Idi na sadržaj

Fotografija

Hipertenzija i preeklampsija u 29. nedelji

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Moody

Moody

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 Postovi:

Objavljeno 28 May 2008 - 07:39 AM

Postovani,pisem u vezi sa zdravstvenom situacijom sestre - strasno smo zabrinuti. :(Ima 30 godina, u 29. nedelji trudnoce je, ima oko :tuzan kg, visina oko 175. U pitanju je prva trudnoca, poslednjih godina je zbog izuzetno neredovnih ciklusa bilo teskoca, i napokon je ostala u drugom stanju.Krajem prosle nedelje se pojavilo zadrzavanje tecnosti, u sredu naglasena otecenost i po licu i telu, vrlo visok pritisak (preko 150/110) i u petak cak 180/110 pa je primljena u Narodni Front, vodi je doktorka Hajric. Primala je od prvog dana manje doze Bensedina, iako je smirena i nije bilo nervoze ni stresa, Nifelat, tokom juce rasnjeg dana je pritisak ponovo dostigao normalu 120/:P i tako je bilo nekih 24 sata, ali je sinoc oko 23 ponovo isao do 180/110.Danas je promenjena terapija, dobila je Vazotal, iako na specifikaciji http://www.mojlekar....02/05020002.htm citam OPREZ za trudnocu jer prolazi kroz placentu.Terapija je do juce bila 3x2 Metildopa od 250 mg i Bensedin 2,5 puta dnevno.Sada je Metildop 4x1, Bensedin 2x1 od 5 mg i Vazotal 2x1.Molila bih misljenje, ne samo u vezi sa terapijom, iako me i to zanima, vec i uopste - koliko su ceste i opasne ovakve promene u 7. mesecu, moze li se naloziti raniji porodjaj, i da li se pri hipertenziji obavezno radi carski rez? Radjeni su ctg i kolor dopler, i sa bebom je sve ok, tezine je oko 1300 g.
Objavljena slika

#2 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 28 May 2008 - 08:19 AM

Moody, dobrodošla na forum.Koliko sam ja upućena ovde nema stručnih lica koja bi ti odgovorila na pitanje.Možda se javi neka mama sa sličnim iskustvom.Mi možemo samo da vam pružimo podršku u nadi da će sve biti u redu.Pozz
Objavljena slika
Objavljena slika

#3 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 28 May 2008 - 08:25 AM

Добродошла на форум. КАо што маммам рече на форуму немамо стручних лица (лекара) који би могли да прокоментаришу ни налазе ни терапију.Надам се да ће твојој сестри ускоро бити добро и да ће нам се придружити.

#4 IVANAMAMA

IVANAMAMA

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Postovi:

Objavljeno 28 May 2008 - 10:38 AM

meni je bio visok pritisak kroz trudnocu i pila sam Metildopu 2 puta dnevno i Bensedin jednom dnevno i bilo mi je bolje pritisak mi se stabilizovao ., a zaza ostalo ti nebim mogla pomoci jer nisam ni ja strucna . u svakom slucaju zelim da tvojoj sestri bude bolje...
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#5 jelenav

jelenav

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 4320 Postovi:
  • LocationNovi Sad

Objavljeno 28 May 2008 - 11:38 AM

Ne bih da te plasim Moody, ali to je prilično ozbiljna stvar. Svakako, ona je savesna i leči se. Ako bude trebalo, lekar će svakako naložiti raniji porođaj, jer sa izlaskom bebe svi problemi takve vrste prestaju.

Objavljena slika

Objavljena slika
baby development

#6 Moody

Moody

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 Postovi:

Objavljeno 30 May 2008 - 08:11 AM

Hvala na recima podrske!Ona ce zaista ostati u Frontu, po svoj prilici do porodjaja. U medjuvremenu su trazili da posalje krv na analizu za TROMBOFILIJU u Svetog Save, ali ce rezultate dobiti jako kasno - tek sredinom jula, a njoj je termin 12.08.Za trombofiliju sam procitala da je izuzetno opasna po trudnicu, da su zene gubile plod u tim kasnim mesecima trudnoce, ne mogu da verujem da u tako opasnoj situaciji njima treba vise od meseca da urade analizu, a jasno je da je ugrozen i plod i trudnica.Zna li mozda neko nesto vise o ovome?
Objavljena slika

#7 milicama

milicama

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1587 Postovi:

Objavljeno 10 June 2008 - 01:30 PM

Svakodnevno konzumiranje umerenih količina (jedne štangle) crne čokolade moglo bi da omogući smanjenje za 69 odsto opasnosti od preeklampsije, poremećaja u trudnoći izazvanog opasnim povećanjem krvnog pritiska, pokazalo je istraživanje grupe naučnika s američkog univerziteta „Jejl” (Yale). Američki naučnici su, između 1996. i 2000. godine, sproveli istraživanje koje je obuhvatilo 2.291 trudnica, kod kojih je proveravano konzumiranje čokolade u prvom i trećem tromesečju trudnoće. Oni su istovremeno i u pupčanim vrpcama beba pri rođenju merili nivo alkaloida teobromina koji se nalazi u čokoladi i stimuliše rad srca i opušta i širi krvne sudove smanjujući na taj način opasnost od preeklampsije. Čokolada je, takođe, bogata i magnezijumom koji pomaže u borbi protiv povišenog krvnog pritiska i moćnim antioksidansima flavonidima. Preeklampsija je komplikacija u trudnoći koja je praćena veoma opasnim rastom krvnog pritiska, oticanjem nogu i ruku i izlučivanjem belančevina putem mokraće. Preeklampsija može da pređe u eklampsiju, koja je praćena napadima nalik na epileptične, tokom kojih trudnica nije svesna, a koji mogu da imaju veoma ozbiljne posledice i po majku, i po dete. Eklampsija je danas relativno retka, posebno kod žena koje redovno odlaze na ginekološke preglede, ali i dalje predstavlja veoma ozbiljnu komplikaciju. (Tanjug)
Objavljena slika

#8 IVANAMAMA

IVANAMAMA

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1697 Postovi:

Objavljeno 10 June 2008 - 01:42 PM

Trombofilija (pojačana sklonost zgrušavanju krvi ili pretromboza) urođeni je ili stečeni poremećaj zgrušavanja krvi koji označava pojačanu sklonost nastanku tromboze (venske ili arterijske).Tromboza je bolest krvnih žila koju označava stvaranje ugruška (tromba) u venama ili arterijama, a nastaje zbog različita međusobnog djelovanja stečenih i genetskih čimbenika rizika. Neki od njih su dob, spol, operativni zahvat, trauma, imobilizacija, prisustvo antifosfolipidnih antitijela, hiperhomocisteinemija, povišena razina faktora koagulacije VIII, maligna bolest, estrogeni, trudnoća i babinje, pušenje, debljina, šećerna bolest, povišene masnoće u krvi. Tromboza se dijeli u dvije osnovne skupine bolesti: venski tromboembolizam i arterijska okluzivna bolest s aterosklerozom. U klinički izražene venske tromboze ubrajaju se duboka venska tromboza, plućna embolija, ponavljajuće venske tromboembolije i postrombotski sindrom.Stvarni rizik za oboljenje od venskog tromboembolizma uključuje sva prisutna genska oštećenja, čimbenike rizika iz okoliša te utjecaj ostalih stečenih čimbenika rizika, kao što su oralni kontraceptivi, pušenje, povišena razina homocisteina u plazmi ili uznapredovala dob. Unatoč znatnom napretku u prevenciji i liječenju venskog tromboembolizma, plućna embolija i dalje je najčešći uzrok smrtnosti u bolnici i najodgovornija za 150.000 do 200.000 smrti godišnje u SAD-u. Mnogi pacijenti koji umiru od plućne embolije umiru naglo, tijekom dva sata od pojave akutnih kliničkih simptoma, a to znači da se smrt događa prije početka terapije ili prije nego što je terapija uopće počela djelovati.Nasljedna trombofilija - Danas se zna da su čimbenici rizika koji uzrokuju pojavu nasljedne (familijarne) trombofilije vezani uz mutacije gena koji kontroliraju zgrušavanje krvi, tj. riječ je o multigenskoj bolesti. Tome u prilog govori podatak da je izdvojeno oko 30 gena čije mutacije uzrokuju nasljedni poremećaj zgrušavanja krvi koji vodi u trombozu, i uzrokuje doživotno pojačanu sklonost zgrušavanju krvi (hiperkoagulabilnost). Uspješnost u postavljanju dijagnoze nasljedne trombofilije vezana je uz razvoj laboratorijske dijagnostike, odnosno provođenje trombofilija testova. Laboratorijski testovi zasnivaju se na otkrivanju nasljednog manjka ili poremećaja u radu antikoagulacijskih inhibitora, antitrombina III (ATIII), proteina C (PC), proteina S (PS) i APC rezistencije (Protein C global test), bez potrebe za DNA analizom. U dijagnostici se koristi i genska analiza PCR metodom određenih faktora iz krvi.Laboratorijskom ispitivanju na nasljednu trombofiliju trebalo bi podvrgnuti:oboljele od duboke venske tromboze donjih ekstremiteta, plućne embolije, upale površinskih vena (tromboflebitis), ponavljajućih idiopatskih tromboza (nepoznata uzroka), tromboze nakon neznatne provokacije osobe s trombozama u obitelji u slučaju rane dobi oboljelih, tj. prve tromboza prije 45. godine u slučaju udružene arterijske i venske tromboze, tromboze udružene sa smrću fetusa, tromboze na neuobičajenim mjestima (npr. cerebralna venska tromboza), itd.Primarna i sekundarna tromboprofilaksa - Glavni razlog za izvođenje trombofilija testova nije samo bolesnik nego i rođaci koji nemaju simptome, a potencijalni su bolesnici. Njima je potrebna primarna tromboprofilaksa (spriječiti razvijanje tromboze) tijekom izlaganja stečenim čimbenicima rizika za trombozu. Na temelju rezultata retrospektivnih studija, preporučuje se da se sve bolesnike s nasljednom trombofilijom podvrgne kratkotrajnoj tromboprofilaksi s nefrakcioniranim ili niskomolekularnim heparinom, i to onda kad trebaju biti izloženi čimbenicima rizika za razvoj tromboze kao što su operacija, dugotrajna imobilizacija, trudnoća, babinje... Ženama koje su preboljele venski tromboembolizam ili doživjele smrt fetusa u prethodnoj trudnoći, savjetuje se provođenje sekundarne tromboprofilakse niskomolekularnim heparinom već od prvog tromjesečja trudnoće i tijekom cijele trudnoće, ali i nakon poroda. Arterijska tromboza - Faktor V Leiden (FVL) nije tako važan genski čimbenik za nastanak arterijske tromboze kad je usamljen, ali u slučaju pušenja ili nekih drugih metaboličkih čimbenika rizika za razvoj ateroskleroze, kod mlađih ljudi može izazvati akutni infarkt miokarda.Pitanja i odgovoriAko je netko u obitelji nositelj genske mutacije za FV Leiden (faktor V Leiden), treba li uže članove obitelji ispitati na prisutnost te mutacije.DA. I to zbog zaštite asimptomatskih nositelja genske mutacije kod izlaganja stečenim čimbenicima rizika za trombozu (primjena niskomolekularnog heparina).Može li nositeljica FV Leiden mutacije uzimati kontraceptive ili nadomjesnu hormonalnu terapiju u menopauzi.NE, jer su te osobe tada izložene oboljenju od duboke venske tromboze ili plućne embolije.(vase zdravlje)
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#9 milicama

milicama

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1587 Postovi:

Objavljeno 10 June 2008 - 01:50 PM

Ako ste imali povišeni krvni pritisak i pre nego što ste ostali u drugom stanju, ili vam je utvrđen pre nego što ste ušli u 20-tu nedelju, imate hroničnu hipertenziju. Oko 5 procenata žena započne trudnoću u ovom stanju. Visok krvni pritisak je onaj iznad 140/90. Opasna hronična hipertenzija je iznad 180/110. Ukoliko imate hroničnu hipertenziju, to vam značajno uvećava rizik od razvoja preeklampsije.Preeklampsiju karakteriše opasno povišen krvni pritisak, oticanje ekstremiteta, izlučivanje belančevina putem mokraće. Najozbiljnija posledica preeklampsije je oštećenje mozga majke, kao i otkazivanje rada bubrega, prskanje jetre. Hronična hipertenzija predstavlja i veliku opasnost po bebu jer može doći do komplikacija u trudnoći koje uključuju odlubljenje posteljice, smanjeni rast ploda, prevremeni porođaj. Ako je vaša hipertenzija blaga, rizik od ovih komplikacija je skoro isti kao i kad imate normalan krvni pritisak – tj. dok god nemate još neki medicinski problem, vaša hipertenzija se neće pogoršati tokom trudnoće i neće doći do preeklampsije. Ipak, obratite se lekaru ukoliko ostetite glavobolju (posebno kada dugo traje); bol u grudima i ubrzano lupanje srca; vrtoglavicu; oticanje lica, ruku i nogu; promene vida, uključujući dupli vid, zamagljenost, ukoliko vidite tačkice ili ste osetljivi na svetlost; mučninu i povraćanje (ukoliko nije u pitanju jutarnja mučnina u ranoj trudnoći). Sa hroničnom hipertenzijom, posebno ako je opasna, izloženi ste riziku i nakon porođaja jer se vaš kardiovaskularni sistem prilagođava promenama u telu – tako da ćete verovatno biti pod nadzorom najmanje 48 sati nakon porođaja. Nakon toga, počećete da uzimate lekove za krvni pritisak ponovo i doktor će vam prilagoditi dozu. Obavestite svog lekara ukoliko planirate da dojite bebu da bi lekovi za krvni pritisak bili prikladni.
Objavljena slika

#10 nence

nence

Newbie

• Members
  • Pip
  • 25 Postovi:

Objavljeno 28 August 2008 - 06:28 PM

Ja sam imala i imam te probleme u trudnoci i prvo dete mi umrlo 2 dana pre porodaja.Sad sam pod vecom kontrolom doktora pijem tablete za pritisak i za razredivanje krvi.Doktor mi preporucuje puno setati i plivati.Meni je pomoglo sok crvene cvekle skida pritisak,beli luk i zeler.

#11 katarinabeograd

katarinabeograd

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 Postovi:

Objavljeno 08 September 2008 - 08:46 PM

Ja sam Katarina i mogu Vam malo pomoci oko ove teme.Imam dosta iskustva sa ovim poremecajem.Za ovaj poremecaj sam saznala pre 2.5 godine kada sam po treci put ostala u drugom stanju.Prva trudnoca se zavrsila tako sto je fetus uginuo u 35 nedelji trudnoce, niko nema predstavu zbog cega.Radjen je carski rez uz velike komplikacije.Rekli su mi lekari da slavim taj dan kada sam ostala ziva.Druga trudnoca dolazi vrvo brzo ,slucajno posle 6 meseci i pored zabrane lekara i potrebne pauze od 2-3 godine.Nisam imala kud pa sam ipak zadrzala trudnocu.Hvala bogu rodila sam devojcicu zivu i zdravu isto na carski rez ali nema veze.Posle 4 godine opet ostajem u drugom stanju ali slucajno dolazim kod jedne lekarke koja radi u Narodnom frontu i ona u toku tog prvog vidjenja insistira da se vidi zasto se prva trudnoca onako lose zavrsila.Malo po malo uz njenu pomoc dolazimo do rezultata da imam trombofiliju FV Laiden.Za mene sok.Nemam pojma sta je to ali po njemom izrazu lica i merama koje preduzima ,vidim da nije bezazleno.Na svoju inicijativu pronalazim i hematologa koji ce mi pratiti trudnocu i voditi racuna o dozama fraksiparina, i uz kompletnu saradnju lekara ja sam donela na svet jos jednu devojcicu trecim carskim rezom,mada u 35/36 nedelji ,sitnu ali jako lepu.Ali sta sada da radim.Opet sam u drugom stanju.i mislim da ne mogu vise to da podnesem ni fizicki ni psihicki. Hocu da uradim kiretazu ali ni to nije tako jednostavno.Opet treba uvesti fraksiparin.Muka mi je od bockanja.

#12 anet

anet

Newbie

• Members
  • Pip
  • 16 Postovi:

Objavljeno 07 October 2008 - 09:38 AM

Nence,samo ja mogu da te razumem sta ti se desilo.Mene je snaslo isto i ja sam izgubila bebu ali nakon 3 dana.Znaci do 8 mesec je sve bilo\"u redu\" i onda tlak 180/120,proteini u urin 2 i otoci na nogama. Odma sam zadrzana na bolnica stanje koga kad.U 37 nedelji porodjena sa carski rez.Beba se borila na aparatima,sta nisam prezivela mislim da mi se zivot skratio za mnogo godina.Vedela sam taj andjeo i bog mi je uzeo.Nakon godinu i 3 meseci ponovo sam ostala trudna sad sam u 26 tjednu i ocekujem da ce sve biti u redu.Tlak za sada je normalan ali bojim se naravno.Pozdrav do tebe i drzise moras da budes jaka,ja edva sam prezivela.

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika