Idi na sadržaj

Fotografija

Razvojna mapa od 12 do 36 meseci (1 - 3 godine)

• Please log in to reply
82 replies to this topic

#1 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 22 May 2008 - 11:37 AM

TABELA RAZVOJA 13 DO 18 MJESECI Osnovne vještine(posjeduje ih većina djece)Razvojne vještine(posjeduje ih polovina beba)Napredne vještine(posjeduju ih neke bebe)13.mj. - vješto koristi dvije riječi (npr. papa i kaka )- saginje se naprijed da pokupi predmet- stoji samo- uživa u gledanju odraza u ogledalu- pije iz čaše ili šalice- igra se \"a-bu\"- kombinira riječi i geste da izrazi potrebu- pokušava podići teže predmete- kotrlja loptu14.mj. - jede prstima- zna isprazniti sadržaj nečega- imitira druge- započinje igre- zna pokazati dijelove tijela kada ga se pita- koristi vilicu ili žlicu- zna staviti poklopac na odgovarajuću posudu- vuče i gura igračke dok hoda15.mj. - igra se loptom- riječnik mu se povećava do 5 riječi- zna hodati unatrag- zna nacrtati liniju- trči dobro- usvaja riječ \"ne\" kao najdražu- hoda uz stepenice- \"pomaže\" po kući- stavlja prst u usta i govori \"ssssh\"16.mj. - zna listati knjigu- ima napadaje bijesa kad je frustrirano- ima omiljenu igračku- otkriva draži penjanja- zna slagati kockice- uči kako čemu služe pojedini predmeti (npr. telefon)- zna skinuti neki dio odjeće samo- postaje izbirljivo u hrani- prebacuje se sa dva dnevna spavanja na jedno17.mj. - koristi pravilno desetak riječi- uživa u igrama \"pretvaranja\"- voli igračke koje se jašu- sluša kad mu se nešto naredi (npr. sjedni!)- hrani lutke ili medvjediće- govori razgovjetnije- pleše na muziku- slaže igračke po boji, obliku ili veličini- \"napucava\" loptu18.mj. - hoće \"čitati\" slikovnice samo- može okretati pedale na triciklu- dobro \"črčka\" - spaja riječi u fraze- pere zube sa malom pomoći- gradi toranj od kockica- baca loptu iz ruke- rastavlja i sastavlja igračke- pokazuje volju da izađe iz pelenaTABELA RAZVOJA 19 DO 24 MJESECI Osnovne vještine(posjeduje ih većina djece)Razvojne vještine(posjeduje ih polovina beba)Napredne vještine(posjeduju ih neke bebe)19.mj. - koristi žlicu i vilicu- trči- može baciti loptu iz ruke- pola govora je razumljivo- raspoznaje kad je nešto krivo rečeno (npr. kad za mačku kažete da je pas)- može oprati i obrisati ruke- oprati zube sa malo pomoći- pokazuje sliku ili predmet koji ste imenovali- zna kad želi piškiti20.mj. - pretvara se da hrani lutku ili medvjedića- skida odjeću sa malo pomoći- zna izdvojiti iz stvari one koje mu smetaju- uči riječi tempom od deset po danu- može hodati uz (ali možda još ne i niz) stepenice- traži skrivene predmete- može početi istraživati genitalije- crta ravnu liniju- može imenovati nekoliko dijelova tijela21.mj. - hoda uz stepenice- uživa \"pomažući\" okolo po kući- postiže jednostavne ciljeve (npr. odluka da stavi igračku na određeno mjesto)- može baciti igračku iz dignutih ruku- zna nogom \"šutnuti\" loptu- zna slagati toranj od kocaka- zna imenovati mačku ili psa sa slike- zna složiti kratke rečenice (Hoću to)- može hodati niz stepenice22.mj. - zna \"šutnuti\" loptu natrag- slijedi složene upute od dva zahtjeva npr. uzmi svog medu i donesi ga ovamo- oponaša ponašanje ljudi iz svoje okoline- može složiti jednostavne slagalice (puzzle)- crta ravnu liniju- zna nekoliko dijelova tijela- zna odložiti odjeću- možda je već spreman za \"običan\" krevet- razumije suprotnosti (npr. dugačko i kratko)23.mj. - radi toranj od četiri kocke- imenuje jednostavnu sliku iz slikovnice- koristi 50 jednostavnih riječi- slaže rečenice od dvije - tri riječi- zna otpjevati jednostavne melodije- ineresira ga i više od igre sa drugom djecom- hoda niz stepenice- govori o sebi (što voli i ne voli)- pita \"Zašto?\"24.mj. - Imenuje barem šest različitih dijelova tijela na lutki- pola govora je razumljivo- slaže kratke rečenice- počinje govoriti o sebi- zna složiti objekte po vrstama- hoda niz stepenice- počinje razumijevati apstraktne pojmove kao što je prije ili kasnije- počinje se priklanjati istom spolu- uči se skakatiRAZVOJ DJECE U TRECOJ GODINI ZIVOTAOsnovne vještine(posjeduje ih većina djece)Razvojne vještine(posjeduje ih polovina beba)Napredne vještine(posjeduju ih neke bebe)25. i 26.mj. - skida odjeću- imenuje nekoliko dijelova tijela- gradi toranj od tri - četiri kocke- pere i briše ruke- pere zube sa malom pomoći- odlaže odjeću koju skine- uglavnom govori razgovjetno- baca loptu iz podignutih ruku- govori potpunorazgovjetno- crta okomite linije27. i 28.mj. - uglavnom govori razgovjetno- odlaže odjeću- skače sa obje noge istovremeno- gradi toranj od nekoliko kocaka- govori potpuno razgovjetno- crta okomitu liniju- drži ravnotežu na jednoj nozi29. i 30.mj. - pere zube sa malom pomoći- pere i briše ruke- crta okomite linije- govori potpuno razgovjetno- održava ravnotežu na jednoj nozi- oblači majcu- zna imenovati boje- imenuje prijatelja31. i 32.mj. - gradi toranj od nekoliko kocaka- imenuje najmanje šest dijelova tijela- baca loptu iz dignutih ruku- oblači majcu- balansira na svakoj nozi po nekoliko sekundi- samo pere zube- zove prijatelje po imenu- pere i briše ruke- zna par složenih rečenica33. i 34.mj. - imenuje jednu boju- izgovara dvije do tri rečenice u priči- imenuje najmanje četiri slike u slikovnici- slaže toranj od osam kocaka- koristi pridjeve (npr. na, u, ispod)- govori razgovjetno- potpuno je neovisan o pelenama- izražava široki spektar emocija35. i 36.mj. - zna objasniti upotrebu dvaju predmeta- koristi rečenice od četiri ili pet riječi- balansira na svakoj nozi po tri sekunde- slijedi uputstva od po dva ili tri različita dijela- skače i preskače- crta kružnicu- oblači se bez pomoćiO svakom savjetu s ovih stranica posavjetujte se s pedijatrom ili patronaznom sestrom.PORTAL mame i bebe
Objavljena slika
Objavljena slika

#2 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7879 Postovi:

Objavljeno 22 May 2008 - 12:00 PM

Super je tekst. Mi zaostajemo sa slaganjem recenica i okretanjem pedala.
Objavljena slika

Objavljena slika

#3 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11045 Postovi:

Objavljeno 22 May 2008 - 01:55 PM

Ognjen se uklapa sa svoja 23 meseca
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

#4 fahira

fahira

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1371 Postovi:

Objavljeno 22 May 2008 - 02:55 PM

:D:aplauz mammam
Objavljena slika

#5 tasa

tasa

Senior Member

• Members
  • PipPipPipPip
  • 537 Postovi:

Objavljeno 22 May 2008 - 09:28 PM

Mi smo u svemu ok,u nekim stvarima smo i napredniji ali zato zaostajemo sa govorom!

#6 cura fina

cura fina

Nikad ne ide kući

• Moderators
  • 7096 Postovi:

Objavljeno 22 May 2008 - 09:36 PM

Mi smo(15m)kao sa 17m,samo slabije govorimo i naravno ne slažemo po bojama i veličini.......

#7 bikac

bikac

Newbie

• Members
  • Pip
  • 27 Postovi:

Objavljeno 06 June 2008 - 12:51 PM

Iva je tu gde treba da bude i jos malo vise, pogotovo sto mnogo tih stvari uci u jaslicama, gde se radi po odredjenom programu, koji, pretpostavljam, prati ove smernice.
Lilypie 2nd Birthday PicLilypie 2nd Birthday Ticker

#8 mamamirka

mamamirka

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 296 Postovi:

Objavljeno 06 June 2008 - 01:15 PM

Joca se uklapa u 28 mesec.Sa 29 treba da obuce majicu sam,nisam sigurna da ce to postici, a za boje je tek sada poceo da se interesuje.

#9 mammam

mammam

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 11076 Postovi:

Objavljeno 06 June 2008 - 08:53 PM

Srba je trenutno u 32. mesecu i ne da nema veze sa bojama...nego je to strašno.Ponekad pomislim da on sve vidi sivo. Toliko ne kapira boje.Banana je crvena, trava je bela...toliko promašuje da mi se čini da je daltonista.
Objavljena slika
Objavljena slika

#10 emir_tara

emir_tara

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 08:24 AM

Moj Emir ima 20 meseci i jos uvek ne zna da prica.Koristi malo reci mama tata dada nana,ali imam osecaj da i ne razume o cemu prica.Najcesce ispusta neke svoje reci nerazumljive nama.Poceo dan nesto gundja.Razume sta mu se kaze pomaze mi dok sredjujemo po kuci.Zna kad mu kazem donesi ovo,ono sta mu pricam.Samo sam zabrinuta jer ne prica skoro nista dok skoro sva deca u njegovom uzrastu slazu reci...Sta vi mislite?
Objavljena slika

#11 emir_tara

emir_tara

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 08:26 AM

Skoro smo dobili i jos jednu bebicu...Nasu Taru..Ona ima dva meseca.Nije ljubomoran uopste...ali me zbunjuje ovo gore nevedeno.Molim vas dajte mi neki savet kako da ga naucim bar nesto jer je jako tvrdoglav pokusavam ali nista ne uspeva..

#12 GRUJA

GRUJA

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 406 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 09:03 AM

sve to zavisi od samog deteta...neko dete negovori uopste do trece godine a neko vec sa godinu dana brblja sve i svasta...nema tu pravila,kada bude hteo on ce pricati nemoj da brines.mozda sada bude hteo da skrene paznju na sebe pa proprica ali mozda nastavi da cuti jer tako vidi da skrece paznju i na sebe....cudo su ti malisani!

#13 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 09:11 AM

Originalno postavio/la emir_tara... ali imam osecaj da i ne razume o cemu prica....

Ima dece koja stvarno kasnije progovore ali ovo sto ti kazes me malo zbunjuje.. dete sa 20 meseci bi trebalo da razume sta prica, sta mu se prica.....
Objavljena slikaObjavljena slika

#14 emir_tara

emir_tara

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 09:26 AM

on razume sta mu se prica,zna kad mu kazem idi kod tate,gde je tata zna on o cemu pricam...kad on brblja tata mama nesto ne verujem da mu to nesto znacia inace sve razume

#15 emir_tara

emir_tara

Newbie

• Members
  • Pip
  • 10 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 10:30 AM

ne znam stvarno sta da mislim....zabrinjava me jer nece ni da ponavlja ne trudi se uopste.danas sam mu sto put ponovila mama,on nista...kad on hoce prica samo za sebe dok se igra ovako nista.I sve mu se svodi na to tata,mama,dada,nana.Kad mu nesto treba onda pocne da place vuce me za ruku pokazuje sta hoce ali ne prica...:P

#16 sax

sax

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7723 Postovi:

Objavljeno 20 June 2008 - 10:43 AM

uzmite slikovnice..... neke slike da gldate gde ima onoga sto njega zanima - primer moje dete zanimaju motori, bageri, kamioni....... i on to gleda i pricamo....Uzmite i listajte slikovnice, imenuj mu predmete... pa posle trazi da ti ponovi...

#17 tica

tica

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 234 Postovi:

Objavljeno 12 September 2008 - 10:28 AM

Imamo 15,5meseci i pricamo i pevamo omiljena nam je \"Ringe raja cika Paja pa pojeo jaja muc,cuc

#18 fahira

fahira

Posting Freak

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1371 Postovi:

Objavljeno 25 November 2008 - 08:22 PM

14.mj. - jede prstima- zna isprazniti sadržaj nečega- imitira druge- započinje igre- zna pokazati dijelove tijela kada ga se pita- koristi vilicu ili žlicu- zna staviti poklopac na odgovarajuću posudu- vuče i gura igračke dok hoda...Sve ovo cini navedeno.I jos mnogo vragolija.
Objavljena slika

#19 SAM

SAM

Nikad ne ide kući

• Administrators
  • 7879 Postovi:

Objavljeno 04 March 2009 - 04:38 PM

Sara, 29 mes. - Sklapa recenice od 4-5 reci - Prepoznaje i imenuje skoro sve boje - Broji do 10 na oba jezika - Ne zna da okrece pedale - Skace `kao zeka` , ali ne zna da stoji na jednoj nozi - Pravi `kolut napred` - Zna da nacrta `cica Glisu` :D
Objavljena slika

Objavljena slika

#20 vekiks

vekiks

Nikad ne ide kući

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 11045 Postovi:

Objavljeno 04 March 2009 - 05:00 PM

Ogi, 32 meseca- imenuje najmanje šest dijelova tijela- baca loptu iz dignutih ruku- oblači majcu- balansira na svakoj nozi po nekoliko sekundi- samo pere zube- zove prijatelje po imenu- pere i briše ruke- zna par složenih rečenica:):D
Objavljena slika

Objavljena slika

Objavljena slika

0 korisnik/a čita ovu temu

0 članova, 0 posetilaca, 0 anonimnih korisnika