlo je vjerojatno da će se malena ispupčenja na areolama, tzv. Montgomerijeve žlijezde, dodatno ispupčiti i posmeđiti.Grudi su mi toliko osjetljive da već danima ne mogu spavati na trbuhu.Zbog promjene razine hormona koja uslijedi odmah nakon oplodnje, u grudima rastu žlijezde. Grudi zato postaju veće i čvršće što je često povezano s bolnim osjećajem napetosti. Mjesečnica mi kasni nekoliko dana, sad se odjednom pojavljuje lagano sluzavo krvarenje. Događa li se takvo krvarenje u trudnoći?Takvo krvarenje se događa i na početku trudnoće. Liječnik mu treba odrediti uzrok. Da rano krvarenje ima veze sa smještanjem zametka u maternicu je samo teorija koja nije medicinski dokazana. Sluzavo krvarenje može imati druge uzroke. Pozli mi kad pečem meso. To mi se prije nije događalo. Mnoge trudnice su jako osjetljive na miris. Sva osjetila su sada izoštrena. Znanstvenici naslućuju da se iza toga skriva vješta intervencija prirode. Lako kvarljive namirnice poput mesa ili ribe, ali i stvari koje bi trudnice trebale izbjegavati (alkohol, previše kave, cigarete) budućim majkama «smrde» - neugodan miris bi trebao spriječiti uzimanje nezdravih stvari. To štiti majku i dijete. Trbuh mi je danima tvrd i napuhanPovećano lučenje gestagena u trudnoći djelomično ograničava funkciju crijeva, što može izazvati zatvor i objasniti osjećaj napuhanosti. No takvi problemi s crijevima nastupaju svako malo, neovisno o trudnoći. Stalno osjećam probadanje u donjem dijelu trbuha, drukčije od bolova u trbuhu prije mjesečnice. Maternica se namješta za trudnoću što prati tipično probadanje u donjem dijelu trbuha. Maternica raste, pojačano je prokrvljavanje, nastaju nove žile. Buduće majke osjećaju te promjene. Mnoge kažu: nešto mi se događa u trbuhu. Za većinu žena se jasno razlikuje osjećaj bebe u trbuhu od drugih tegoba u donjem dijelu trbuha. Zabrinjava me gljivična infekcija u vaginalnom području. To sam zadnji put imala kao tinejdžerka. Čula sam da su infekcije intimnog područja češće u trudnoći. Kod trudnica su pojačani vaginalni sekreti. To pojačava vjerojatnost gljivičnih infekcija – koje se relativno lako mogu dobiti i bez trudnoće. Imam strašan apetit, osobito na slatko. Ne mogu proći pored pekarnice a da ne uzmem slatkiš. Proces prilagodbe koji započinje s trudnoćom košta snage, tijelo troši više energije. Zato puno budućih majki osjeća glad i pojačan apetit. Napadaji gladi pogađaju žene i prije početka mjesečnice ili ako su pod velikim stresom. Ne osjećam se dobro, užasno sam umorna i stalno mi se vrti, nadam se s dobrim razlogom. Rana trudnoća umara, može doći do vrtoglavice. Razlog: u prvim mjesecima nešto pada tlak. Uz to se radi procesa prilagodbe u maternici tamo premješta prokrvljavanje. Tuširanje naizmjenično toplom i hladnom vodom, uravnotežena prehrana i šetnje na svježem zraku mogu popraviti opće stanje. Kod vrtoglavice i umora treba se sjetiti i anemije – no to će na pregledu odmah utvrditi liječnik. Maloprije sam bila na zahodu i moram opet. Dok sam u kupovini trčim na svaki zahod za posjetitelje. No nemam bolove kao kod upale mjehura. Znam da trudnice često moraju na zahod, no ne dolazi li to tek kasnije kad je trbuh veći i pritišće mjehur?S tijekom trudnoće i što trbuh više raste, povećava se i potreba za mokrenjem. No mnoge žene i u početnoj fazi moraju češće na zahod. To je zbog povećane razine estrogena. Taj hormon opušta tkivo, čini mišiće podatnijim – i u mokraćnoj cijevi, koja sada slabije izdržava pritisak. Kad sam se probudila, povraćalo mi se. Nakon tuširanja opet. To znači samo jedno, ili?Takvo ponašanje jako ukazuje na trudnoću. Osobito ako se ponavlja sljedećih dana. Odgovornost za loše stanje snosi i hormon trudnoće HCG. Neke žene jako reagiraju na njega, neke manje. Ako se utvrdi trudnoća, uzbuđenje povezano s novošću može još pojačati mučninu. Kod jakog povraćanja buduća majka treba ići liječniku. U području prepona me probada kao da imam lagano istegnuće. Moja sestra misli da je nju tako probadalo kad je bila trudna s prvim djetetom. S početkom trudnoće pojačano se stvara estrogen koji opušta ligamente kako bi mogli slijediti povećanje trbuha. U području prepona se osjeća kao probadanje i žiganje. No uzrok tegoba može biti i istegnuće. Izvor: Roditelji.hr

#3 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 07:06 AM

Dakle, menstruacije jos nema, uzasno sam umorna i non stop mi se spava, osjecam s vremena na vrijeme bol u donjrem dijelu stomaka... Zadnji put sam dobila 24. marta i uglavnom je redovna...znaci, velike su sanse da imam jednog bebana na putu :)Uh, ne znam dal da se smijem il da placem :alsamglupTotalno neocekiv@no i nepl@nirano... T@m@r@ jos sis@ :P.... d@ s@cek@m jos koji d@n p@ d@ ur@dim test ..Pokv@ri mi se t@st@tur@ :P ne r@di slovo @ :D
Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

#4 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9802 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 07:45 AM

Pa danas je 22.april ,imaš još šanse da dobiješ...Proljeće je pa se možda malo poremetilo.Ja sam jedne godine tako tek 11 dan dobila,sve je bilo uredu ,inače i ja imam redovno...Valjda sam te malo utješila...
Objavljena slika Objavljena slika

#5 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11082 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 10:37 AM

Sacekaj jos malo, imala si pre manje od mesec dana, tako? Danas je 22. april a ti si imala 24. marta... Ako ne dobijes za nedelju dana uradi test :D
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#6 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 11:02 AM

uh... utjesiste me m@lo.... :D

#7 kjarapg

kjarapg

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1042 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 11:25 AM

Ako si trudna obavezno prestani da dojis
Objavljena slika
Objavljena slika

#8 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 04:20 PM

Ma znam da treba da prestanem da je dojim ako sam trudna i to mi je najveci problem-sve drugo i nije toliko strasno. Jeste da je malo rano i da nisam ocekivala (kao zastitu smo zadnjih godinu dana koristili kondome) ali mozda i nije toliko lose imati jos jednu bebu :D:D. Jedino mi je zao Tamare.Sacekacu jos koji dan pa radim test... Sve se nadam da je lazna uzbuna ali s obzirom da to da mi NIKAD ne kasni... :mad:

#9 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9802 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 04:23 PM

Pa ne kasni ti ni sada,šta si digla paniku ili stvarno imaš razloga koji samo ti znaš...

#10 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 04:30 PM

Uvijek dobijam na 24-26 dana ali UVIJEK znaci od prvog dana menstruacije do prvog dana sledece prodje 26 dana a nekad i manje.

#11 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9802 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 04:33 PM

Ma razumijem ,ali polako nemoj se odmah opteretiti jer može biti da je promjena vremena i malo se poremetilo...Sačekaj nekoliko dana pa uradi test jer sada da uradiš nevjerujem da bi ti i pokazao trudnoću...Iako si trudnato može biti 10-15 dana i nevjerujem da bi odmah imala simptome...

#12 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 04:57 PM

Znam da sam digla paniku ali kad razmislim to vjerovatno i pokazuje da bas i nisam spremna za jos jednu bebu. Kako da objasnim...S Tamarom sam ostala trudna neplanirano ali smo bas bili srecni i radovali se i sve je bilo super...a sad- drugu bebu smo planirali u toku sledece godine, kad se mi malo sredimo, kad Tamara jos malo poraste da moze bez problema da ide u vrtic...Ali dobro - necu vise da se nerviram pa sto bude bice! :mad: Mozda sam stvarno digla frku bez potrebe.Znam da sam malo dosadna ali nisam nikom pricala pa mi je nekako lakse kad svoje nedoumice i razmisljanja podijelim sa nekim.

#13 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9802 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 05:02 PM

Nisi dosadna samo mislim da je rano da dižeš paniku...a to što nisi spremna pa još ti je ova malecka mala pa možda zato i doji pa si više vezana za nju...Sačekaj još koji dan pa se čujemo u svakom slučaju sretno bila trudna ili ne...Slobodno se ti izjadaj ,ja ja hoću samo da ti olakšam jer je još rano da razmišljaš o trudnoći...

#14 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 22 April 2009 - 05:10 PM

Hvala... :D:voimte:voimteTo sto sam ovakva panicarka mi je uvijek bio problem al sto cu... :mad:

#15 tamaya

tamaya

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 30 April 2009 - 05:18 PM

Ipak lazna uzbuna.... :aplauz

#16 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11082 Postovi:

Objavljeno 21 May 2009 - 07:35 AM

Rani simptomi trudnoće08:16 21.05.2009. / Izvor: Žena.hrBez obzira da li želite da zatrudnite ili mislite da ste već trudni, može biti prilično frustrirajuće čekati na odgovor. Mnoge žene ne mogu da podnijesu čekanje između ovulacije i menstruacije i žele da što pre saznaju jesu li trudne.Ako ste stvarno nestrpljivi u očekivanju odgovora, iznenadiće vas činjenica da će vam vaše telo samo dati odgovor ako ga pažljivo osluškujete! Neke žene osete rane simptome trudnoće već nekoliko dana nakon začeća, a druge ništa ne osećaju ni posle nekoliko sedmica trudnoće.Ako sumnjate da ste trudni i ako osećate neki ili sve od dole pobrojanih simptoma, posetite što pre svog ginekologa.Koji su rani znaci trudnoće?Mučnina/povraćanjeJoš poznato po nazivu jutarnja mučnina, može se pojaviti vrlo rano u trudnoći, čak i pre nego primetite da ste u drugom stanju. Mnoge žene pomisle da su se otrovale hranom ili da ih stiže grip. Iako se zove jutarnja mučnina, može se pojaviti u bilo koje doba dana, u mahovima ili može trajati čitav dan i noć. Česti i mali obroci vam mogu pri tom pomoći. Mučnina se može pogoršati ako ste gladni, pa bi bilo dobro da uvek imate nešto za gricnuti pri ruci (probajte sa krekerima). Refleks povraćanja u trudnoći je lako izazvati, pa vas čak i jednostavno pranje zuba može dovesti do wc školje.Pojačano čulo mirisa i ukusaMnoge žene postanu osetljivije na svakodnevne mirise, a hrana kao što je čaj, kafa ili tost mogu izazvati mučninu. Vaše čulo ukusa se može dramatično promeniti, pa možda više nećete moći jesti hranu ili piti pića koja inače volite. Možete, takođe, osetiti i ukus metala u ustima.Učestalo mokrenjeOvo može početi već u prvoj nedelji trudnoće. Možda ćete mnogo češće nego što je to uobičajeno trčati na WC, čak i tokom noći. Kako će vam se materica naglo povećavati nakon oplodnje, pritiskaće bešiku i javljaće vam se potreba za mokrenjem. Isto tako možda će vam urin potamniti i imati jači miris nego što je uobičajeno. To vam je znak da morate piti više vode. Ako osetite bol ili peckanje prilikom mokrenja, razgovarajte sa lekarom, jer to može biti znak upale ili infekcije.Napetost u grudimaČesto žene u ranom stadijumu trudnoće osete da su im se grudi povećale i postale izuzetno napete. Bradavice isto tako mogu narasti i postati jako osetljive, a boja može potamniti. Isto tako vene vam mogu postati izraženije - sve u pripremi za dojenje.UmorMožda ćete se vrlo rano u trudnoći, sve do kraja prvog tromesečja osećati jako iscrpljeno. Ovo je rezultat porasta nivoa HCG, vrlo visokog nivoa progesterona i povišene telesne temperature. Probajte da se ne umorite uz sve te hormonalne promene, povraćanje i mokrenje.Izostanak menstruacije/grčevi/bolovi u leđima/glavoboljeVećini žena ovo mogu biti prvi znaci trudnoće – prvih nekoliko nedelja možda ćete imati grčeve i osećaj da ćete svaki čas dobiti menstruaciju. Grčeve često prati bol u leđima. Naravno, sve grčeve i krvarenje, čak i lagano, odmah morate javiti svom lekaru. Trudnice mogu imati i češće glavobolje koje su opet rezultat velikih hormonskih promena.Lagano krvarenjeOko 8 do 10 dana nakon ovulacije neke žene mogu imati lagano krvarenje, koje se može poklopiti sa vremenom kada bi vam uobičajeno počelo menstrualno krvarenje. Neke čak to mogu i zameniti za slabu menstruaciju. Ovo krvarenje može biti rezultat usađivanja oplođene jajne ćelije u matericu.Vrtoglavica/nesvesticaZbog činjenice da trudnoća utiče na čulo mirisa i ukusa trudnice nenamerno izbegavaju hranu i preskaču obroke. Ovo uzrokuje nizak nivo šećera što može dovesti do vrtoglavica i nesvestice. Ako stojite duže vreme pojačani pritisak materice na arterije u nogama može dovesti do pada krvnog pritiska, što isto tako rezultira vrtoglavicom i nesvesticom.Promene u tenuMožda ćete primetiti na licu prišteve koji su rezultat hormonskih promena. Ovaj problem se često ustali do drugog tromesečja. Takođe, postoji mogućnost da vam potamne mladeži zbog povećane pigmentacije kože.Pojačan sekretMnoge trudnice primete da imaju pojačani gusti beli sekret. Ovo je normalno u trudnoći. Ali ako primetite neobičan miris ili svrb, obavezno se javite svom lekaru.Gubitak težineMožda ćete se iznenaditi, ali tokom prvog tromesečja trudnoće možete izgubiti na težini. Ovo je rezultat smanjenog apetita, što je normalno. Ipak razmislite o zdravijoj ishrani i izbegavajte alkohol. Nemojte se čuditi ako dobijete komplimente na račun izgleda od ljudi koji ne znaju da ste trudni.Uživajte u ovih prekrasnih devet meseci!
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#17 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10084 Postovi:

Objavljeno 21 May 2009 - 07:39 AM

Vekiks, opet lažna uzbuna, ja mislila ti trudna! 80
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#18 bebara

bebara

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 9802 Postovi:

Objavljeno 21 May 2009 - 08:09 AM

A ja pomisli na tebe ,Anja...

#19 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11082 Postovi:

Objavljeno 21 May 2009 - 08:10 AM

Cekaj cekaj :)Nisam imala tu nameru, veruj mi 80:D:DAli s obzirom da pratim ovakve tekstove i posecujem ove teme vidi se da razmisljam jos uvek, ali bih to realizovala eventualno za koju godinu...
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#20 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10084 Postovi:

Objavljeno 21 May 2009 - 08:14 AM

I ja ću za koju godinu, hoćemo opet vršnjake? 80 Samo da obrnemo pol... :)Nisam Bebara, nisam...
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika