Idi na sadržaj

Polise za putno osiguranje

Fotografija

Razvojna mapa od 12 do 36 meseci (1 - 3 godine)

• Please log in to reply
82 replies to this topic

#41 fahira

fahira

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1371 Postovi:

Objavljeno 29 June 2009 - 08:59 AM

Mi ce mo da se nadovezemo malo.Sara 21 mj.uskoro. *Oblaci sama sandale i to ispravno ne naopako. *Oblaci duksericu sama,al nezna da zakopca. *Silazi niz stepenice sama i penje se. *Uziva da cisti. *Odlaze stvari na svoje mjesto,pod konac,mora sve da bude ok. * Zna donjeti stvari koje joj se traze. * Sto se tice rijeci,zna po nesto reci Hocu,necu,daj to,Halo(avoo).
Objavljena slika

#42 mary

mary

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 136 Postovi:

Objavljeno 29 June 2009 - 08:26 PM

moja kika je progovorila tek sa 2 godine ali je prohodala sa 10 meseci, a ogi obrnuto- progovorio jos sa 6 i po mseci sam od sebe- dada i tata aca, bili smo u soku- sada ima 11 meseci samo melje ali zato nece da hoda!pusti on neki korak ali sve nesto traljavo:puzzled:zbunjen

#43 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 09 July 2009 - 09:35 PM

Originalno postavio/la mammam15.mj. - igra se loptom- riječnik mu se povećava do 5 riječi- zna hodati unatrag- zna nacrtati liniju- trči dobro- usvaja riječ \"ne\" kao najdražu- hoda uz stepenice- \"pomaže\" po kući- stavlja prst u usta i govori \"ssssh\"

Sava ima 15,5 meseci i od svega ovog zna da se igra loptom :duh ali zato mu je rečnik izuzetno bogat.On ima fond od čak :P-90 reči od kojih bar 50 kaže jasno. :D
Objavljena slika
Objavljena slika

#44 nika

nika

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3661 Postovi:
  • LocationVojvodina

Objavljeno 10 July 2009 - 09:22 AM

Nikola će uskoro 26 meseci - imenuje nekoliko delova tela - gradi toranj od tri - četiri kocke i mnogo više- pere i briše ruke- pere zube bez pomoći- odlaže odeću koju skine- baca loptu iz podignutih ruku- govori potpuno razgovetno sklapa rečenice-zna da nabroji sve drugare iz vrtića već odavno ne mogu svega ni da se setim ali ja sam zadovoljna i u vrtiću su mi rekli on zna sve igračke koja gde stoji (al samo u vrtiću) i ne daj Bože da se pomešaju on odmah alarmira vaspitačicu a kod kuće ga baš briga da li stoje na svom mestu ili ne!

P7Egp2.png
0VAGp1.png

#45 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5980 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 04:48 PM

Originalno postavio/la mammam

Originalno postavio/la mammam15.mj. - igra se loptom- riječnik mu se povećava do 5 riječi- zna hodati unatrag- zna nacrtati liniju- trči dobro- usvaja riječ \"ne\" kao najdražu- hoda uz stepenice- \"pomaže\" po kući- stavlja prst u usta i govori \"ssssh\"

Sava ima 15,5 meseci i od svega ovog zna da se igra loptom :) ali zato mu je rečnik izuzetno bogat.On ima fond od čak 80-90 reči od kojih bar 50 kaže jasno. :(

Hana zna sve ovo i jos ponesto (motoricki). Tacno pet reci cini njen recnik :P ostalo je brbljanje tipa: blblblblb! Ajlalalalala! i tome slicno :) A sto se motorike tice, ume da se popenje i da sidje sa kreveta, fotelje, stolice... trci... i svasta jos nesto. Zna i da sama dodje do nekuh mesta, tipa da nas usmerava ka igralistu, ako probamo da zabusimo, da vuce ili da pobegne sama...
Posted Image

Posted Image

#46 Cvetic

Cvetic

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 6540 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 07:29 PM

Ми се овде последњи пут уписујемо јер за месец дана пунимо 3 године.Од свих наведених ствари једино мало теже стојимо на једној нози.

#47 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10079 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 08:48 PM

Originalno postavio/la mammam16.mj. - zna listati knjigu- ima napadaje bijesa kad je frustrirano- ima omiljenu igračku- otkriva draži penjanja- zna slagati kockice- uči kako čemu služe pojedini predmeti (npr. telefon)- zna skinuti neki dio odjeće samo- postaje izbirljivo u hrani- prebacuje se sa dva dnevna spavanja na jedno

Da se i ja upišem, mada ne volim baš ovakva praćenja, zabrinem se (vjerovatno bez razloga) ako u nečemu kasne...Ne skidamo odjeću, samo par puta čarape... i nemamo omiljenu igračku, ali ima neke sa kojima se najviše igra.Ostalo je sve ˝u redu˝.Ne piše ništa za rječnik, ali njegov je zaista bogat, tako da je ok... Inače, vidim da sa 15 mjeseci treba da se penje uz stepenice, to nismo probali...
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#48 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 08:52 PM

Imate li napade besa?Odbija li Sergej neku hranu?Zanima me, da vidim šta me čeka uskoro....
Objavljena slika
Objavljena slika

#49 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 08:57 PM

Većina dece od 15 meseci …Hoda samostalno.Pokušava da jede samostalno.Govore i umeju da prilagode glas da govore glasno ili tiho.Piju iz caše uz nečiju pomoć.Kažu četiri do pet reči.Anja,ovo je razvojna mapa po skali Brunet Lezine,koja se kod nas koristi u klinickoj psihologiji i primenjuju je psiholozi u domu zdravlja i decijoj bolnici,a primenjuje je i nasa psiholoskinja koja radi sa Matijom.Prema tome opusteno i kao sto je napisao dr Spok,svako dete je razvojna mapa za sebe.E sada sta sve pored ovog jos deca razvijaju,to je posebna prica.Neka deca razvijaju vise intelektualne,a neka motoricne vestine.Evo i linka:http://psiholog.co.rs/mapa1.shtml
Objavljena slikaObjavljena slika

#50 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10079 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 09:09 PM

Originalno postavio/la mammamImate li napade besa?Odbija li Sergej neku hranu?Zanima me, da vidim šta me čeka uskoro....

Što je najgore, počeo je da odbija i po izgledu... kad mu nešto liči na nešto što mu se nije dopalo, on nema šanse da proba, dok mu na silu ne pipnem jezik kašikom, pa ako nije to što je pomislio da jeste, rado pojede.Napadi bijesa i histerije prisutni su kad nešto nije po njegovom ili kad nešto stvarno ne može, a on bi tako rado (tipa mijenjao kanale na tv-u, a ja ne dam)... Pokušao je čak da me zezne i za spavanje, ali mu nije uspjelo.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#51 mary

mary

Junior Member

• Members
  • PipPip
  • 136 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 09:12 PM

mi polako uzimamo maha! za 2 nedelje puni 1 god i polako se prepoznajemo u anjaj-inoj prici!:)
Objavljena slika kika, mamina princezaObjavljena slika ogi, mamin heroj

#52 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 09:17 PM

Mi(29m) još uvek ne znamo boje:duh...ne znam gde grešim:Pi Eni su boje išle nešto sporije,i valjda kad smo prestali da je forsiramo i gnjavimo,ona počela da ih prepoznaje i to počela čini mi se od plave.Zna da broji do 20,mnogo pesmica,što dečiji što muzike koju mi slušamo(trenutno joj je \"omiljena\"to sama kaže-Budi me.Kaliopi i Pokušaj od Lake:),zna da nabroji prvih desetak slova azbuke:P,skida se,izuva obuva,oblači pantalone,majicu baš i ne može,crta kružiće,po tome se prepoznaju njeni crteži u vrtiću:P.....vozi biciklić sa pomoćnim točkovima.Pelene smo izbacili malo posle drugog rođendana,noćnu i flašicu pre mesec dana.Priča,mozak da zaboli,ali umesto h govori k,a umesto š - ć

#53 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 10 July 2009 - 09:22 PM

Originalno postavio/la anjaj

Originalno postavio/la mammamImate li napade besa?Odbija li Sergej neku hranu?Zanima me, da vidim šta me čeka uskoro....

Što je najgore, počeo je da odbija i po izgledu... kad mu nešto liči na nešto što mu se nije dopalo, on nema šanse da proba, dok mu na silu ne pipnem jezik kašikom, pa ako nije to što je pomislio da jeste, rado pojede.Napadi bijesa i histerije prisutni su kad nešto nije po njegovom ili kad nešto stvarno ne može, a on bi tako rado (tipa mijenjao kanale na tv-u, a ja ne dam)... Pokušao je čak da me zezne i za spavanje, ali mu nije uspjelo.

Matija se u tom uzrastu istivetno ponasao.Narocito za daljinski.

#54 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 11 July 2009 - 08:13 AM

SJ, je l\' počeo Matija da priča ponešto?
Objavljena slika
Objavljena slika

#55 kata

kata

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 5980 Postovi:

Objavljeno 11 July 2009 - 08:24 AM

Hm... kod nas je menjanje kanala dozvoljeno... mi i inace dok je ona budna ne gledamo tv, tako da moze da menja kol\'ko \'oce. A posto nije zabranjeno, ne pamtim kad je poslednji put to radila...;) I inace, jako malo stvari tog tipa joj je zabranjeno: ako nije dobro za nju, onda je sklonjeno, pa nema mnogo frustracija. Naravno, kad se iznervira ume da se dere i histerise, ali to stvarno ne primecujem, pa ne znam ni kad ni koliko :andjeo2 (bije mnogo, to znam ;)
Posted Image

Posted Image

#56 3xMAMA

3xMAMA

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 10079 Postovi:

Objavljeno 11 July 2009 - 08:39 AM

Bilo bi i kod nas dozvoljeno da imamo daljinski, ali nemamo, nego to radi direktno na tv-u, pa se unosi u njega.
Objavljena slika
Objavljena slika
Objavljena slika

#57 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 11 July 2009 - 01:36 PM

Originalno postavio/la mammamSJ, je l\' počeo Matija da priča ponešto?

Mama,baba,buba, cim je poceo sa stimulativnim tretmanima.To cu pisati u posebnoj temi i malo sire.Ne mogu jos uvek da se nadivim sta je zena napravila od mog deteta.Ali ipak je veliki strucnjak,radila je u specijalizovanoj decijoj bolnici za decu sa smetnjama u razvoju,Veterniku(to su najtezi slucajevi) i decijoj bolnici.Matija je sada skroz drugo dete sa sirokim spektrom interesovanja.

#58 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 11 July 2009 - 02:00 PM

Baš mi je drago.Piši o vašem iskustvu, zanima me da čujem više.
Objavljena slika
Objavljena slika

#59 stevajela

stevajela

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1551 Postovi:

Objavljeno 11 July 2009 - 02:26 PM

Cim nadjem malo vremena, ne znam gde mi je glava a gde d.... Ovaj mesec zena ne cuva Matiju,a deda nam se operisao neplanirano.Pisacu,bas imam dosta novog iskustva,pricala sam sa njom i o nekim problemima koji nisu prisutni kod nas,a javljaju se kod dece nasih poznanika.U svakom slucaju inetesantno je i koristice. :puzzled

#60 winterbaby

winterbaby

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 8594 Postovi:

Objavljeno 08 May 2010 - 05:47 PM

Originalno postavio/la mammam

Sava ima 15,5 meseci i od svega ovog zna da se igra loptom :) ali zato mu je rečnik izuzetno bogat.On ima fond od čak 80-90 reči od kojih bar 50 kaže jasno. :)

Neca je napunio 15 meseci pre par dana.Otprilike se uklapamo u ovu mapu, osim ovog poslednjeg \"sssh\":) i ovog pomaganja po kuci, pre ce biti da odmazeFond reci mu je tu negde oko pet, mada povremeno izgovori po nesto sto bi imalo smisla reci u datoj situaciji, ali ja nesto ne mogu da verujem da to jesu prave reci. sve mislim da brblja kao i obicno nesto besmisleno, pa ispadne da lici na to sto mislimo da smo culi. One reci oje znam da zna, ne izgovara cesto, po nekad mu se nesto \"omakne\".Zanima me, secate li se vi igrica i pesmica koje ste pevale i igrale se sa decom u ovom periodu? Mislim na pesmice tipa \"Ringe-raja\", ili neke sa pantomimom i sl. na nesto sto bi mogli da radimo - ucimo sada. Totalno sam ostala bez maste sa ovim detetom:rolleyes, kao da imam 100 godina, ne umem da se setim sta bih mogla da se igram sa njim...Zaboravih da kazem razlog sto sam ovo citirala - Sava je genije! Kako volim tako malu decu koja puno pricaju, najsladji su!:) S\'obzirom da nemanja slabo govori, prosto ne mogu da zamislim dete tog uzrasta koje ima fond od 80 reci.
Posted ImagePosted Image

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika